THY, Darbe Girişimi Sonrası Uçak Siparişlerini Erteledi. 0

Skift’ten Jason Clampet bu durumu “Türkiye’nin iç politikada yaşadığı sıkıntılar ülkenin ulusal havayolları üzerinde aşağı sızma etkisi (trickle-down effect) yaratıyor.” şeklinde yorumluyor.

Türk Hava Yolları, İstanbul ve Avrupa’daki terör olaylarının ardından oluşan sıkıntılı seyahat pazarıyla mücadele ettiği için, onlarca Airbus ve Boeing üretimi dar gövdeli jetleri rafa kaldırmayı planladığını açıkladı.

Havayolu şirketi, 2018 ile 2020 arası teslim alınması planlanmış geliştirilmiş tek koridorlu uçakların 39’unun teslimatını ertelediğini de Borsa İstanbul‘a bildirdi. THY, 2022’de teslim alınması planlanan uçakların sayısını ise 6’dan 30’a yükseltti.

Şirket teslimatı ertelenecek modelleri henüz detaylandırmadı, ama toplamda 92 adet A321 NEO, 65 adet B737-8 MAX ve 10 adet B737-9 MAX model uçak siparişi verdi.

Türk Hava Yolları, Ağustos ayında yaptığı açıklamada, yılın ikinci çeyreğini 656 milyon lira zararla kapatmalarının ardından, talep sıkıntısı yaşanan destinasyonlar için uçuş sıklığını azaltıp daha küçük uçakları kullanmaya başladıklarını belirtmişti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe