İşte Dünya’nın En Sıradışı Sahilleri

Avrupa’nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner, dünyanın farklı seyahat noktalarını sıralamaya devam ediyor. Skyscanner bu kez de yaz tatilini planlamaya başlayanlar için kum ve güneşin birbirleri ile buluştuğu dünyanın en sıradışı sahillerini derledi.

Seyahat etmek isteyenlere 1000’i aşkın havayolunun milyonlarca rotası için en ucuz uçak bileti alternatiflerini sunan Skyscanner, okulların kapanmasıyla başlayan yaz döneminde kendini bir an önce deniz kenarına atmak isteyenler için, dünya çapında sıradışı özellikleri ile öne çıkan sahilleri sıraladı.

“V” şeklinde Hırvatistan sahilleri: Zlatni Rat, Hırvatistan

“Altın Boynuz” anlamına da gelen Hırvatistan’ın meşhur sahili “Zlatni Rat”, ziyaretçilerine güneş ve kumdan daha fazlasını sunuyor. Bu plaj rüzgârın hız ve yönüne göre şekil ve konum değiştirebilirken, coğrafi olarak “V” şekliyle görenleri etkiliyor. Altın rengi çakıllardan oluşan bu sahil, Adriyatik Denizi’nde ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çam ağaçlarıyla çevrili Zlatni Rat’a ayak basanlar, Roma dönemine ait eski köy kalıntılarını da inceleme fırsatı yakalayabiliyorlar.

Caretta Caretta’larla dolu bir koruma alanı: Patara, Türkiye

Yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde olduğuna inanılan ve gün be gün sayıları azalan Caretta Caretta kaplumbağaları ile meşhur Patara plajı, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Sahil Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olduğu ve Patara’nın etrafında bina yapılmasına izin verilmediği için halen doğallığını koruyor.

Geçmişten gelen izlerini silemeyen sahil: Santorini, Yunanistan

3500 yıldır volkanik faaliyetler yüzünden farklı renklere bürünen plajları ile ön plana çıkan Yunanistan’ın Santorini adası, ziyaretçilerine turistlere bir daha unutamayacakları anlar yaşatıyor. Adada bulunan “Kırmızı Plaj”da kumlar kıpkırmızıyken, birkaç kilometre uzaklıkta olan “Perissia Plajı”nda ise kumlar simsiyah. Yaz aylarında, “Perissia Plajı”ndaki bu siyah kumlar o kadar çok ısınıyor ki, sahilde çıplak ayak dolaşmak mümkün olmuyor. Ayrıca Santorini Adası’nda Girit Uygarlığı’na ait olduğu düşünülen Akrotiri antik kazı alanı da turistlerin bir başka ilgi odağı.

Bir doğa mucizesi “cam kumsal”: Glass Beach, Kaliforniya

Kaliforniya’nın Fort Bragg şehrinin kuzeyinde yıllarca çöp dökme alanı olarak kullanılan bir sahil bölgesi, esasında doğanın mucizelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Seneler sürmüş kapsamlı temizleme çalışmalarının sonucunda ve milyonlarca kırık cam parçasını zamanla pürüzsüzleştirebilen okyanus sayesinde, sahil artık “Cam Kumsal”a dönüşmüş. “Cam Kumsal”da kum yerini rengârenk cam çakıllara bırakıyor ve böylece ziyaretçilerine sıradışı bir deneyim yaşatıyor.

En beyaz kum: Hyams Sahili, Jervis Koyu, Avustralya
Guinness Rekorlar Kitabı’na dahi girmiş olan Hyams Sahili, el değmemiş bir sahil hayal edenler için doğru tercih. “Dünyanın en beyaz kumu” ünvanıyla Guinness rekoruna imza atmış olan Hyams Sahili’ndeki kumun bu renkte olmasının nedeni; yapısındaki kristal kuvars zerrecikleri. Dünyanın en zehirli ve neredeyse görünmez boyutlardaki deniz canlılarına ev sahipliği yapan Avustralya’nın bu sahilleri, her şeye rağmen çok iyi korunmuş doğası ile ziyaretçileri büyülüyor.

Siyah kumlar ve ilginç doğa birlikte: Punaluu, Hawaii

Aktif yanardağları sayesinde en nadir doğa olaylarının gözlemlenebildiği Hawaii adalarındaki Punaluu Sahilleri, simsiyah kumları ile şaşırtıyor. Doğal ortamı sayesinde soyu tükenmekte olan şahin gagalı kaplumbağa ve yeşil su kaplumbağalarının da yaşadığı sahilde kumların renginin siyah olması, yapısında bazalt barındıran lavların okyanusa aktıkları anda soğumasından kaynaklanıyor.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!