Teknoloji Konusunda Stres Yaşayan Seyahat İşletmelerine Tavsiyeler 0

Bu yazıyı okuduktan sonra lütfen yeni teknolojileri denemekten vazgeçmeyin. Ancak, tüm dünya ile ilgilenerek arka planda işlerin nasıl gittiğini takip etmeyi bırakmanız ve kullanıcıların bunu nasıl yaptığına daha güçlü bir şekilde odaklanmanız gerekiyor.

Bu sizin için ve sizin gibi birçokları için çok zor; fakat kullanıcılar bunu umursamıyor. Onlar, sizin uygulamalarınızı indiriyorlar, çünkü sizler onlar için acil bir sorunu çözüyorsunuz. Üstelik bunu nasıl yaptığınız hakkında düşünerek zahmete de girmiyorlar. ( Meta arama sitelerinden rezervasyon yapan çoğu kişi nereye rezervasyon yaptığını bilmiyor, bunun için ipucu alıyor.)

Son dönemde tamamlanan “yeni girişimciler oturumu“nda sektörden uzmanlar çok sayıda yeni oyuncunun kullanıcı deneyimini mükemmelleştirmek için yeteri kadar çaba harcamadığını vurguladı.

Bizler de; geliştiricilere, tasarımcılara, kullanıcılara ve diğer herkese sosyal platformlarda ve topluluklarda sorabileceğimiz çoğu web sitesi ve uygulamadaki yanlışların neler olduğunu sorduk. İşte vurgulanan noktalardan bazıları:

Belirsizlik

Satın alma butonu beni sepetime mi yönlendirecek yoksa çıkış sayfasına mı? Başka bir otel rezervasyonu daha eklemek istiyorum geri mi dönmek zorundayım? İnsanlar eylemlerinin ne gibi bir bir etkiye sahip olacağını tahmin etmek istemiyorlar. Kullanıcılar için bunu onların tahminlerine bırakmak yerine içeriğin bariz olmasını sağlayın. BlaBlaCar’ın yapmış olduğu çalışma bu noktayı çok iyi bir şekilde ortaya koyuyor.

Lorem ipsum

Eğer önce tasarım yapıyor sonrasında ise içeriği yerleştiriyorsanız acilen durmanız gerek. Lorem ipsum başlamanız için gerekli içerik olmamalıdır. Jenerik metin kullanmak tasarım içeriğinizi ve hizmet edeceği işlevi mükemmel bir şekilde uyarlamanızı engeller. İşe içerikle başlayın ve bunun etrafında bir tasarım oluşturun. Bu fark yaratacak bir dünya oluşturacaktır.

Karar Vermeye Zorlamak

Yalnızca bir uygulama indirerek mi rezervasyon gerçekleştirebilirim? Birçok insan düşük fiyat teklifleri sunan ya da uygulamayı indirmeden rezervasyon yapmalarını sağlayan websitelerine baktıktan sonra rezervasyon gerçekleştirir. Kullanıcıları karşıdan yükleme yapmaya zorlamak size hiçbir şey kazandırmaz aksine belki de onları hayal kırıklığına uğratacaktır. Mobil web ölmedi. Eğer bir şey varsa o da mobil web, uzmanların da vurguladığı gibi aslında büyük bir fırsat.

Okunmayı Beklemek

Sakın kullanıcılarınızın okumasını beklemeyin. Yapacakları en iyi şey metni gözden geçirip amaçları doğrultusunda bazı sözcük ve ifadeleri seçmek olacaktır. Blogunuzda ayrıntılı bir yazı olmadıkça metni kısaltın, bölün, anahtar kelimeleri vurgulayın ya da görsel işaretler kullanın.

Dağınıklık

Her bir yeni buton bir tık daha az almanıza sebep olabilir. Çok belirgin olmayan bir içerikle bile eğer daha az seçenek varsa kullanıcıların bir şeyleri tıklama olasılığı daha yüksektir. Bir web sitesinde ya da uygulamada kullanıcıdan çok fazla girdi almadan başarılı olmak için büyü kullanmadıkça çok fazla seçenek sunmak gurur duyulacak bir şey değil!

Biçimsiz Formlar

Bir form sadece insanların bilgilerini almak içinken kötü tasarlanmış bir form müşterileri işlemi tamamlama sayfasından uzaklaştırır. Ödeme yapmaya gönüllü bir müşteriyi sadece forma aslında gereksiz olan zorunlu alanlar eklediğiniz için kaybettiğinizi hayal edin! Gerekli olan çok fazla detay olsa bile, onları kişisel detaylar,adres v.s. şeklinde kategorize etmek ve formun aşağı kaydırılması yerine bölümlere ayırmak çok daha iyidir. Bir form tasarlarken kaçınmanız gereken hataları görmek için http://badforms.com/ adresini kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini mahvettiğini düşündüğünüz diğer hatalar nelerdir? Bizimle paylaşabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe