Spirit Havayolları Listesine Küçük Şehirleri de Eklemek İstiyor 0

Spirit Havayolları aşağı yukarı 200 pazarda faaliyet gösteriyor ve “ultra düşük maliyet” modelinin de 500’den fazla pazarda işe yaracağını söylüyor. Spirit’in yeni CEO’su Bob Fornaro; “ daha küçük şehirlere uçmaya başlayarak bu fikri test etmeye hazır olduklarını” söyledi.

Fornardo, Salı günü yaptığı açıklamada; “bizim hedefimiz (filomuzun) konuşlanmamızda daha çevik ve daha az tahmin edilebilir olmak.” dedi. 3 ayda bir yapılan konferansa bağlanarak Ocak ayında Spirit’in CEO’su olduğundan beri rota genişletilmesi konusunda yaptığı yorumlara da açıklık getirdi.

Havayolu, 5 büyük pazarın yaklaşık olarak yarısına sahip, bunu %30 oranıyla Fort Lauder, Las Vegas, Los Angeles, Şikago ve Dallas ile takip etti. Geri kalan pay ise Spirit’i uzak tutmaya istekli, kalabalık nüfuslu büyük şehirlerde merkezleri olan daha büyük havayolu şirketlerine ait.

Buna rağmen Florida merkezli taşıma firması, 2022’ye kadar uçak filosunu 83’ten 142’ye çıkaracak, boş zamanlarında seyahat eden gezginler ya da potansiyel gezginler için firmanın orta büyüklükteki şehirlere ve küçük şehirlere de uçması gerekiyor. Eğer fiyat uygunsa, o halde bu da gezginleri seyahate çıkmaya teşvik edecektir. Bunun anlamı; boş zamanlarında seyahat edenler uçak bileti fiyatlarına odaklanıyorlar; fakat Springfield-Branson, Mo.; Reno, Nev. ; Colorado; Springs ve Monterey, Calif gibi şehirler için fiyatlar yüksek olabiliyor. Şirket sözcüsü Paul Berry; “eğer bizler modelimizi pazara getirebilirsek, fiyatlarımızı önemli ölçüde düşük hale getirebilir ve halen kar edebilir halde olursak, işte üzerinde düşündüğümüz pazar bu.” dedi.

Spirit hangi şehirlerde ya da hangi tip pazarlarda uygulama yapacağına dair bir yorumda bulunmadı, araştırılıyor. Berry; havayolunun eğlence trafiğine odaklanacağını, ilk rotaların ise; bu yılın sonunda açıklanması beklenen orta büyüklükteki şehirler olacağını söyledi.

Bu çabanın bir parçası olarak, havayolu önceden verdiği 10 Airbus A320 uçağı siparişini daha küçük olan A321 ile değiştirdi, uçaklar 2019’da teslim edilecek. Ayrıca filosunda daha da küçük olan A319 tipi uçakları da tutmaya karar verdi, satın alma ya da kiralama planlarına göre; zaten filosundan bulunan kiralık olanların en azından üç tanesini satın alacak ya da en az biri için kira sözleşmesini uzatacak.

Spirit’in potansiyel olarak küçük şehirlere kayması durumu özellikle önemli merkezler olan Dallas, Chicago ve Los Angeles gibi şehirlerde daha büyük havayolu firmalarının “ultra düşük maliyetli taşımacılığı” frenlemeye odaklanmalarına neden oldu. Amerikan piyasasında örneğin; birçok aktarmasız pazar için Spirit ve Frontier Havayolu Holdingi rekabet halinde, ve bu yıl en büyük 3 havayolu şirketinin tamamının Spirit ve Frontier ile savaşmak için daha az efor sarf ederek temel ekonomi biletleriyle ilgili bir planı var ya da bu yıl için başlamaya hazırlanıyorlar.

AirTran havayolları’nın eski CEO’su olan Fornaro, daha küçük pazarlarda deneyim sahibi. AirTran’ın Allentown, Pa.; Bloomington, Ill. ve Des Moines gibi küçük ve büyük şehirlere uçarak çeşitlilik arz eden bir karması vardı. Southwest, 2010 yılında firmayı satın aldı ve sonrasında daha küçük olan birçok pazarı terk etti.

Spirit sözcüsü Berry; “insanların olduğu daha büyük şehirlere uçmaya yöneldik ve bu da bizi oldukça öngörülebilir bir hale getirdi. Spirit’in nereye uçtuğunu görmek için sadece büyük şehirlere bakmalıydınız, yeni patronumuz; rakiplerimiz açısından nereye gideceğimizin öngörülebilir olmasını istemiyor.” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.