Süpersonik Uçuşlar Gerçek mi Oluyor? 0

Fon sağlayıcısı Y Combinator olan ve ABD’nin Kolorado eyâletinin başkenti ve en büyük kenti olan Denver’de bulunan Startup Boom‘dan yeni bir haber var; New York’tan Londra’ya uçmak sadece 3 saat olacak. Nasıl mı?

Günümüzün hızla gelişen teknolojisi bizleri şaşırtmaya devam ediyor ve yeni bir haber ise Boom şirketinden geldi. Yolcuları uçuşla ilgili zorluklarla çevrelemek yerine onları aşmak üzerine felsefelerini oluşturan pilot, mühendis ve diğer çalışanlar hayalleri gerçeğe dönüştürmek üzere. Sesten daha hızlı bir şekilde uçan 40 yolcu kapasiteli uçuşun simülasyonu tamamlanmış durumda. Sesin hıza oranı olan Mach  oranından söyleyecek olursak, bu uçuş için Mach 1’e (1,224kph) karşılık geliyor.

Görsel: Boom Supersonic
Görsel: Boom Supersonic

Bu projede çalışan mühendisler yeni çıkan ve bu uçuşta kolaylık sağlayabilecek tüm yeni ürünleri inceliyor ve çalışmalarına bu şekilde devam ediyorlar. Ve bu işte Boom’un yalnız olmadığını, Boeing, Lockheed Marti ve NASA ile işbirliği içinde çalıştığını bilmek bu hayalin gerçeğe daha da çabuk döneceğini gösteriyor.

Elbette sesten daha hızlı uçuş hayali için çabalayan tek şirket Boom değil. Japan Aerospace Exploration Ajansı ( JAXA ) da süpersonik yolcu uçağı dizaynı geliştirmekte ve yakın zamanda İsveç’te tamamlanan test modeli başarıyla sonuçlandı.

6 tanesi pilot olan 11 girişimciden oluşan Boom şirketi şu anda daha fazla yatırımcının seslerini duyacağını umuyor çünkü şu anda fonları 2 milyon dolar civarında.

Hızla gelişen teknoloji ile bu hayale artık daha da yakınız.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.