Sıradışı Sporlar Yapabileceğiniz Şehirler 0

Bazıları için yaşam biçimi, bazıları içinse denemeden ölmemek esas. Yapan yapmayan herkesin en azından fotoğraflarına bakarak ya da videolarını izleyerek iç geçirdiği extreme sporlarda gün geçmiyor ki yeni trendler ortaya çıkmasın. Sporun ya da aktivitenin heyecan vericiliğinin yanı sıra bunları farklı mekanlarda denemek de en az o kadar heyecan verici tabii.

Sizin için en popüler extreme spor şehirlerini derledik.

Queenstown, Yeni Zelanda

Queenstown

Extreme sporlar denince birçok kişinin aklına gelen ilk örnek, bungee jumping’ dir. Bir köprü ya da binanın en üst katı gibi yüksek bir yerden aşağıya atlamak ve esnek bir halat ile yukarı çekilmek şeklinde icra edilen bu spor, genellikle adrenalinin doruk noktası olarak tanımlanır.

Queenstown, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda bulunan güzel manzaraları ile ünlü bir şehir. Her bütçeye hitap eden bir yer olan Queenstown’da, sırt çantası ile dünyayı dolaşan gezginlerden lüks tüketim düşkünü ünlülere herkes için pek çok seçenek var. Bölge, aktivite-temelli turizm sevenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer. Gece hayatını merak edenler şehir merkezinde, lüks konaklama isteyenler Glenorchy Road bölgesinde, şarap tutkunları ise Gibbston Valley bölgesinde konaklayabilirler.

Queenstown’da Bungee Jumping sporu, Kawarau Köprüsü üzerine kurulmuş olan AJ Hackett Bungy adlı kuruluş tarafından yaptırılıyor. Bunun dışında aynı bölgede balıkçılık, trekking ve paraşüt sporları ile de ilgilenebilirsiniz.

Türkiye’den Queenstown’a uçak seferleri Türk Hava Yolları, Air New Zealand, Qantas, British Airways ve Jetstar tarafından düzenleniyor. Tamamı aktarmalı olan bu uçuşlar aktarma koşullarına göre 28 saat ile 36 saat arasında zaman alabiliyor.

Muğla, Türkiye

Muğla’nın tatil cenneti bölgesi Fethiye Babadağ’da yamaç paraşütü 80’lerin sonlarında keşfedildi ve o günden beri doğa sporları tutkunlarının ilgisini çekiyor. Bu konuda dünyaca da ünlü olan bu lokasyon, deniz kıyısından 7 kilometre içeride ve Fethiye merkezden 20 kilometre uzaklıktadır. üç farklı yamaç paraşütü pisti bulunuyor.

Bu sayede, hem bu spora ilgi duyup şimdiye kadar hiç yapmamış olanlar için, hem de usta yamaç paraşütçüleri için Babadağ uygun bir destinasyon. Aynı zamanda Ölüdeniz’in unutulmaz atmosferi ve genel olarak Fethiye’nin en popüler tatil mekanlarından biri oluşu, Babadağ Tepesi’ni merkez alan tatil planınızın dolu dolu geçmesini sağlayacaktır.

Ölüdeniz’e Fethiye’nin merkezinden yeni yapılmış olan yolu kullanarak ister kendi aracınızla isterseniz de sürekli olarak ring sefer yapan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Leon, Nikaragua

volcano surfing

Yaklaşık 700-800 metre yükseklikte ki dağdan sörf tahtası ile saatte 80-100 km. kadar hızla aşağıya kaymak en çılgın sporlar arasında kabul ediliyor. Sörfçüler, koruyucu bir atlama giysisi giyiyorlar, dizlik ve baret takıyorlar ve kontrplaktan özel olarak yapılmış sörflerin üzerinde kendilerini eğlencenin ve heyecanın kollarına bırakıyorlar.

Nikaragua’nın Leon şehrinde bulunan yanardağ bölgesinde küllerin üstünde yapılan bu sörfü adrenalini yüksek bir spor ve yaklaşık 10 bin kişi bu sporu yapıyor.

Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri

Hawaii-Waikiki-beach

Amerika Birleşik Devletleri’nin tatil bölgesi Hawaii Adalarının başkenti olan Honolulu’da bulunan Waikiki bölgesi, geniş bir koy halinde uzanan plajı ve arkasındaki çok katlı gökdelenleri ile birçok fotoğrafta karşımıza çıkan, bildiğimiz bir yer.

Günümüzde Hawaii’nin kalbinin attığı Waikiki bölgesi, hem yeni başlayan sörf meraklıları hem de usta sörfçüler için ideal bir alan sunuyor. Sahile yakın olan kısımlarda alçak ve geniş dalgalar bulunurken, biraz açıldığınız durumda ise ustalara hitap eden büyük ve güçlü dalgalar ile karşılaşabilirsiniz.

Plajdaki gün batımı, Kapiolani Park adlı büyük parkı ve Waikiki Shell adlı amfitiyatrosu ile, Waikiki’de sörf ile geçen bir günün akşamı için de çok farklı aktiviteler bulabilirsiniz. Ayrıca yakın plajlardan olan Kahanamoku Beach de, sörf yapmak için ideal bir lokasyon.

Dubai

skydiving

Skydive Dubai, geleceğin sporu olarak görülen bir aktivitedir. Kişi, bir eğitmen Skydive sırasında bir eğitmenle birlikte binlerce metre yükseklikten atlayarak maksimum adrenalin dolu anlar yaşamakta.

Uçaktan atladığınızda 2000 küsur metreden yaklaşık bir dakika boyunca saatte 200km civarında bir hız ile serbest düşüş, yani free fall yapıyorsunuz. Bu sırada vücudunuz, yoğun adrenalin salgıladığı için keyif tavan yapıyor ve hiç bir şey düşünmeden, sadece o anın tadını çıkararak gökyüzünde uçuyorsunuz…

Dubai’de sadece Skydiving yok bunun haricinde Hiking, Çöl Safari ve Quad Bike gibi extreme sporlara da katılabilirsiniz.

Dorset, İngiltere

zorb

Extreme sporlar dünyasına yeni giriş yapanlar için oldukça ilgi çekici ve eğlenceli bir alternatif olan zorbing, bir tepeden aşağı yuvarlanan ya da su üzerinde yüzmekte olan bir şişme topun içerisinde bulunan kişinin bu topa yön vermeye çalışması ile yapılan bir spor. Zorb adı verilen şeffaf plastik op, iç içe iki top halinde bir üzenekten oluşuyor. Böylece, dışarıdaki top ile içerideki top arasındaki hava boşluğu darbeyi azalttığı için ne kadar hızlı yuvarlansanız da, incinme olasılığınız çok düşük oluyor. Ayrıca top içerisinde bulunan delikler sayesinde rahatlıkla nefes alabiliyorsunuz ve top içerisinde bulunan tutunma yerlerinden yararlanarak daha iyi bir denge sağlayabiliyorsunuz.

Dorset, İngiltere’nin güneybatı kıyısında bulunan bir bölge. Bölge içerisinde birçok farklı turistik destinasyon bulunuyor. Zorbing sporu haricinde, Shaftesbury adlı tarihi kasabayı, Corfe Castle adlı tarihi kale yıkıntılarını ya da Dünya Mirası listesine alınmış olan Jurassic Coast adlı sahili gezebilirsiniz. Ayrıca, bölgenin kendine özgü elmalı pastası, kremalı çayları ve “Blue Vinney Cheese” adlı peyniri, tatmanızı önerdiğimiz lezzetler arasında yer alıyor. Eğer egzotik tatlara meraklıysanız, Bournemouth, Poole ve Weymouth kasabaları size iyi seçenekler sunacaktır.

Ogawayama, Japonya

dunyanin-en-populer-extreme-spor-yerleri-designcoholic-5

Extreme sporlar arasında en uzun süredir ve en geniş kitleler tarafından tanınan dal olan kaya tırmanışı, hem yeni başlayanlar için dünyanın her yerinde yapılabiliyor, hem de sporun ustaları için çok farklı yerlerde değişik alternatifler bulunabiliyor.

Zaman zaman aşırı kalabalık olabilen ve rekabetin dorukta olduğu Ogawayama, dünyanın en iyi kaya tırmanışı alanı olarak gösteriliyor. Bölgede hala hiç tırmanılmamış olan kısımlar halen bulunsa da, bunlar genellikle kayaların yumuşak olduğu kısımlar ve bu yüzden tehlikeli olarak görülüyorlar.

Dağcılar tarafından genellikle “heyecan arayışı” olarak nitelendirilen bu sporun, serbest tırmanış, destekli tırmanış, sportif tırmanış gibi dalları bulunuyor.

Ogawayama’ya Tokyo Narita havaalanından Route 141’i takip ederek ulaşabilirsiniz. Narita’ya uçak seferleri Türkiye’den Türk Hava Yolları, Air China, Thai Airways ve Swiss Air tarafından düzenleniyor. Aktarmalı ya da aktarmasız olarak bulunabilen bu uçuşlar, ortalama olarak 11 saat ile 18 saat arasında zaman alıyor.

İskelet Sahili, Namibya

Kolmannskuppe_02004.jpg

Balıkçılık kendi başına son derece durgun bir spor olsa da, söz konusu köpek balıkları olunca, birdenbire extreme spor haline geliyor. Namibya, Afrika’nın güneybatı kıyısında, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üstünde bulunan tenha bir yer. Bölge, doğusundaki zengin ve yeşil canlı hayat ile batısındaki çöl arasında geçiş alanı oluşturuyor.

“Bakır Köpekbalığı” denen cinsin avcılığının yapıldığı bölgede, hem usta avcılar için gelişmiş ekipmanlar hem de yeni başlayanlar için eğitim imkanları bulunuyor. Balıkçılık camiasında, bir bakır köpekbalığı yakalamak, en zor tecrübelerden biri olarak kabul ediliyor.

Brandberg Dağları, Kolmanskop adlı terk edilmiş kasabası, Waterberg Plateu Park adlı vahşi yaşam parkı gibi başka ilgi çekici yerleri de bulunan Namibya, aynı zamanda 1000 kilometre boyunca uzanan ve belirgin bir koyu rengi olan Namib Çölü ile de meşhur. Bu çölü geçebilmek bölge halkı tarafından çok büyük saygınlık sebebi olarak kabul ediliyor.

Türkiye’den Namibia’ya uçak seferleri tamamı aktarmalı olarak Türk Haya Yolları, EgyptAir, Air Namibia ve Ethiophian Airlines tarafından tümü aktarmalı olarak yapılıyor. Bu uçuşların süreleri, aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 14 saat ile 27 saat arasında değişebiliyor.

Cape Town, Güney Afrika

south-africa

Köpekbalığı Kafes Dalışı için bir spordan ziyade adrenalin dolu bir sportif seyir demek daha doğru olur. Oldukça yeni bir extreme spor dalı olan bu etkinlik, sizlere adrenalin dolu bir gün yaşatmayı vadediyor.

Gezi, genellikle saat 10’da Kleinbaai limanında başlıyor. Kahvaltı sonrası, bu özel dalış için dizayn edilmiş olan özel tekneye biniyorsunuz ve 5 deniz mili süren yolculuğa başlıyorsunuz. Tekne demir attıktan sonra, büyük beyaz köpekbalıklarının dikkatini çeken “Chrum” adlı bir sıvı denize boşaltılıyor. Köpekbalıkları bu kokuya yaklaşık beş dakika içerisinde geliyorlar ve etrafta turlamaya başlyorlar. Sizler de bu andan itibaren adrenalin fırtınası içerisinde fotoğraf çekimlerinizi yapabilir ya da köpekbalıklarının büyüsüne kapılabilirsiniz.

Türkiye’den Kleinbaai limanına gitmek için Cape Town International Airport’u kullanmalısınız. Türk Hava Yolları, Air India, British Airways ve KLM tarafından tamamı aktarmalı olarak düzenlenen bu seferlerin ortalama süresi, aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 13 saat ile 17 saat arasında değişebiliyor. Cape Town’a ulaştıktan sonra havaalanından yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk ile Kleinbaai Limanı’na ulaşabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.