Seyahat Web Sitenizi Duyarlı Hâle Getirmeniz İçin 4 Neden 0

“Yönettiğim seyahat web sitesinin neden duyarlı olması gerekiyor?”. Bu soruyu kendinize muhtemelen en az bir defa sormuşsunuzdur. Cevaba gelince: Bir; çevrimiçi görünürlüğünüz çok yüksek seviyeye çıkacak ve iki; kullanıcıların dönüş yapmasını sağlamaya daha yakın olacaksınız.

Şu sahneyi gözünüzde canlandırın: Telefonunuzda bir sonraki tatiliniz için araştırma yapıyorsunuz ve bu sırada karşınıza yükleme sürelerinin uzun olduğu, görsellerin düzgün bir biçimde görüntülenemediği, dahilinde dolaşım becerilerinin kötü olduğu ve bu nedenlerle rahat bir biçimde ilerlemenize engel olan bir web sitesi çıkıyor. Hayal kırıklığına uğramış bir biçimde, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunan bir rakip web sitesi arayışıyla bu siteden ayrılıyorsunuz.

Günümüzün kalabalık piyasasında, söz konusu ister bir masaüstü bilgisayar, ister bir tablet veya akıllı telefon olsun, web sitelerinin tüm bu platformlarda optimal kullanıcı deneyimini sunabilmesi büyük önem taşıyor. Eğer yönettiğiniz web sitesi, tüm bu platformlarda duyarlı değil ise, çevrimiçi düzlemdeki konumunuz zarar görecektir veya satış hacminde kayıp yaşamanız söz konusu olacaktır.

Duyarlı tasarım, web sayfalarının tüm cihazlarda otomatik olarak optimize edilmiş biçimde görünmesini sağlar; böylece müşterilerinizin web sitenizle etkileşimde bulunmalarını kolaylaştırır. Geniş bir ekran görüntüsü, içeriğin birden çok sütun formunda gösterilmesini sağlarken daha küçük ekranlar, aynı içeriği, buna göre boyutlandırılmış olan ve metinler ile bağlantılar içeren tek bir kolon olarak görüntüler.

Geçen yıllar içerisinde birçok şirket, duyarlı tasarımın getirebileceği apaçık avantajları göz ardı etmeyi tercih etti. Ancak, mobil cihazlar çağına yönelik bu dikkate almama hâli, bu şirketlerin çevrimiçi düzlemde yeni müşterilere ulaşabilme becerilerini engellemiş oldu.

Google’ın gerçekleştirdiği ve insanların, mobil cihazlarla uyumlu olmaması halinde bir web sitesinden ayrılmaya beş kat daha yatkın olduğunu tespit eden araştırmasını ele alalım. Geçtiğimiz yıl Expedia da, sadece ABD’de, mobil platformlar üzerinden seyahat içeriklerine erişen tekil ziyaretçilerin payının %75 seviyesine ulaştığını ortaya çıkardı. Duyarlı bir web sitesiyle bu insanların dikkatlerini çekme ihtimaliniz daha yüksek seviyelere çıkabilir.

Duyarlı tasarımın faydalarını öne çıkaran örnekler bunlarla kalmıyor. eMarketer’ın ortaya koyduğu tahminler, dijital seyahat satışlarının bu yıl 189.6 milyar $ seviyesine ulaşacağını ve bu miktarın %40’ının mobil cihazlardan geleceğini öngörüyor. eMarketer ayrıca 2020 yılında mobil seyahat satışlarının 100 milyar $ seviyesini geçeceği ve böylece mobil platformların, çevrimiçi olarak seyahat rezervasyonları yaptırmanın en etkili yöntemi haline geleceği tahmininde de bulunuyor.

Çok sayıda marka, duyarlı tasarımları benimsemenin faydalarını halihazırda görmüş durumda bulunuyor. Örneğin; Birleşik Krallık menşeli seyahat acentesi Thomas Cook, web sitelerini duyarlı bir hâle getirmelerinin ardından akıllı telefonlardan ve tabletlerden gelen dönüş oranlarının %30’dan fazla artış gösterdiğini bildirdi.

Birden fazla cihazda çalışabilen bir web sitesine sahip olmak artık bir seçim değil, çevrimiçi düzlemde işinizin büyümesini etkileyecek olan bir zorunluluk.

İşte web sitelerinde duyarlı tasarımları benimsemenin getireceği faydalardan öne çıkan dört fayda:

SEO Açısından Harika Bir Seçenektir

Çevrimiçi seyahat sektörü için arama sonuçlarında görünürlük, başarı açısından önemli olma niteliğini taşıyor. Google duyarlı tasarımı öylesine çok seviyor ki, mobil platform dostu olma düzeyini, arama sonuçlarında bir sıralama göstergesi olarak kullanmaya başlamış bulunuyor. Bu da web sitenizin tüm cihazlar için optimize edilmiş olması hâlinde Google’ın sizi, web sitenizi kullanıcıların arama sonuçlarında daha üst sıralarda görüntüleyerek ödüllendireceği ve böylece çevrimiçi düzlemdeki erişim alanınızı genişleteceği anlamını taşıyor.

Yarının Cihazlarına Uyum Sağlar

Yarının teknolojisinin gelişiyor olmasıyla birlikte, web sitenizin piyasadaki yeni cihazların oluşturduğu geniş yelpaze için destek sunabiliyor olması daha da önemli bir hâl alacaktır. Duyarlı tasarımın en önemli yanı, tüm web sitenizi, hangi cihazın söz konusu olduğu önem taşımaksızın, akışkan bir biçimde ölçeklendirebilmesidir. Bu da gelecekte seyahat alışverişi yapacak olan müşterilerin, kullanacakları cihazlar neler olursa olsun, sizin web sitenizde kusursuz bir deneyim yaşayacaklarından emin olabilecekleri anlamını taşıyor.

Geri Dönüş Oranlarında Artış Getirir

Şayet web sitenizin kullanıcılarına cazip bir deneyim sunabilirseniz, kullanıcıların alışveriş yapan müşterilere dönüşme ihtimali artacaktır. Duyarlı tasarımın sunduğu site içi kolay dolaşım, ölçeklendirilebilirlik, uyumluluk hissi ve görünümü, kullanıcıların yaşayabileceği tüm olası hayal kırıklıklarını ortadan kaldırır. Bu da, kullanıcıların web sitenizde tüm cihazlar üzerinde gezinti yapmaya alışması ve rakip siteleri ziyaret etmeye daha az eğilimli hâle gelmesiyle birlikte geri dönüş oranlarını hızlı bir biçimde arttıracaktır.

Zamandan ve Paradan Tasarruf Etmenizi Sağlar

Duyarlı web sitelerinin kuşkusuz en çekici yanlarından birisi, masaüstü ve mobil platformlar için ayrı URL’lere olan ihtiyacı ortadan kaldırarak, ekibinizin tüm çabalarını, yönetmesi daha kolay olan tek bir web sitesine kanalize etmesini sağlamasıdır. Duyarlı bir web sitesiyle, ayrı iki web sitesi için onlarca saati optimizasyona harcamak zorunda kalmayacaksınız ve böylece, başka işlere aktarılabilecek, değerli bir zaman ve para tasarrufu gerçekleştirmiş olacaksınız.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.