Ryanair, Brexit’e Bağlı Olarak Birleşik Krallık-Avrupa Birliği Uçuşlarını Durdurabilir

 

Brexit’in artçı sarsıntıları, Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor ve ortaya çıkan en son kriz, Avrupa çapındaki ticari havacılık faaliyetlerini kapsıyor. İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair’in CEO’su Michael O’Leary, birkaç gün önce gazetecilere verdiği demeçte, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği yetkilileri arasındaki görüşmelere geçen ay başlanmasından bu yana kaydadeğer hiçbir sonuç alınamadığı kanısını taşıdığını belirtti ve endişelerini paylaştı: “Korkarım, herhangi bir anlaşmaya varılmaması halinde, [müşterilerin 2019 yazında yapacakları] tatiller berbat olacak.”

O’Leary, Ulaştırma Bakanı Chris Grayling ile genel seçimlerin ardından yaptıkları bu ilk toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, Birleşik Krallık’ın Mart 2019’da Avrupa Birliği’nden ayrılmasından önce iki taraflı bir açık hava sahası anlaşmasının gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Ryanair CEO’su, birlikten çıkış tarihini, havacılık sektörünün başının üzerindeki bir “giyotin” olarak tanımlarken basına, gelecek sonbahardan önce herhangi bir anlaşmaya varılmaması halinde Ryanair’in Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki rotalardaki uçuşlarını durdurabileceğini ve bunun yerine şirketin, sadece Avrupa Birliği ülkeleri arasında uçuşlar gerçekleştireceğini belirtti. O’Leary, konu ile ilgili yorumlarını şu sözlerle sürdürdü: “Bu noktadan geriye dönüş yok. Birleşik Krallık hükümetinin bir B planı bulunmuyor. Böyle bir plan şayet varsa, 2018 yılının Eylül veya Ekim ayına kadar öğrenmemiz gerekiyor, aksi takdirde uçuşları iptal etmeye veya uçak biletlerini satıştan kaldırmaya başlayacağız.”

O’Leary, Grayling ile yaptığı görüşmenin içeriği veya sonucuyla ilgili bilgi paylaşmayı reddetti, ancak Grayling’in bu konuda bir anlaşmaya varılması gerekliliğinin farkında olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Avrupalı havayolu şirketleri arasındaki işbirliğini detaylı bir biçimde anlatırken O’Leary, aralarında Air France-KLM ve Lufthansa’nın da bulunduğu büyük Avrupalı havayolu şirketleri arasında dolaşan, sızdırılmış bir brifing belgesi gördüğünü ileri sürdü. Belgenin içeriğinin, kendisini, diğer havayolu şirketlerinin İngiliz havayolu şirketleriyle “uğraşmak” konusunda kararlı olduklarına ikna ettiğini söyleyen O’Leary, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı: “2018 Noel’inden önce bir anlaşmanın gerçekleşmesi pek mümkün görünmüyor, çünkü bir anlaşmaya varılmaması Avrupalıların çıkarına olacaktır… ve Birleşik Krallık’ta sektör karmaşaya düşmüş olacak.”

 

TTGMedia

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!