Tasarımcı Nate Parrott’ın Yeniden Dizayn Ettiği, Kişiye Özel Metro Ağı Haritaları

Tasarımcı Nate Parrott, New York sakini metro yolcularının rota zamanlamalarını, bulundukları konuma göre kişiselleştiren, etkileşimli bir metro ağı haritası ortaya çıkardı. Yolcular kendi metro duraklarını seçtikten sonra harita, tüm metro duraklarının kendilerine olan uzaklıklarını göstermek için yeniden kalibrasyon işlemi gerçekleştiriyor.

Kişiselleştirilmiş bir ulaşım ağı görünümü, ayakta seyahat etmek durumunda kalan metro yolcuları için oyunu âdetâ değiştiren bir hamle ve Parrott, “herkesin haritasının aynı görünüme sahip olması için hiçbir sebep olmadığı” inancını taşıyor. Zaman çizelgeleri, New York’taki ulaşım ağını yöneten Metropolitan Toplu Taşıma İdaresi (MTA)’nin yayınladığı bilgilere dayanıyor; dolayısıyla tren gecikmeleri gibi gerçek zamanlı durumlarda doğruluğunun bulunmaması ihtimalini taşıyor.

Ancak bu haritalar, yeni bir daire arayışı sırasında farklı bir mahallede araştırmalar yapan ve toplu taşıma maceralarının nasıl görüneceğine dair bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar açısından hayli kullanışlı olabilme potansiyeli taşıyor veya New York’un bir noktasından diğerine tren ile seyahat etmenin tek seçenek olduğu durumlarda, yolculuğun harcanan çabaya değip değmeyeceğini de bu haritalardan anlamak mümkün oluyor.

Bu yeni haritalar gösteriyor ki; kişiselleştirilmiş navigasyon araçlarının ortaya çıkarılması mümkün ve bu araçlar, mobil teknolojiler çağında faydayı ve keyfi aynı anda sunabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!