Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rus Demiryolları ve Sırbistan, Karadağ ile Belgrad – Vrbnica – sınır demiryolu hattını modernize etme projesinin ortak uygulanması konusunda anlaşma imzaladılar.

Rus Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Oleg Belozerov ile Başbakan Yardımcısı ve Sırbistan Cumhuriyeti İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajlović, Vrbnica ile Karadağ sınırındaki Belgrad’dan Bar’a ve Valjevo ile Karadağ sınırındaki demiryolu arasında modernizasyon projesinin ortak uygulanması konusunda anlaşma imzaladı.

İmzalar, 19 Ekim 2019 tarihinde Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev’in Belgrad ziyareti sırasında atıldı.
Taraflar, demiryolu projelerinde karşılıklı olarak yararlı işbirliğini aktif olarak geliştirme konusundaki kararlılıklarını vurguladı ve yeni bir anlaşma imzalama niyetlerini dile getirdi.

Ayrıca, Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti’ne Devlet İhracat Kredisi Verilmesine Dair Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde, RZD Holding’in uyguladığı bir Rusya Demiryolları iştiraki olan RZD International LLC ve uluslararası yabancı altyapı ve Sırp Demiryolları Altyapı kuruluşu JSC arasında 17 Ocak 2019 tarihinde imzalanan anlaşmaya ek bir anlaşma da imzalandı.. Bu ek anlaşma, Sırbistan Cumhuriyeti’nde Tren Trafik Yönetimi için Birleşik Bir Kontrol Merkezi oluşturulması ile sinyalizasyon, merkezileştirme ve engelleme sistemlerinin, iletişim ve telekomünikasyonların modernizasyonu ve yeniden inşasını içeriyor.

Oleg Belozerov; “Bugün işbirliğimizi yeni bir seviyeye taşıyan iki önemli belge imzalandı. Bu yeni büyük projede aktif olarak çalışmaya başlamaya hazırız. Zaten varolan işbirliğimize, yenilikçi bir teknolojik bileşenin yanı sıra modern yazılım komplekslerini de ekledik. Tren Trafik Yönetimi için Birleşik Kontrol Merkezi inşaatı konusundaki ortak çalışmalardan bahsediyorum. “dedi.

2014’ten beri, Rus Demiryolları Sırbistan’ın farklı bölgelerinde toplam 200 kilometreden fazla demiryolu altyapısını modernize etmiş ve yeniden yapılandırmıştır. Belgrad – Budapeşte hattının Stara Pazova – Yeni şehir bölümünde Čortanovci Tüneli ve Tuna Nehri viyadük inşaatı çalışmaları devam etmektedir.

Rus Demiryolları LLC ile Sırp Demiryolları arasında 940 milyon dolar değerindeki Birinci Anlaşma, 23 Mayıs 2013 tarihinde imzalandı. Anlaşma, Belgrad – Pančevo demiryolu hattında 15 km uzunluğundaki bir parkurun inşaatı ve elektrifikasyonu, pan-Avrupa koridorunun altı bölümünün toplam 112 km uzunluğunda yeniden yapılandırılması, mevcut parkurun yeniden inşası ve inşaatı, Stara Pazov – Yeni Şehir demiryolu hattının 40.4 km’lik kısmı boyunca ikinci bir pistin yanı sıra Belgrad – Bar demiryolu hattının 77.6 km’lik bölümünün yeniden inşası ve Rus yapımı dizel trenlerin teslimatını kapsamaktadır.

Toplam 230 milyon Euro tutarındaki İkinci Anlaşma, RZD International LLC ve Sırp Demiryolları Altyapısı JSC tarafından 17 Ocak 2019 tarihinde imzalandı. Anlaşma, işin tamamlanmasını ve Stara Pazov’un 40.44 km’lik kuvveti üzerinde 200 kph hızda taşıma kapasitesine sahip çift raylı bir demiryolu hattının yeniden inşası, modernizasyonu ve inşa edilmesinin ikinci aşamasının bir parçası olarak malzemelerin teslim edilmesini, Belgrad – Budapeşte hattında yer alan Stara Pazov – Novi Sad bölümünün 40.44 km’lik kuvveti üzerinde 200 km / saat hızda taşıma kapasitesine sahip ikiz hatlı bir demiryolu hattının modernizasyonu ve inşasını sağlayacak. Özellikle elektrik altyapısının inşası, mimari, inşaat, elektrik enerjisi ve ilgili tesisler, su kanallarının düzenlenmesi ve şerit arazi drenajının düzenlenmesi çalışmaları yapılacaktır.

Anlaşma hükümleri uyarınca, RZD International LLC ayrıca daha fazla çalışma yapmak amacıyla Valjevo’dan Karadağ ile sınırına kadar olan 210 kilometrelik bölgeyi Vrbnica aracılığıyla Karadağ ile sınırına yeniden inşa etmek ve modernize etmek için bir proje geliştirecek.

Ayrıca, RZD International LLC Sırbistan Cumhuriyeti’nde birleşik bir tren kontrol merkezi tasarlayacak ve inşa edecek. Uzman tahminlerine göre, böyle bir merkezin kurulması yaklaşık üç yıl sürecek.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz