Rötar Tazminatıyla Uğraşan Dünyanın İlk Yapay Zekalı Avukatı: Herman 0

Seyahat sektörü için Dünya’nın ilk yapay zekalı avukatı, rötar tazminatı firması olan AirHelp tarafından açıklandı.

Üzerinde dört senedir uğraşılan Herman isimli avukat, otuzdan fazla yargı içinde olan davalardan yüzlerce işlem ile “beslendi”.

Sisteme bir iddia sunulduğunda, Herman otomatik olarak havayolu şirketi, kalkış ve giriş yapılan hava limanı, yolcunun ülkesi gibi önemli detayları inceleyerek yasal işlem için en iyi seçenekleri sunup insan hatasını olabildiğince aza indirmeye çalışıyor.

AirHelp manüel olarak yapıldığında işlemin 20 dakikaya kadar çıktığını ve Herman yapılan araştırmalara göre bu oranı %1200 indirebileceğini ve yasal hizmet ücretini önemli derecede azaltabileceğini söylüyor.

Firma sekiz milyon yolcunun için sadece yüzde ikisinin hak ettikleri tazminatı aldığını ve her sene 2 milyar sterlinden fazla ödemelere el sürülmediğini söylüyor.

AirHelp’in yasal işlerinin müdürü Christian Nielsen: “AirHelp’in görevi aksaklık olan yada rötarlı olan uçuşları olan müşterilere yasal olarak hak ettikleri parayı almaları için yardım etmektir. Bir işletme olarak, rötar tazminatının kurallarını ve yasalarını değiştiremeyiz ama işlemi müşteriler için nasıl daha pürüzsüz, hızlı ve adil yapabileceğimiz konusunda kararlıyız. Yapay zeka kullanarak müşterilerin haklarını iddia etme hızını değiştirmek üzere yapılan Herman bir sektör ilki.”

Herman 35.000 iddiada denendi ve bu sürede yargılamayı tanımlaması bir saniyeden kısa sürdü. Birkaç bölümlük uçuşlar ile daha karışık rezervasyonlarda da işe yarıyor ve hava yolu karargahları ve bölümlerinin dünya çapında veri tabanına sahip.

Şirketin gelecekte diğer türlerde olan hukuki ihtilaflar için de teknolojiyi kullanma planları var.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe