Polonya’nın Yeni Yüksek Tasarımlı Havaalanı Seyahat Etmeyi Basitleştirmeyi Amaçlıyor 0

Polonya Dayanışma Ulaşım Merkezi, 2027’de açılması planlanan sezgisel, biyofilik* ve sürdürülebilir tasarımla hava yolculuğunu yeniden yaratmayı planlıyor.

Nihayet yeni bir seyahat deneyimi geliyor. Hala birkaç yılı olmasına rağmen, Polonya Centralny Port Komunikacyjny veya diğer adıyla Polonya Dayanışma Ulaşım Merkezi, 2027’de açıldığında seyahatte devrim yaratacak yeni nesil bir havaalanı. Çevre dostu tasarım ilkeleri ve rahatlığı harmanlayan havaalanı, 2020 yılında yıllık yolcu eşiğini geçmesi beklenen 45 milyon yolcunun seyahat sürecini basitleştirmek ve güzelleştirmek için resmi bir plan uyguluyor.

Tasarım için henüz karar verilmedi – havaalanı formu için her biri kendi benzersiz yaklaşımına sahip beş mimar var. Tüm fikirler, tipik seyahat deneyimini geliştirmek amacıyla benzer stratejileri yansıtıyor. Her tasarıma dahil edilmesi gereken 125 altyapı öğesi var.

Her konsept, Zaha Hadid Architects‘in demiryolu hatlarını kullanma önerisi gibi önerilere yeni bir şekilde yaklaşıyor. Bu arada Grimshaw Architects, fazla alanı azaltmak ve aktarma sürelerini kısaltmak için bir merkez konsepti geliştirdi. Havaalanı hem güzel hem de sezgisel olarak tasarlanacak.

Kolaylık akıldaki tek kavram değil; birçok mimar potansiyel alanı geliştirmek için biyofilik* tasarıma yöneliyor. Terminallerin içindeki bitkileri, çatı pencereleri ve şeffaf çatı ile doğal aydınlatmayı vurgulayan havalimanının tasarımı, hem sağlığı hem de sürdürülebilirliği teşvik etmeyi amaçlayacaktır. Centralny Port Komunikacyjny’in inşaatına yakında başlanacak.

*Biyofilik tasarım, yapı endüstrisinde, doğrudan doğa, dolaylı doğa, mekan ve yer şartları kullanarak doğal çevreye yolcu bağlantılarını artırmak için kullanılan bir kavramdır.

Fotoğraf: Zaha Hadid Architects

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.