Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dijital pazarlama seyahat uzmanı Sojern, çok kanallı platformuna meta arama özelliği ekledi.

Gezgin Platformu, oteller, gezilecek yerlere ilişkin sağlayıcılar ve destinasyonların, hedefli kampanyaları planlayıp yürütebilmeleri için önemli pazar verilerine erişmeleri için geliştirilmiştir.

Meta arama özelliğinin eklenmesi, ekran, yerel, video, bağlı TV, arama ve sosyal medya dahil olmak üzere mevcut kanallara ekleniyor.

Sojern, on yıldan fazla bir süredir müşterilerin web sitelerine doğrudan rezervasyon yapmalarına yardımcı olduktan sonra, COVID-19 salgını sırasında platformunu güçlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Firma, binlerce iş ortağından veri alıyor ve seyahat müşterileri tarafından kullanılabilecek müşteri satın alma davranışına ilişkin öngörüleri ve eğilimleri çıkarmak için makine öğrenimi teknolojisini kullanıyor.

Sojern’in baş çözüm sorumlusu Kurt Weinsheimer; “Seyahat alanında faaliyet gösteren herkes gibi, Sojern de COVID-19’dan önemli ölçüde etkilendi.

“Bizim için “tam olarak” “çalışmama” gibi bir durum olmadı; ancak son birkaç ayı işletme stratejimize odaklanmak ve işe yarayan şeyler için kararlı olmak üzerine kullandık: oteller, turistik yerler ve destinasyonlar için rezervasyonları artırmak için güçlü bir çözüm paketi oluşturmak.

“Basitçe ifade etmek gerekirse, bugün var olan seyahat için en akıllı çok kanallı dijital pazarlama platformunu oluşturduk” dedi.

Weinsheimer Ve Sojern’in Üründen Sorumlu Yeni Başkan Yardımcısı Dave Goulden, platform geliştirmelerinde öncü oldu.

Goulden, salgının başlangıcında işletmeye katıldı ve “Sojern’in çözümlerinin müşteriler için uzun vadeli rezervasyon büyümesini güçlendirmeye hazır olmasını sağlamak için” çalıştığını belirtti.

Goulden; “Seyahatin öncekinden daha güçlü bir şekilde geri geleceğine inanıyoruz, bu nedenle pandemi sona erdikten çok sonra da dünya çapındaki müşterilerimizin en iyi ortağı olabilmemiz için şimdiden yatırım yapıyoruz” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz