Seyahatiniz İçin Bilmeniz Gereken 20 Öneri 0

Seyahat etmenin en güzel anlarından biri şüphesiz gideceğiniz yere vardığınız an olsa gerek çünkü öncesi hayatınızı küçük bir valize sığdırma çabası ve yabancılarla rahatsız bir şekilde havada dip dibe yol almak ile geçiyor.

Buna ek olarak, kılı kırk yaran güvenlik önlemlerini geçmeniz gerekiyor. Bir sonraki geziniz için aşağıdaki küçük numaraların bazılarını uygulayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

20150414204641-baggage-travel-airlines-airplane-destination

 1. Genellikle seyahat siteleri, ziyaretlerinizi gözetleyerek ilgi duyduğunuzu keşfettiği konuların fiyatlarını yükseltirler. Uçak veya otel rezervasyonu yapmadan önce, cookie, cache ve arama geçmişinizi temizleyin.
 2. Eğer çift olarak seyahat ediyorsanız orta koltuğu boş bırakıp, cam kenarı ve koridor koltuklarını rezerve edin, eğer orta koltuk boş kalırsa rahat bir yolculuk sizi bekliyor. Eğer kalmazsa nazikçe partnerinizin yanına oturmak için izin isteyebilirsiniz.
 3. Çoğu hava yolu şirketi envanterlerini boşaltmak istediği için kalkıştan bir kaç gün önce fiyatlarını oldukça fazla düşürebiliyor. Eğer belli bir yere gitmek istiyorsanız bu pek size göre olmayabilir ama spontane olma lüksüne sahipseniz bu harika bir fırsat.
 4. Tatiller rahatlamak ve her şeyden uzaklaşmak için olsa da çoğumuz sosyal medyadan ayrı kalmayı başaramıyoruz. Çoğu otel wi-fi sağlasa da bazı oteller bunun için yüklüce para talep edebiliyor. Eğer böyle bir otelde kalıyorsanız, seyahat forumlarına, yapılan yorumlara bakarak bu bilgiyi paylaşan birileri var mı diye kontrol edebilirsiniz.
 5. Hava alanında arabanızı park ettiğiniz yeri dönüşte hatırlamayabilirsiniz, bu yüzden yola çıkmadan bir selfie yaparak dönüşte size hatırlatması için kendinize not düşebilirsiniz.
 6. Güvenlikten geçerken bir şişe su almanıza izin olmayabilir ama boş bir şişe suya her zaman izin vardır. Güvenliği geçtikten sonra doldurup bol bol içebilirsiniz.
 7. Bavulunuzun başka yerlere gitme ihtimaline karşı, temel ihtiyaçlarınızın bazılarını kol çantanıza alabilirsiniz. Güvenlik kurallarına uygun bazı bakım malzemeleriniz, iç çamaşırı gibi ufak şeyler ilk bir kaç gün kurtarıcınız olacaktır.
 8. Kıyafetlerinizi katlayarak koymak çok uzun sürebilir ve her durumda kırışacakları için yuvarlayarak koymayı deneyebilirsiniz. Hem zaman hem yer kazanmış olursunuz.
 9. Eğer kıyafetlerinizi katlama yolunu seçtiyseniz ve buna gömlek dahilse, kemerinizi yakasına geçirerek yolculuk boyu dik kalmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik kemer için ekstra yer harcamadan.
 10. Kumaş formunda üretilen yumuşatıcı bezlerden bulabilirseniz bunları bavulunuza koyarak kıyafetlerinizin vardığınız zaman güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.
 11. Ayakkabılar oldukça çok yer kaplıyor ve bunu geri kazanmak için içlerini çorap iç çamaşırı gibi küçük parçalar ile doldurabilirsiniz.
 12. Valizde akan sıvılar kabusunuz olmasın, kapağı sıkıştırmadan önce streç film ile kaplayarak bunun önüne geçebilirsiniz.
 13. Valizinize ‘FRAGILE’ ibaresini yapıştırarak hava yolunu kandırmayı deneyebilirsiniz. Eğer başarılı olursa, valizinizi dikkatlice yerleştimeleri ve muhtemelen ilk olarak çıkarmalarını sağlayabilirsiniz.
 14. Eğer elektronik aletleriniz bir kaç tane ise hepsinin şarj aleti veya başka kabloları çok sayıda olacak demektir, bir gözlük kutusu yardımı ile dolaşmadan ve zarar görmeden taşıyabilirsiniz.
 15. Seyahat boyu satılan şişelerden alarak ve bunları her seferinde tekrar tekrar kullanarak hem yer kazanabilirsiniz hemde kurallarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 16. Valizinizi size özel bir hale getirin. Bütün valizler aynı gibi görünebiliyor hatta aynı olanlar da oluyor, bu sebeple valizinize kurdela bağlayıp değişik şeyler yapıştırarak size özel bir hale getirip kolayca seçebilirsiniz.
 17. Bir ilaç kutusu yardımı ile takılarınızın valiz içinde kaybolmasını engelleyebilirsiniz. Buna benzer olarak küçük şeker kutularında tel tokalarınızı kaybolmadan ve dağılmadan taşıyabilirsiniz.
 18. Eğer tek bir şarj aletiniz var ama daha çok elektronik aletiniz varsa en azında usb olanlar için oda televizyonunun kablosundan faydalanabilirsiniz. Bilgisayarlarda işe yarayacaktır.
 19. Kötü bir şans eseri olarak hırsızlar odanıza girerse valiziniz çekmeceler ve kıyafetlerinizin arasında para, değerli eşyalarınızı arayacaktır. Boşaltıp, iyice temizledikten sonra güneş yağı şişeniz veya şampuan şişeniz ilgi çekmeyen birer saklama kabı olabilir.
 20. Elinizde kalan farklı kur bozuk paraları bitirmek için bir bir sayarak ve işinize yaramayacak küçük şeyler almaktansa gittiğiniz yerde ki evsizlere bağış yaparak harcayabilirsiniz.

Kapak Görsel: Etsy

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe