Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yoğun iş hayatı, stres, trafik, pahalı fiyatlar ve kalabalık… Modern şehir yaşamı denince artık aklınıza sadece bunlar mı geliyor?

Yaşayan her canlının standart hayali, bir sahil kasabasına yerleşmektir. Özellikle metropollerdeki yoğun iş hayatı, stres, kalabalık, hava kirliliği, bir karış çimene ya da temiz denize hasret kalmak bu isteği tetikleyen faktörlerden bazıları… Siz de şehir yaşamından bunaldıysanız, şirin bir sahil kasabasına yerleşme konusundaki önerilerimizden ilham alabilirsiniz. Yalnız, elinizi çabuk tutun çünkü şirin sahil kasabalarımız da çoktan kalabalıklaşmaya başladı!

Sadece emekliler değil, artık çalışan ya da genç insanlar da şehrin gürültü ve kalabalığından uzak, huzurlu bir ortamda yaşamak isteğiyle yanıp tutuşuyor. Hayatın daha yavaş aktığı, esnek iş saatlerinin ve stresin yerini  sakinliğin aldığı bir çevrenin hayalini kuruyoruz. Siz de bu insanlardan biriyseniz ve sahil kasabasına yerleşmeyi aklınıza koyduysanız, işte bir kaç basit ipucu…

1. Hayalinizin temelinde ne var?

Çoğunlukla tatmin vermeyen bir iş ortamı uzaklaşmak isteği için en etkili sebeptir. Eğer sizi mutlu etmeyen işiniz nedeniyle bu hayali kuruyorsanız, sahil kasabasına yerleşme isteğinizi hayata geçirmeden öncelikle iş yerinizdeki durumunuzu düzeltmeyi ya da işinizi değiştirmeyi hedefleyin. Bunu başardıktan sonra bile halen bu özleminiz devam ediyorsa, gerçekten şehirden sıkılmışsınız demektir. Hayalini kurduğunuz şeyi hayata geçirmek için kolları sıvayabilirsiniz.

2. Düşüncelerinizi netleştirin…

Nasıl bir yerde mutlu olabilirsiniz? Yeni bir başlangıç yapmak için yeterli sabrınız ve birikiminiz var mı? En az 6 ay geçinebileceğiniz kadar birikiminiz yoksa şartlar sizi oldukça zorlayacaktır. Buna katlanabilecek misiniz? Gözünüz korkmasın ama gerçekler bunlar. Sahil kasabası kucağını açmış sizi bekliyor olabilir ama orada yaşamak için başınızı sokacak bir eve ve evinizi geçindirmek için bir işe ihtiyacınız olacak.

3. Gitmeden önce iş olanaklarını öğrenmeye çalışın… Hatta işinizi gitmeden ayarlayın.

Gitmeden önce iş bulmanız sizin için çok faydalı olur. Hayaliniz bir sahil kasabası olduğuna göre turizm, otelcilik, yat kaptanlığı, balıkçılık, rehberlik, cankurtaranlık gibi işler düşünülebilir. Ömrünüzü bu ilk işinizde geçirmek zorunda değilsiniz ama yeni yerinize adapte olana ve çevre edinene kadar bir işte çalışarak başlangıç yapmanız en iyisidir. İş size hem hayatınızı idame ettirmek, çevreyi tanımak hem de yeni insanlar tanıyıp yeni arkadaşlıklar kurmak açısından fırsatlar yaratacaktır. Gitmeden önce gazetelerin İK sayfalarını araştırın. İnsan Kaynakları sitelerinden gideceğiniz ili seçerek arama yapın. Bu araştırmanız size gideceğiniz yerde yapabileceğiniz işlerle ilgili fikir verecektir. Size uygun ya da ilgilendiğiniz ilanlara başvurabilirsiniz.

4. Yeni bir yere alışmak çok mu zor?

Aileniz ve tüm arkadaşlarınızı mevcut şehirde bırakıp gideceğinizi düşünürsek biraz zor olabilir. Alıştığınız şehirden ne kadar sıkılmış ve bunalmış olursanız olun, sonuçta orası tanıdığınız, bildiğiniz bir yer. Bu yüzden ilk başlarda kaçmaya çalıştığınız şehre ve arkadaşlarınıza biraz özlem duymanız çok doğaldır. Ama hayalinizdeki yer sizi hemen kucaklayacak, yeni dostlar edindiğinizde yeni yerinizde çok daha güzel bir yaşam kurabilirsiniz. Bunun için biraz çaba sarf etmeniz gerekli. İlk bir kaç ay zor geçebilir, sabırlı olun ve sosyalleşmek için her fırsatı değerlendirin.

5. İnsanları, sosyal hayatı nasıldır?

Gideceğiniz yeri seçerken bu da önemli bir unsurdur. Yeni bir hayat kuracağınız yere karar vermeden önce iyice araştırın. Sıcak kanlı insanların olduğu cıvıl cıvıl bir yere yerleşmeyi hayal ederken İçe kapalı ve insanları bağnaz insanların arasına düşerseniz, dönüşünüz hızlı olabilir! Bu yüzden turistlerin yoğun olmadığı resmi tatil zamanları dışında (mesela kış ayları) gidip bir kaç gün kalarak çevreyi deneyimlemenizi öneririz. Bu keşif turu, sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır.

6. Ne kadar sürede alışırım?

Bu kişiden kişiye ve gidilen yere göre değişebilir. Örneğin yurt içinde bir sahil kasabasına gidecekseniz çok daha kolay adapte olabilirsiniz. Ya da yerleşiminizi yaz aylarına denk getirirseniz, nüfus ve iş fırsatları daha çok olacağından alışmanız da daha kolay olacaktır. Eğer yurt dışında bir sahil kasabası hayaliniz varsa, yeni bir kültüre alışmanın en az 1 yılınızı alacağını belirtelim. 1 yıl dişinizi sıkmanız gerekir, sonrasında sizi daha ferah günler bekliyor olacaktır. Gitmeden yerleşeceğiniz ülkenin dilini öğrenmeye bakın.

7. Alternatiflerim neler?

Ülkemizde saymakla bitmeyecek kadar çok tatil yöresi ve sahil kasabası var.Bodrum, Alanya, Fethiye, Marmaris ve Datça bunların en popülerlerinden. Buralara giderseniz başka şehirlerden gelerek yerleşmiş sizin gibi pek çok insana ya da aileye rastlayabilirsiniz. Üstelik, sadece yerli değil, İngiliz, Alman, Hollandalı yabancı turistler yaşamak için ülkemizi seçmiş durumda. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz sahil kasabalarımız kalabalıklaşıyor. Demedi demeyin!

8. Bol şans!

Temiz hava, kirlenmemiş bir doğa, pırıl pırıl bir deniz, koşturmacadan ve stresten uzak sakin bir sahil kasabası herkesin hayali. Böyle bir yerde, sadece tatilde değil tüm hayatınızı geçirmek istiyorsanız ne mutlu size ve iyi şanslar…

Kaynak: Skyscanner

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan Sahil Kasabasına mı taşınsam; Yoksa kafe mi açsam?
    Posted 18 Ekim 2017 17:02 0Likes

    Sahil Kasabasına mı taşınsam; Yoksa kafe mi açsam? atölyesine bekleriz

Yorum Yaz