Siber Güvenlik Zirvesi: Blockchain, Verileri Güvenli Tutmayı Vaat Ediyor 0

Travel Weekly ve Travolution Cyber Security Summit (Siber Güvenlik Zirvesi) NatWest tarafından yapıldı ve zirveye Worldplay, Syntec/Cardeasy ve hukuk firması Hill Dickinson sponsor oldu.

British Airways’ten yatırım almayı garantileyen Birleşik Krallık start-up’ı Vchain’e göre,  Blok Zinciri Teknolojisi (blockchain technology) firmaların AB’nin yeni veri kurallarına uyum sağlaması için en iyi yolu vaat ediyor.

Vchain’in başkanı Irra Ariella Khi, “tüm sistem, hesaplama gücü karşılığında tüm toplumu ekonomik olarak teşvik etmek üzere kurulmuştur” diyor.

Khi, Blockchain/blok zinciri geliştirici ağının Google’dan 100 kat daha büyük olduğunu ve bir şeyin doğruluğunu ya da yanlışlığını kanıtlamak için yarışan binlerce insana teşvik edilmiş güvenlik sunduğunu belirtiyor.

“Güvenlik, blockchain içinde çalışan herkesin belli kurallar çerçevesinde çalışmaya teşvik edilmesidir ve altın küpünü kapmak istiyorsan en iyi olduğunu kanıtlamalısın.”

Vchain, yolcu kayıtlarının %50’sinin yanlış olduğu ve hiçbirinin müşteri havaalanına gelmeden değiştirilmediği olgusundan hareketle British Airways ile yolcu doğrulaması üzerine çalışıyor.

Vchain’in teknolojisini kullanmak, uçuş öncesi neredeyse tüm yolcu bilgilerinin doğru olduğu anlamına geliyordu ki bu da British Airways yolcular havaalanına varmadan önce onların güvenlik değerlendirmesini yapabilmesi demek oluyor.

Khi, blockchain içindeki asıl güvenliğin kimsenin veriye sahip olmaması olduğunu söyledi. “Vchain istese bile okuyamayız, bunun süper akıllı ve kırması zor olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Gelecek Mayıs’tan itibaren firmalar, tüketici verisi gizliliğini sağlamak için hazırlanan yeni AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği kurallarını ihlal ederlerse daha sert cezalarla yüzleşecekler.

Khi blockchain’in müşterilerde güven oluşturmanın yanısıra, bu kurallarla uyumlu olmayı da sağlayacağını belirtti.

“Oyunun kuralları herhangi bir tarafın kontrolü ele geçirmesini durdurmak için oluşturuldu”.

Khi blockchain’in aslında 30 yıllık bir teknoloji olduğunu ve kullanışlı bir uygulama olan Bitcoin’i geliştirdiğini belirtti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.