Schengen Ülkelerine Vize Kalkıyor Mu? 0

Uzun süredir görüşülen ve özellikle hayal ettikleri gezilere kavuşmayı dört gözle bekleyen kişiler için önemli bir haber. Avrupa Birliği komisyonu Türk vatandaşlarının kısa tatil ve iş gezileri için vizesiz seyahat önerisinde bulundu!

Çarşamba günü toplanan komisyon Türkiye’den istenen 72 kriterden çoğunun tamamlandığını ve bu adımın 30 Haziran’a dek atılması gerektiğini söyledi.  Komisyon başkanı Frans Timmermans’a göre Türkiye’nin hala acil olarak yapması gereken şeyler olsa da bu gelişim süreci aynı hızda devam ederse geri kalan kriterlerin de çabucak karşılanacak. Schengen ülkelerine vizesiz giriş için 5 kriterin daha karşılanması gerek.

Anlaşmanın bir parçası ise Suriye mültecileri ile alakalı. Paket, Ankara ikna edildiği takdirde 6 milyar euro, Suriyeli sığınmacılarının Türkiye’de kalmalarını ve binlerce mültecinin Yunanistan’dan geri alınmasını içeriyor. Paketin bu kısmı ahlaki soruları akla getiriyor. Kendi aralarında anlaşamayan ve az sayıdaki mültecilerle sağlıklı bir biçimde ilgilenemeyen Avrupa ülkelerinin bu paketi, halihazırda 3 milyon sığınmacı bulunan Türkiye’de daha da çok sığınmacı bulundurmaları yönünde bir baskı mıdır?

Bahsedildiği gibi 30 haziranda bu karar yürürlüğe girdiği takdirde, sistemde biometrik fotoğraf ve parmak izi bulunan kişiler vizesiz giriş yapabilecekler. Fakat unutmayın ki vizesiz giriş birleşik krallığı ve İrlanda’yı içermiyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe