Seyşeller’deki Akciğer Vebası Vakaları Tamamen Ortadan Kalktı

Seyşeller’e gitmeyi planlayan ve çekinen gezginlere müjde gibi haber!

Seyşeller’de akciğer vebası taşıdığından şüphelenilen tüm hastalardan alınan örnekler, Dünya Sağlık Örgütü’nün Paris’te yer alan ortak laboratuvarlarından birinde test edildi ve geçtiğimiz Çarşamba günü Seyşeller Sağlık Bakanlığı, tüm numunelerin negatif çıktığını, hastalardan hiçbirinin akciğer vebası taşımadığını doğruladı.

Birkaç şüpheli vakayı ve bir muhtemel vakayı içeren on numune, doğrulama testleri için Fransa’da yer alan Institut Pasteur’e gönderilmişti.

Negatif çıkan test sonuçlarının kendilerine ulaşmasının ardından bir basın açıklaması yapan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ilk vaka olan kişi dahil olmak üzere karantinaya alınan tüm hastaların, herhangi bir risk söz konusu olmadığı için taburcu edildiklerini duyurdu. Açıklamada şu cümlelere yer verildi: “Hastaneye yatırılan kişiler, ikinci aşama ilaçları dahil olmak üzere antibiyotik tedavisine alınmıştı. Bu kişiler veba taşımadıkları için normal günlük yaşamlarına devam edebilirler. Bugünden itibaren, hâlâ pasif takip altında bulunan tüm kişiler takip sürelerini doldurmuş bulunuyor ve hâlâ antibiyotik kullanmakta olan hastalar bu ilaçları kullanmayı bırakabilirler.”

Seyşeller’deki yetkili makamlar, Seyşelli bir basketbol koçunun, geçtiğimiz ay içerisinde, akciğer vebasına yakalanmasının ardından Madagaskar’daki bir hastanede hayatını kaybettiğinin doğrulanmasından bu yana en üst alarm seviyesinde hareket etmekteydi.

Alarm seviyesi, ilk muhtemel hastalık vakası olarak, veba salgınıyla karşı karşıya olan Madagaskar’dan döndükten sonra veba belirtileri gösteren Seyşelli bir erkek hastanın ortaya çıkmasının ardından arttırılmıştı. Söz konusu hasta karantina altına alınmıştı ve antibiyotik tedavisi görmekteydi.

İlk vakanın görüldüğü tarihten bu yana, söz konusu kişiyle ve durumu şüpheli diğer hastalarla teması bulunan tüm kişiler de önlem alma çabaları kapsamında tedavi altına alınmıştı. Bir önceki hafta Cuma gününden bu yana, ülkedeki tüm okullar, yine önlem amacıyla tatil edilmişti, ancak geçtiğimiz Çarşamba günü eğitime yeniden başlandı.

Tüm şüpheli vakaların test sonuçları negatif gelmiş olsa da, Hint Okyanusu’nda yer alan Seyşeller’de, tıpkı bölgedeki diğer ülkelerde olduğu gibi hastalığa karşı aktif takip mekanizması çalışmaya devam edecek.

Ülkedeki kamu sağlığı ile ilgili kurumlar, şu an için ülke vatandaşlarının Madagaskar’a seyahat etmemeleri yönündeki önerisini yinelemeyi sürdürüyor. Ülkenin ulusal havayolu şirketinin Madagaskar’a yönelik uçuşları durdurma önlemi de sürüyor. Sağlık Bakanlığı, ülkeye Madagaskar’dan giriş yapan ziyaretçileri aktif olarak takip etmeyi sürdürecek. Bu ziyaretçiler Madagaskar’a geri gönderilecek veya bazı ziyaretçiler dahil olmak üzere birkaç kişinin halihazırda müşahade altında tutulduğu bir karantina merkezinde izlenecek.

Seyşeller Turizm Kurumu ve Turizm Bakanlığı, ilgili tüm paydaşlar tarafından şu ana kadar alınmış olan önlemlerin ve gerçekleri yansıtan bilgilerin sorumlu bir biçimde yayılması faaliyetlerinin, turizme dair rakamları olumsuz yönde etkileyebilecek gereksiz panik halinin oluşmamasını sağlamak konusunda büyük önem taşıdığını bildirdi.

Turizm, Sivil Havacılık, Limanlar ve Marinalardan sorumlu devlet bakanı, Elçi Maurice Loustau-Lalanne, Seyşeller’de yayın yapan günlük bir gazeteye geçtiğimiz Çarşamba günü verdiği bir demeçte, bu hafta için yapılan rezervasyonların, bir kez daha yükselişe geçtiğini doğruladı.

Seyşeller Turizm Kurumu CEO’su Sherin Francis de konuya dair açıklamalarda bulundu: “Seyşeller, Sağlık Bakanı’nın aldırdığı ve ülkeyi korumak için hâlâ yürürlükte olan tüm önlemler sayesinde, ziyaret edilebilecek güvenli bir destinasyon olmayı sürdürüyor.”

Seyşeller, veba riskini ve yayılma olasılığını azaltmayı hedefleyen takip sistemini ve hazırlıkları iyileştirmek için Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yardım alıyor. Sağlık çalışanları, Kızılhaç gönüllüleri ve önemli pozisyonlarda çalışan diğer partnerler için temas takibi eğitimleri de düzenleniyor.

Yine geçtiğimiz Çarşamba günü Dünya Sağlık Örgütü tarafından Seyşeller’deki duruma dair yapılan açıklamada, ülkede vebanın yayılma riskinin düşük seviyede olduğu duyuruldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!