Schengen Vizesi Sıkılaşıyor. 0

Fransa’nın başketi Paris’te mizah degisi Charlie Hebdo’ya yapılan kanlı saldırı sonrası, terörle mücadele bir kere daha AB’nin gündemine giriyor. Birliğe üye ülkelerin, Schengen sisteminde değişikliğe gitmesi gündemde.

12355001-france-schengen-visa

Avrupa Birliği’nin birlik sınırları içerisindeki ülkelere giriş – çıkışları sıkılaştıracağı belirtiliyor. Paris’te bir araya gelen AB dışişleri bakanları toplantısında çıkan mesaja göre, kontrolsüz sınır geçişi ve Schengen sisteminde değişikliğe gidilmesi gündeme geldi. Hürriyet’te yer alan habere göre, AB ülkeleri uzun bir süredir özellikle dış sınırlardaki kontrollerin güçlendirilmesi için teknik çalışma yürütüyordu.

İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, AB’deki hareket kabiliyetinin terör saldırıları yapmak isteyenlerin hareketini kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise “AB yasaları terörle mücadele için yeterli değil” dedi.

ORTA VE UZUN VADEDE ETKİLİ OLABİLİR

Schengen’de kuralların sıkılaştırılması mevcut vize uygulamalarını kısa vadede doğrudan etkileyecek olmasa da orta ve uzun vadede dolaylı bir etki söz konusu olabilir. Şu aşamada, dış sınırlardan AB’ye giriş yapanlar hakkında maksimum düzeyde, derinlemesine, somut ve doğru bilgi elde edilmesi amaçlanıyor. Paris’teki saldırıların ardından AB’nin önlem alacağı diğer bir alan ise internet. AB Komisyonu, internet şirketlerinden terörü savunan, şiddet ve nefreti teşvik eden içeriklerin bildirilmesinin ve kaldırılmasının garanti altına alınmasını istiyor. İnternet şirketleri bu alanda işbirliğine açık oldukları mesajını verseler de şu ana kadar atılmış somut bir adım söz konusu değil.

Kaynak: Turizm Güncel

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe