Seyahat Acentaları, Elit Gezginlere Nasıl Ulaşılabilir? 0

Seyahat alanında önemli bir veri pazarlama uzmanı olan ADARA’nın gerçekleştirmiş olduğu araştırmada; çok para harcayan elit gezginlerin pazarlamaya karşı düşünülenden daha fazla duyarlı olduğu öne sürüldü.

ADARA, elinde bulunan 90’dan fazla küresel seyahat markasının verilerini geçen yıl 1 Haziran-30 Kasım Tarihleri arasında analiz etti.

Buna göre; elit gezginlerin demografik davranışları elit olmayan gezginlerle karşılaştırıldığında (%94’e %76) elit gezginlerin otel ve uçuş rezervasyonları öncesi çok daha fazla arama yaptığı ve bunun sonucu olarak ta rezervasyon süreçlerinin uzun olduğu sonucuna ulaşıldı.

Elit gezginler son altı ay içerisinde ticari ya da birinci sınıf uçuşlar için rezervasyon gerçekleştirmiş ya da lüks bir otelde konaklamış olan müşteriler olarak tanımlanıyor.

Elit Gezginler ağırlıklı olarak (%70) erkeklerden oluşuyor ve elit olmayan gezginlerle göre 2 kat daha fazla seyahat gerçekleştirirlerken, günlük otel fiyatının ortalama 174 dolar olduğu düşünüldüğünde ve bir karşılaştırma yapıldığında ortalama 212 dolar harcıyorlar.

ADARA’nın Medya Genel Müdürü ve Pazarlama Şefi Elizabeth Harz; “Elit gezginler pazarlamacılar için çok rağbet gören bir hedef kitle, pazarın %10’una tekabül ediyorlar ve önemli ölçüde daha fazla harcama yapıyorlar. Geçmiş yıllarda elit gezginler “bilindiği kadarıyla” elde edilmesi zor ve pazarlama çabalarına açık olmayan gezginler olarak biliniyorlardı; ancak araştırmamız gösterdi ki; onlar ilgili piyasa için yeni düşüncelere açıklar ve aslında daha önce düşünülenden çok daha uzun bir araştırma süreçleri de mevcut.” dedi.

ADARA’nın bu eşsiz ve ayrıntılı araştırması pazarlamacılara; bu kazançlı kitleye çok daha derinlemesine ulaşabilmeleri ve onlarla bağlantı kurabilmeleri için imkan sağlıyor.

ADARA’nın gerçekleştirdiği bu analizlerde; araştırma ve rezervasyon davranışları, rezervasyon gerçekleştirilen otellerin türü ve elit gezginler tarafından rezervasyon yapılan gözde destinasyonlar göz önünde bulunduruluyor.

adara-infograpgic

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.