Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hindistan’ın en büyük ekonomik konaklama girişimi Oyo Hotels and Homes, ABD’deki ve Avrupa’daki ayak izlerini genişletmek istediği için yeni bir finansman turunun parçası olarak yaklaşık 1,5 milyar dolar toplamayı planladığını açıkladı.

Oyo Kurucusu ve CEO’su olan Ritesh Agarwal, halihazırda Asya’daki en büyük otel zincirlerinden biri olan şirketten daha fazla hisse satın almak istediği için F Serisi yeni finansman turunda 700 milyon dolar yatırım yapacağını belirtti. Mevcut yatırımcılar SoftBank Grup, Lightspeed Venture Partners ve Sequoia India da, 10 milyar dolara değerinde olan altı yaşındaki girişimin finansman turuna katılacaklar.

25 yaşındaki kurucu yaptığı açıklamada, “SoftBank Vizyon Fonu, Lightspeed, Sequoia Capital gibi yatırımcılarımızın desteğinin devam etmesi, varlık sahiplerimizin ve müşterilerimizin sevgi, güven ve amansız desteğinin bir kanıtı” dedi.

Kendisi, bugün 80’den fazla pazarda faaliyet gösteren ve 1,2 milyondan fazla odayı yöneten kuruluşun “iş dünyasının verimli bir şekilde ve kârlılığa açık bir şekilde devam etmesini sağlarken, Hindistan dışında gerçek bir dünya markası oluşturabileceğini” de ekledi.

Yaklaşık 20.000 kişiyi istihdam eden Oyo, farklı dikey alanlarda yaklaşık 2 milyar dolarlık güçlü bir bilançoyu koruduğunu ve bunun önemli bir bölümünü işe yatırmayı planladığını söyledi. Agarwal, girişimin “temel düzeyde karlı bir şekilde çalıştığını, ancak aynı zamanda FAVÖK’ün geçen yıla göre% 50 oranında arttığını” söyledi.

Geçen yıl Çin’e giriş yapan Oyo, 590.000 odası olduğunu ve 332 şehirde varlık gösterdiğini iddia ediyor. ABD’de, 21 eyalette ve 60 şehirde piyasada yer edindi. Ağustos ayında Oyo, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk mülk satın alma işleminde yaklaşık 135 milyon dolar karşılığında Hooters Casino Hotel Las Vegas’ı satın aldı. Aynı ayda, şirket Avrupa’da kiralık tatil mülkü işine 335 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı. Oyo, Mayıs ayında Leisure Group’u 415 milyon dolar karşılığında satın alarak önemli bir varlık elde etti.

Agarwal’ın şirketteki payını yükseltmeye iten şey, Hindistan’da startup girişimleri için cesur ve eşi benzeri görülmemiş bir hamle olmaya devam ediyor. Kendisi, bu yılın Temmuz ayında, RA Hospitality Holdings adlı bir şirketteki payını% 10’dan% 30’a çıkarmak için 2 milyar dolar harcamayı planladığını söyledi. İlk yatırımcılar Lightspeed ve Sequoia, girişimdeki paylarının bir kısmını satmayı kabul etti.

Girişimin kurucuları ve yatırımcılar bu hareketi alkışlarken, bazı sorular da gündeme geldi. Agarwal’ın yaptığı şey, daha fazla hisse satın almak için mevcut hisselerini teminat olarak göstermek. Daha sonra daha fazla hisse almak için ise yeni hisseleri ortaya koyuyor. Bir endüstri kaynağının TechCrunch’a söylediği gibi, “eskisi için ödeme yapmak amacıyla yeni bir kredi kartı almak gibi. Daha basit bir deyişle: “Üç katlı bir ev inşa ediyorsunuz ama tamamlamak için paraya ihtiyacınız var. Evi satıyorsunuz ve sadece size ait bir banyo var. Tüm zemin katı satın almak istiyorsunuz. Bunun için banyoyu teminat olarak gösteriyor ve banyo ile bir oda satın almak için yeterli parayı alıyorsunuz. Nasıl? Banyonun değeri bir oda ve bir banyo edemez. Ardından banyo ve yeni odayı teminat olarak koyup oturma odasını ve mutfağı satın alıyorsunuz ve sonra tüm zemin katın sahibisiniz; ama gerçekte, hala sadece bir banyoya sahipsiniz ve bir gün, banyonun değerinin tüm katın karşılığını ödemeye yeteceğini ümit ediyorsunuz ”dedi.

10 milyar dolar değerindeki Oyo, geçen yıl 16 milyar dolara Walmart’a çoğunluk hissesini satan e-ticaret devi Flipkart ve finansal hizmetler şirketi Paytm’den sonra Hindistan’daki en değerli girişimlerden biri. Oyo’nun büyümesi, WeBork ve Uber’deki son yatırımlardan bazılarının plandan saptığını gören SoftBank’a da biraz rahatlama sağlayacaktır.

Yapılan bu açıklama öncesi, Oyo 1,7 milyar dolar fon elde etmişti, bunun 1 milyar doları geçen yılki finansman turundan gelmişti. Oyo’nun yatırımcıları arasında Airbnb de sayılıyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz