Sanatçı Daniel Buren’in Paris’teki Le Bristol Otel’i Baştan Yarattı. 0

Neredeyse yüzyıldır Le Bristol, Paris’in Faubourg Saint-Honoré’ sokağı yanında efsanevi bir kuruluş oldu. Ama pazarlama perspektifinden bakılınca, Fransız başkentin göz alıcı ‘saray’ otellerine yetişmek için yeni ve otantik yollar bulmak zor. Bir bakıma, Le Bristol’ün 1978’de, moda işlerinin hevesli destekleyicileri, edebi hayır etkinlikleri ve gastronomik şölenler düzenleyen Paris gençliğinin kadirşinas üyelerinden oluşan grup ile birlikte, Oetker Colletion’ın içinde barınması cankurtaran niteliğinde olmuştur.

Le Bristol’ün bakımlı bahçelerinde düzenlenen Ai Weiwei, Anish Kapoor ve Xavier Veillan gibi sanatçıların heykel sergileri onların bir gizemi oldu. Yaz programını başlatmak için Hicham Berrada, Le Bar du Bristol’de film gösterimi yaptı.

Bununla birlikte, Le Bristol’ün 3 Michelin yıldızlı Epicure restoranın dışındaki bahçede geri dönüşünü sahneleyecek olan Fransız kavram sanatçısı Daniel Buren’in markiz etkinliğinde baş sanatçı olması bekleniyor. Bu etkinlik, 78 yaşındaki Frank Gehry’nin 4000 parça renkli camdan oluşan ve galeriyi sarhoş edici dalgalı mozaik camlara dönüştüren tasarımının olduğu Louis Vuitton Vakfı’na Buren’in dönüşü için oldukça iştah açıcı.

Le Bristol’ün bölgeye özel donanımı için, Buren küçük ama etkili oranda çalışıyor. Yürüme yolunun etrafına ve üstüne gökkuşağı renklerini kullandığı kaleydoskopik üstü açık onikigen bir sera olan ‘Une Pause Coloreé’ tam da çalışmalarının özeti niteliğinde.

Tabii ki, Le Bristol eserini daha önceden yapanlar var, özellikle ‘Pergola’da 2009 Hotel de la Monnaie ve Place Francois Mitterand’da ‘La Pergola pour Trois Couleurs’, Joué-les Tours bunların örnekleri. Buna rağmen, Le Bristol’ün tamamen beyaz cephesi ve yeşil yapraklarına karşı sahnelendiğinde, renkli gölgelerin gün içinde değişmesinin yarattığı canlı etki bile tek başına dikkat çekici.

Kaynak: Wallpaper

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe