Schengen Vizesi Başvurusu Yapacaklar Dikkat! 0

AB Komisyonu’nun geçtiğimiz hafta yaptığı toplantı sonrasında aralarında Türkiye’nin de olduğu Non-EU ülkelerinin vatandaşları için Schengen vizesi alırken yapılacak yeni uygulamalar açıklandı. Kararlar Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerden onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Tasarı kabul edilirse vize başvuruları seyahatten altı ay öncesine kadar elektronik ortamda yapılabilecek.

Avrupa Birliği Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris  Avramopoulos, düzenlediği basın toplantısında, Komisyon’un AB’nin güvenlik  endişeleri ile göçle ilgili sorunlar nedeniyle ve teknolojideki yeni  gelişmelerden faydalanılması amacıyla yeni bir vize politikası önergesi  hazırladığını bildirdi.

Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’in haberine göre,komisyon tarafından belirlenen yeni kurallar şöyle:

  • Vize başvurularında karar süresi 15 günden 10 güne düşecek.
  • Başvurular seyahatten 3 ay yerine 6 ay önce yapılabilecek.
  • Elektronik başvuru yapılabilecek. Vize başvuru sahiplerinin fiziki olarak konsolosluklarda bulunmaları gerekmeyecek. Konsolosluklara sadece parmak izi için çağrılacaklar.
  • Schengen ülkelerine giriş ve bu ülkelerde kalış kurallarını ihlal etmeyen vize sahiplerine sonraki başvurularında çok girişli vize verilecek. Çok girişli vizelerin süreleri, kurallara uyma sicili pozitif olanlar için kademeli olarak bir yıldan beş yıla yükseltilecek.
  • Kısa süreli kalışlar için dış kara ve deniz sınırlarında, geçici nitelikte, sezona bağlı ve sadece giriş yapılan ülke için geçerli vizeler verilebilecek. Turizmi destekleme amacı taşıyan bu tip vizelerin geçerlilik süresi azami 7 gün olacak.
  • Vize ücretleri 20 Euro’luk artışla 60 Euro’dan 80 Euro’ya yükselecek.

Kaynak: Hürriyet

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.