Seyahatte Start Up’lar – Güçlü Olana Karşı Savaşınızı Akıllıca Seçin

Booking Holdings, Expedia Group ve Ctrip liderlik pozisyonlarını neredeyse garantilediler. Görünen bu; fakat hepsi bu kadar basit değil.

Uber ve Airbnb gibi nispeten yeni girişimciler, önde gelen markalar (en azından değer biçme noktasında) tablosuna katıldılar ve bir hizmet olarak mobilite gibi yeni teknolojiler ve blockchain tehdidi kartların yeniden dağıtılmasına sebep oldu.

Belki de çok katmanlı karmaşıklığı ve coğrafi nüansları ile bizim endüstrimizin kaderinde, her 20 yılda bir yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla yenilenmek var.

Gerçekten de güç her zaman mevcut ihtiyaçlar ve operasyonel zorluklarla olduğu gibi, mevcut olandan ziyade yeni olanla ilgilidir. Güç Paradoksu da bu yılki etkinliğin teması.

Ancak, sektörün dijital ucunun nasıl işlediğini kontrol edenlerle rekabet etmek ve sonuçta gücü ele geçirmeye çalışan yeni girişimcilerin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmak gerekir.

Yeni Girişimciler için güç dezavantajları

Tüketici markaları

Bir startup için tüketicilere yönelik eğlence ve iş seyahati yaratmak çok zordur. Düzenli tüketiciler, yeni bir markaya yeni bir markaya yeterince maruz kalmaya yetecek kadar seyahat gerçekleştirmiyorlar – bildikleri ve güvendikleri işletmelere ve önceden kimler aracılığıyla rezervasyon yaptılarsa onlarla rezervasyon yapmaya devam edecekler.

Bununla birlikte, tüketiciler genellikle yerel olarak kullanıldığında ve aynı zamanda seyahat ettikleri süreçte alışkanlık haline gelen (örneğin, Uber veya OpenTable) markalara sadık kalıyorlar.

Bu küçük fırsat penceresinden bağımsız olarak, yerleşik markalar tüketici marka gücünü elinde tutuyor.

Dijital ve TV reklam bütçeleri

Yerleşik markaların ekosistemin bu unsuru üzerinde bir baskısı mevcut.

Bu markalar, reklamları toplu olarak satın alırlar ve startup’lar birkaç yüz dolarla Google kampanyası üzerinde bir anahtar kelime satın alma kampanyası oluşturabilse de, sonuç olarak bunları yalnızca ölçek ekonomilerine dayanarak kazanamazlar.

Belki de startup’lar bunu bu şekilde bir problem olarak görmüyorlar, çünkü bu ücretli reklamlara bağımlı olan yerleşik markaları görüyor, bu alışkanlıktan vazgeçemezler ve sonuçta seyahat endüstrisinde rakipleri haline gelecek olan dijital platformların kasalarına para dökerler (ör. Google ).

Yerleşik markalar bu güç avantajını koruyabilirler, startup’lar ise bu durumdan mutlu bir şekilde kaçınacaktır.

Uzun vadeli düşünme

Her ne kadar yerleşik markaların çoğunluğu halka açık şirketler olsalar ve bu nedenle sürekli olarak büyüme göstermeleri gerekiyorsa da, birçok startup’dan daha ileriye bakabiliyorlar.

Bazı startup’lar aylık bazda ticari işlem görüyor ve herhangi bir finansal sorun önemli ölçüde aksamaya neden olabilir.

Turlar ve aktiviteler sektöründe uzun vadeli bir düşünce örneği yaşanıyor. TripAdvisor, Bokun’u satın aldı ve tedarik teknolojisine yönelik tedarik fiyatlarını hemen % 0,1’e (endüstri standardından% 3 ila% 5) indirdi.

Booking Holdings, yakın zamanda satın alınmış olan Fareharbor teknoloji platformunu tur ve etkinlik sağlayıcılara ücretsiz olarak sunan benzer bir stratejiyi açıkça tartıştı.

Startup’lar, daha uzun vadeli bir oyunu kazanmak için böyle kısa süreli bir kayıp yaşama lüksüne sahip değiller. Güç avantajı yerleşik markalarda.

Tedarikçi sözleşmelerinin ağ etkisi

Birçok tedarikçi, startup’ları gerçekten sevmez. Yıllar boyunca, başarılı olma potansiyeli övülen aşırı hırslı alanlarda start uplar tarafından kazıklandılar.

Tedarikçiler, daha sonra sıfır rezervasyona yakın olmak üzere ürünlerini bir startup’a tanıtmak için çaba harcıyor!

Yerleşik markalardan gelen yeni projeler aynı sorunla karşılaşmaz. Şirket çapında zaten mevcut olan tedarikçi sözleşmelerini kullanabilme eğilimindedirler. Yine, bu da yerleşik markalar için bir güç avantajıdır.

Dijital ekip

Yerleşik markalar startup olarak işe başladıklarında, faks, teleks ve telefon kullanan dijital olmayan sektör oyuncularına karşı yarışıyorlardı.

Şimdi ise dijital startup’lar için iyi dijital uzmanlık ve istedikleri kadar inşa etme yetenekleri (yeterli derecede motive edilmişse) olan yerleşik markalar var.

Bu ekipler geniş, küresel ve yetenekli. Bu da, eğer atatükoyu bozmaya çalışıyorsanız iyi haber bir değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!