Seyahat için Para Biriktirmenin 7 Alışılmadık Yolu

Hepimiz bir sonraki yıl egzotik bir tatil yapabilmek için maaş günü kenara köşeye bir miktar para koymamız gerektiği  tüyoyu biliyoruz.

Şahsen fazlı anı yaşadığım için bu şekilde seyahat parası biriktirmek pek benim için geçerli olmuyor. Kredi kartımın ağlama sesini duyacak kadar anı yaşamaya bakıyorum. Bir kadeh şarabın arkasından o an iyi bir fikir gibi gözüktüğü için Barselona’ya bilet alabilcek biriyim!

Akıllı olmayabilirim ama bugün ölecek olsam en azından Taj Mahal’de gün batımını izlemiş olacağım.

  1. Seyahat öncesi fasulye yiyin

Her zaman dışarıda yemeyi unutmanızı ve bu parayı biriktirmenizi söylerler. Ben buna karşıyım, dışarı çıkıp eğlenmeyi seviyorum bu yüzden bunu kendimce biraz değiştirdim. Seyahat zamanı yaklaştığında, öncesinde ve sürekli olarak değil, yaklaştığında bir iki ay fasulye pilav yiyerek bütçenizi düşürün ve seyahatinizde kullanmak için kenara atın.

  1. Öğrenci kredisi (çok gezen mi bilir çok okuyan mı ?)

Ben öğrenciyken bütün öğrenim paramı seyahate harcardım. Sonuçta çok gezen bilir değil mi ?! Bunu sorumsuz ve akılcı bulmayabilirsiniz, haklı olabilirsiniz ancak o parayı yeme içme için harcasaydım bugün olduğum noktya gelemezdim.

  1. Yerleşmeyi unutun, göçebe olun

Çoğu kişi kazancını kiraya hacar, bu aslınd güzel bir yatırımdır ancak gerçekten seyahat etmek istiyorsanız tek başınıza bir ev, afilli mobilyalar, büyük televizyon yerine ev arkadaşı edinin, hatta daha fazla ev arkadaşı edinin. Sahip olduğunuz herşeyi satıp göçebe de olabilirsiniz.

  1. Seyahat rehberi hazırlayın

Online seyahat rehberi hazırlamanıza yardımcı olacak uygulamalar bularak bir önceki gezilerinizden oluşan bir rehber hazırlayın ve bunu satın. Elde ettiğiniz geliri bir sonraki seyahatinizi planlamak için kullanın.

  1. Yerliler gibi yiyin

Gittiğimiz yerde ne kadar harcayacağımız konusunda çok dertleniyoruz.. hindistanda 300 avro ile bir ay geçirdim ve hepsini harcamadım bile, Şangay’a 100 avro ile uçtum çünkü para biriktirmeyi unutmuştum! Buna rağmen her akşam en güzel barlarda bir kokteylin keyfini çıkarabildim. Nasıl mı ? Kahvaltımı otelde, öğle yemeğimi sokak arabalarından (bir kase tofu 2 avrodan az tutuyor) ve akşam yemeğimi yerel yemek pazarlarında, turistlerin pek görülmediği yerlerde yiyerek.

  1. Seyahatinizi başkasına ödetin

Seyahat bloggerı olarak, dünyayı bütçemin el verdiğinden daha fazla görme şansına sahibim. Bu yıl Çin, Güney Kore ve Japonyaya gittim. Seyahat bloggerı olabilmek herkese göre değil ama bunun için başka yollar da var. Seyahat planlarınızı kapsayan ve kalabalık sermayesi yaratabileceğiniz harika bir instagram sayfanız var olabilir! Seyahatiniz hakkında bir kampanya başlatın ve sizinle sponsor olmak adına ilgilenebilecek firmalar ile iletişime geçin. Yaratıcı olmaya çalışın.

  1. Tasarrufu bırakın, yaşayın

Hayatımızın çoğunu kira, ev taksiti ödemek, olabilecek maceralar için hayal kurarak geçiriyoruz. Eğer bu yıl ki seyahatlerimi bütçelemeye çalışsaydım sonunda hiç seyahat etmeyebilirdim. Genel olarak her şey için ‘hadi yapalım’ felsefesini benimsediğim için bir sonraki uçak her nereye gidiyorsa memnuniyetle binmeye hazırım.

Birikim hesabımda hiç param yok, hiç olamayabilir de, ancak maceralarla dolu anılarım var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!