Funda Çatalbaş’ın Cüceler Şehri Wroclaw

Wroclaw Polonya’nın en şirin ve yeşil şehirlerinden biri..Ayrıca üniversite şehri ve cüceler şehri diye de anılıyor. Hep öğrenci ve genç insanlar var şehirde..

Wroclaw1

Ankara’dan Münih’e 2.5 saate, oradan da Wroclaw’a Münih üzerinden uçakla 1 saate geçtik. Türkiye ile 1 saatlik zaman farkı var (Türkiye’de 13:00 ise Wroclaw 12:00). Polonyalılar, Türkiye’yi çok seviyor. Havaalanında tanıştığımız polonyalı ailenin üzerinde ayyıldızlı bayrağımızı ve Atatürk baskılı tişörtleri görünce çok şaşırdık:)) İnşallah oraya giden ülkemiz insanları bu olumlu bakışı kirletmezler ve bu kredi ile ülkemiz, milletimiz ve dinimiz güzelce tanıtılabilir.

Şehirde euro kullanılmıyor. Avrupa’ya göre ucuz olan Polonya’nın para birimi zloty. 1 Euro=4.1 zloty, 1 TL=1.45 zloty (21 Mayıs 2014 tarihinde) değerinde. Şehirdeki halk ingilizce bilmiyor. Lehçe dilini konuşuyor ve yazıyorlar. Ancak üniversite öğrencisi çok ve onlar İngilizce konuşuyor. İngilizceniz varsa onlarla kolayca anlaşabilirsiniz. Ayrıca Erasmus programı ile gelmiş Türk öğrenciler de çok var.

wroclaw2 (1)

Wroclaw’da gezilecek yerlerin başında, şehir meydanındaki gotik tarzı şirin binalar, tarihi yapılar, cüce heykelleri, özellikle kilitli köprü başta olmak üzere şehirdeki birçok köprü, botanik park, hayvanat bahçesi, çarşılar, üniversite alanı vb. bulunmaktadır.

Şehir meydanı dinlenip etrafın seyredilebileceği güzel restoranlarla çevrili bir mekân. Ayrıca Belediye sarayı, St.John Katolik Kilisesi ve şehrin her tarafında 200 den fazla bulunan cüce heykeli de ilginç manzaralardan.

Cüce heykelleri komünizm dalgasının geldiği dönemlerde “turuncu” lakaplı komünizmi destekleyen bir grubun bir anısı olarak kalmış. Çok komik ve ilginç bulunuyorlar..:) Komünizm şehirdeki yapılarda da kendini hissettirmiş..

wroclaw2

Şehrin birçok yerinde ücretsiz internet var. Bu uygulamadan çok memnun kaldığımı söylemeliyim. Umarım en kısa zamanda bizim ülkemizde de olur. Şehrin çok büyük bir hayvanat bahçesi ve botanik parkı var. Japon bahçesi ve botanik parka mutlaka gidilmesini tavsiye ederim..18:00’de kapanan botanik bahçesinden çıkmak istemeyeceksiniz…çok huzur verici.. Şehir 21:00’den sonra ıssız oluyor. Aileler için sıkıntılı olabilir. Güvenlik problemi olacağını düşünmüyorum ancak sarhoşlar çok var. Diğer birçok ülkede olduğu gibi burada da tuvaletlerde temizlik için su bulunmuyor.

“Sevi Kebab” ve “Kebap King” gibi Türk ve Suriye restoranlarının yanında, meyve, sebze, balık ve vejeteryan yemeği (böyle deyince hayvansal hiç birşey kullanmıyorlar) yiyebilirsiniz.

Ülkenin % 90’ının dini inancı koyu Katolik. Üniversite şehri ikiye ayıran nehir üzerindeki adada bulunuyor.

wroclaw4

Bu küçük şehirdeki üniversitenin mekanı bile Türkiye üniversitelerinin mekanlarından daha düzenli. Her yer yemyeşil, öğrencilerin gezip eğlenebileceği çok alan var. Özellikle Botanik Park!ı çok beğendim…Genel olarak Wroclaw çok şirin ve yeşil bir şehir. Herkese fırsatı varsa bu güzel şehri gidip görmesini tavsiye ederim..Sevgilerle..

Kaynak: Hayatım Yolculuk

 

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • 14 Haziran 1985 yılında Fransa, Belçika, Batı Almanya, Hollanda ve Lüksemburg arasında Lüksemburg’un Schengen şehrinde imzalanan Schengen Sözleşmesi gereği:
    Bu ülkelerden birinden vize almış kişiler için, anlaşmaya üye olan diğer ülkelerin iç sınır kapıları, polis ve gümrük denetimleri kalkmış olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!