Seyahat Edenler İçin Uyulması Gereken Altın Kurallar

İstanbul’a geldikten sonra kaybolan ve daha sonra cesedi bulunan Amerikalı kadın turistin ardından, yabancı ülkelere yapılan seyahatlerde ne tip önlemler alınması gerektiği sorusu akıllara geldi.

Radikal Gazetesi’nden Ece Çelik imzasıyla yayınlana haberde, yabancı bir ülkeye seyahat edenlerin dikkat etmeleri gereken hususlar ve almaları gereken belli başlı tedbirler ele alınıyor. İşte seyahate gidenlerin dikkat etmeleri gereken hususlar:

Sırt çantasıyla maceralı bir seyahate çıkıp değişik kültürler ve coğrafyalar tanımak dünyanın en güzel şeylerinden… Lakin yolda başınızdan geçecek tatlı anılar kadar, size ciddi zarar verecek risklerle karşılaşma ihtimali her daim mevcut. İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın 2008’de öldürülmesinin ardından şimdi de Amerikalı turist Sarai Sierra’nın öldürülmesi ‘yalnız gezmenin sakıncalı olduğuna dair’ söylemleri gündeme getirdi. Özgür bir ruhla yollara dökülmekten vazgeçmeyecekler için gezginin dikkat etmesi gerekenleri derledik.

1-Bir seyahatte en önemli şeylerden biri, sizi kendi ülkenize geri gönderebilecek belgeler ve paradır. Paranızı ve önemli belgelerinizi muhafaza edebileceğiniz bir iç çantası edinmelisiniz. Erkekler ceketlerinin iç ceplerini kullanabilir ancak yine de kıyafetinizin içine belinizden bağlayacağınız bir çanta işinizi görecektir.

2-Pasaportunuzun fotokopisini seyahat ettiğiniz arkadaşınıza verin ya da çantanızın ayrı bir bölümüne yerleştirin. Böylece pasaport kaybolsa bile fotokopi sayesinde gittiğiniz ülkenin yetkilileri bilgilerinize daha kolay ulaşabilir.

3-Paranızı farklı yerlere koyun. Bir bölümü düşer ya da çalınırsa bile diğer kısmı ile seyahatinizi sürdürebilirsiniz ya da ülkenize geri dönebilirsiniz.

4-Seyahate çıkmadan sağlık sigortası yaptırmalısınız. Çok ufak paralara yapılabilen sağlık sigortası sayesinde beklenmeyen bir sağlık sorunu karşısında kendinizi güvende hissedersiniz.

5-Kalacağınız otel ya da ‘Couchsurfing’ yoluyla bulduğunuz misafirperver kişiyle ilgili önceden yazılmış yorumları okuyun. O otelin ya da o kişinin güvenilir olup olmadığını kontrol edin.

6-Gittiğiniz ülkelerin internet kafelerinde girdiğiniz hesapların bilgilerini bilgisayarlarda bırakmayın. Özellikle internet bankacılığı kullandıysanız hesabınızdan çıkmış olduğunuza emin olmalısınız.

7-Cep telefonu, laptop, tablet bilgisayar gibi değerli eşyalarınızı her ülkede olur olmaz yerlerde çıkarıp kullanmanız hırsızlara davetiye çıkaran bir hareket olabilir. Toplu taşıma araçlarında ve sokaklarda bu eşyalarınızı fazlaca çıkarmamaya özen gösterin.

8-Aldığınız rehber kitap ya da önceden yapmış olduğunuz araştırmalar sayesinde gittiğiniz şehrin tehlikeli bölgelerini belirleyin. Yolunuz oralara düşerse aydınlık ve kalabalık caddelerden yürümeyi tercih edin.

9-Başınıza gelebilecek her türlü tehlikeye karşı gittiğiniz ülkenin polis ve ambulans numaralarını telefonunuza kaydedin.

10-Otostop çekecekseniz benzinlik, dinlenme tesisi gibi kameralı yerlerden çekmeye özen gösterin. Geceyi dışarıda geçirme durumunda ise en güvenli yerler havaalanı, tren garı ya da otobüs terminali olacaktır. Ayrıca sizi aracına alan kişiye, onun iyi bir insan olduğunu hissettirerek (vicdanına oynayarak!) size kötülük yapma ihtimalini düşürebilirsiniz…

Turizm Güncel

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!