Arman Acar’ın İzmir Rehberi

Bu yazı İzmir‘e gitmek isteyen, giden, orada tanıdığı olan olmayan kişilere yönelik yazılmış Özel İzmir Rehberi‘dir!

Kod Adı : Otostopçunun İzmir Rehberi!

Böyle bir yazıyı hiç bir yerde okuyamazsınız. İzmir hakkında ki tüm yazıları toplasanız İzmir’e ilk kez birine yardımcı bir yazıyı da asla bulamazsınız.

DİKKAT : Bu yazı kaliteli İzmir tanıtımı içermektedir. Belirttiğim yerler benim sevdiğimve tavsiye edeceğim ender yerlerdendir.

İZMİR

Standart bilgiler ışığında İzmir Ege bölgesi kıyısında olup, mavinin ve yeşilin buluştuğu bitki örtüsünün maki olduğu yer yer yunan, rum kültürlerinin bulunduğu, trafik sıkıntısı neredeyse hiç çekilmeyen, suç oranının en düşük olduğu kaliteli bir şehirlerimizden biridir.

İzmir yalı çapkını ile, kumrusu ile, inciri, özel şivesi ve güzel kızları ile meşhurdur.

Genel bir İzmir tanımından sonra gelelim Özel İzmir kısmımıza.

***
İZMİR’E GELDİM NEREDE KAHVALTI EDEYİM?

Öncelikle hoş geldiniz. Güzel İzmir’imizin sahil şehri olması kahvaltı seçeneklerinizi oldukça arttırmaktadır. İzmir’de en keyfi kahvalı şehir içi semtler şu şekilde, Alsancak Kordon Boyu, İnciraltı Sahil, İnciraltı Bahçelerarası, Mavişehir.

Alsancak Kordon Boyu : Kordon boyunca bulunan cafe/barlar her sabah kahvaltı imkanları vermektedir. Kordon Boyu’nda kahvaltı edebileceğiniz fiyat/performans bakımından uygun yer sayısı ise sınırlıdır. Sunset, Manje, Sebo kahvaltı edebileceğiniz güzel mekanlarımızdandır.

İnciraltı Sahil: İnciraltı sahil kahvaltı yerleri üçkuyular iskeleden yaklaşık 3 dakika uzaklıkta bulunup bir çok cafeyi bünyesinde barındırmaktadır. Turkuz tesisleri, Hacı’nın Yeri, Cafe Loja güzel ve huzurlu kahvaltı yapabileceğiniz yerlerden.

İnciraltı Bahçelerarası : Bahçeler arası yerli Balçovalı’lar ın yoğun bulunduğu yerlerden biri. Güzel bir köy kahvaltısı, sessizlik sakinlik arıyorsanız Bahçelerarası sizin için en uygun yerlerden biri. Serender sessizlik, sakinlik, hizmet, fiyat performans bakımından çok uygun.

Mavişehir – Karşıyaka : Sahil üzerinde pek fazla kahvaltı mekanı barındıramasa da, caddeden sadece bir iki sokak içeri girilince harika yerlere sahip. (Mekan ismi şu an aklıma gelmiyor ama öğrenip belirteceğim. Gittiğim yerin adı aklımda değil)

İZMİR’E GELDİM NEREDE EĞLENEYİM?!

İzmir belki İstanbul kadar çok fazla eğlence mekanına sahip değil fakat eğlence kalitesi ve katılım İstanbul ile yarışabilir düzeydi. Eğlence anlayışınıza göre gidebileceğiniz zaten sayılı mekan var.

Ooze Venue : Rock seven biriyseniz Bornova Ooze Venue sizin için en iyi yer İzmir’de. Canlı performanslar, kaliteli hizmet ve mekanın büyüklüğü çok güzel. Badem, Çalar Saat, Anemi Ooze Venue’nün vaz geçilmez sanatçıları. Fiyatlar gayet uygun, hizmet olabildiğince güzel. İçeri kapıda tanıdığınız yoksa damsız girilmiyor, konser v.b özel etkinlikler için kapısında Biletix gişesi bulunuyor.

Dungeon Bar : Bana büyük mekan gerekmez ama sağlam Rock dinlerim diyorsanız, Dungeon küçük ama eğlenceli Bornova mekanlarından.

Mischka Club : Alsancak garın arkasında bulunan Mischka İzmir için kalite düzeyi yüksek, eğlenceli ve sabahlara kadar dans edebileceğiniz çok güzel bir mekan. Elemanların ve hizmetin kalitesi gerçekten güzel.

Mischka Live : Live Performans özel sanatçıları dinleyebileceğiniz Mischka Live İzmir’de bulunduğunuz süre içerisinde Cuma veya C.tesi akşamlarınızı eller havaya yaparak geçirmenizi sağlayacak.

Dolce : Konak’dan alsancağa doğru kıvrıldığınızda heykele gelmeden önce bulunan Dolce cuma ve cumartesi gecelerinin vazgeçilmezlerinde. Başarılı DJ’ler ve sahn e şovları ile gayet eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Sunset ve Manje : Sahilde bir iki kadeh birşeyler içelim diyorsanız Sunset ve Manje eminim tam size göre. Hem içeride hem dışarıda oturma şansınız bulunuyor. Fiyatlar gayet makul. İçecekler baya kaliteli ve geniş bir yelpazeye sahip. Yemekler orta düzey güzellikte. Harikalar beklemeyin.

İZMİR’DE BALIK YEMELİYİZ. NEREDE YİYELİM?

İzmir‘de balık yemek istediğiniz zaman sorduğunuzda size bir çok kişi Sahilevleri veya Güzelbahçe diyecektir. Fiyat, hizmet ve kalite bakımından Sahilevleri ve Güzelbahçe‘de ki balık restaurantları sizi tatmin edecektir. Her çeşit balığı bulabileceğiniz gibi, tadınıza özel yaptırabilirsinizde.

İzmir‘de balık restaurantlarının en şahane özelliği yanında ses edilen mezeler. Bazen balığınızı beklerken mezelerden dolayı doyabilirsiniz

İZMİR’DE HAVUZA GİDELİM!

İzmir havuz bakımından çok fazla seçenek sunabilen bir yer değil. Fakat her İzmirli’nin tercih ettiği Termal‘in içerisinde bulunan Aquacity Balçova eğlenceli bir gün geçirmenize, dinlenmenize imkan sağlayacaktır. eğlenmek isteyenler için başarılı su parkı, sadece yüzmek siteyenler için açık ve kapalı olimpik havuzları ile ilk tercihiniz olabilir. UYARI : Asla pazar günleri gitmeyin!Dolphin’în haricinde Ege Üniversite’sinin de havuzu mevcut.

İZMİR’DE SPOR VE YÜRÜŞ YAPALIM!

İzmir’de yürüyüş yapmak inanılmaz keyiflidir. Dilerseniz güzel yalı sahil boyunca yürüyebilir, dilerseniz sahil evleri veya karşıyaka mavişehir boyunca denize sıfır şahane yürüş yapabilirsiniz. Güzelyalı yürüşünüzde dikkat etmeniz gereken 1-2 nokta var. Sabah çok erken yürümelisiniz. Egzoz dumanları ve araç sesleri rahatsız edici olabilir. Yeşik kırmızı herhangi bir kombinasyon barındırmamalısınız.

Karşıyaka Mavişehir boyunca yürümek için dilediğiniz saati tercih edebilirsiniz. Yol ve yürüş yerleri arasında 30-40 metre mesefa olduğu için araçlardan rahatsız olmazsınız. Dikkat etmeniz gereken tek nokta Sarı Kırmızı kombinasyona sahip olmamanız gerekmektedir.

İzmir’de sokak arası spor salonları çok olduğu gibi belli başlı kaliteli spor salonları da mevcuttur. Konak’da bulunan Butterfly, Balçova Kipa’da bulunan Sportpark İzmir’de üst düzey kaliteli spor yapabileceğiniz salonlardır.

İZMİR’DE GECE KLÜBÜ!

İzmir’in gece klüpleri çok hareketlidir. Eğlenceleri, dansözleri ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Can Baby, CB, Savanora en iyilerinden.

İZMİR’DE HASTANE!
Rahatsızlandınız, bir şey oldu gidebileceğiniz Hastane sayısı İzmir’de gayet yeterli ve ulaşımları çok kolay. 9 Eylül Üniversitesi hastanesi Balçova (İnciraltı 4 yoldan narlıdere’ye giderken sağda), Ege Üniversitesi Hastanesi (bornova meydan), Bozyaka SSK, Alsancak SSK, Buca Devlet Hastanesi gidebileceğiniz devlet hastaneleri. Özel hastane olarak da başarılı olan İzmir’de önerebileceğim hastane Şifa Tıp. Herhangi bir kesik, kopma durumunda kahramanlar El ve Mikro Cerrahi hastanesi aklınızda bulunması gereken bir yer.

İZMİR’DE ALIŞVERİŞ!

Alışveriş merkezi zenginlerinden olan İzmir’de Balçova’da bulunan Agora, Kipa, Palmiye alışveriş merkezleri, Karşıyaka Ege Park, bornova Forum Bornova bir çok ihtiyacınızı karşılayacak büyük yerler. Her türlü giyim kuşam ve ev alışverişleriniz için mağazaları mevcut.

Kıyafet konusunda gezerim tozarım araştırırım diyorsanız Kemeraltı’na mutlaka gitmeniz gerekli. Binlerce dükkan ile tarihi Kemeraltı alışveriş yapılabilecek güzel yerlerden.

Karşıyaka Çarşı ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi ‘de gezerek alışveriş yapılabilecek çok dükkanlı yerlerden.

İZMİR’DE KONAKLAMA!

Evde kalmam otel pansiyon tercihimdir diyorsanız bütçenize uygun mutlaka bir çözüm var İzmir’de. Swiss Efes Oteli, Mövenpick, Özdilek Crown Plaza, Hilton, Princess Otel yüksek kaliteli İzmir otellerinden. Daha düşük bütçeli kalımlarınız için Hotel Asya, Anba, Alican ve Anemon Alsancak için başarılı tercihlerden.

İZMİR’DE MUTLAKA GİDİLMESİ GEREKEN YERLER!

Tarihi Asansör, Alsancak, Mavişehir, Tarihi Agora, Tarihi Kemeraltı, İnciraltı

EN BULUŞMA MEKANLARI

Bir İzmir’li ile buluşacaksanız şüphesiz en aktif 2 yer Sevinç Pastanesi ve Lozan Pastanesidir. Bu ikisinin yerini bilmeyen kimse yoktur. Ulaşım bakımından en rahat yerlerdir. İzmir’în her noktasından bu iki pastaneye de erişim olup en merkezi yerlerdir. Bunun dışında Konak Meydanın da bulunan meşhur Saat Kulesi, Eski Fil Pizza, Alsancak Cami durağı en çok kullanılan buluşma noktalarından.

***

Arman Acar

http://www.armanacar.com/

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!