Podgorica’yı Görmek için Çok Geçerli 10 Neden 0

Karadağ’ın tarihi başkenti Podgorica, küçük bir yurt dışı kaçamağı için harika bir rota. Şehirde gezip görülecek çok sayıda yer olmasa da sakin kent yaşamı ve sıcak insanlarıyla görülmeye değer.

250 TL – 500 TL arasında uçak bileti bulabileceğiniz ( Enuygun.com Podgorica sayfasından bakıldı )Podgorica’yı gezip dolaşmak için çok geçerli 10 neden hangisi dersiniz?

Osmanlı‘nın izini sür

Şehrin tarihi sokaklarında dolaşırken ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri Osmanlı döneminden kalma eserler olacak. Özellikle şehrin Stara Varos olarak anılan bölgesinde eski evler, camiler ve dar sokaklar arasında yapacağınız gezinti zamanda yapılan bir yolculuk gibi adeta.

Balonla yükseklere çık

podgorica

Podgorica’yı keşfetmek için en iyi başlangıçlardan biri de balon turu. Şehri ve yakın çevresini metrelerce yüksekten izleyebileceğiniz bu tur sayesinde benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Üstelik balon turlarının ücretleri de şehirde çok yüksek değil.

Karadağ lezzetlerini keşfet

Başkent Podgorica’da Karadağ’ın en lezzetli yeme içme alternatiflerini de tadabilirsiniz. Balkan, Ege ve Avrupa mutfaklarından izler taşıyan Podgorica lezzetleri arasında en meşhur olanlardan biri de ”Poped a la Podgorica” olarak anılan yemek. Ancak bu yemeği denemeden önce içinde domuz eti bulunduğunu hatırlatalım.

Milenyum Köprüsü’nden geç

Şehrin sembol yapılarından biri olarak kabul edilen bu köprü hem kentte yaşayanlar hem de ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören yerlerin başında geliyor. Moraca Nehri üzerinde yükselen köprüden şehrin en güzel manzaralarından birini izleyebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Skader Gölü’nde piknik yap

Lake_Skader

Şehre özellikle ailece gelen ziyaretçiler için en iyi alternatiflerden biri de Skader Gölü ve çevresi. Göl kenarında gezinebilir, piknik yapabilir veya sessiz, sakin ve huzurlu atmosferinde dinlenebilirsiniz.

Alışverişe çık

Podgorica’da alışveriş yapmak isteyen ziyaretçiler için de hem etnik ve geleneksel hem de modern alternatifler yan yana sıralanıyor. Şehirde alışveriş denince ilk akla gelen yer şüphesiz Slobode Caddesi. Burada hem kıyafet ve ayakkabı hem de hediyelik eşya alternatiflerini bulabilirsiniz. Şehrin alışveriş konusunda bir diğer alternatifi olan Njegoseva Caddesi’nde ise kitapçıları ve şehre özgü farklı hediyelikleri göreceksiniz.

Geceleri eğlenceye dal

Podgorica’da canlı ve hareketli bir eğlence yaşamı da var. Özellikle hava karardıktan sonra hareketlenen kafe ve barlar hem şehrin gençleri hem de yerli ve yabancı turistlerin buluşma noktası. Kent oldukça küçük olmasına rağmen gelişmiş bir pub kültürü de var. Podgorica’da bu konuda tercih edebileceğiniz mekanlar arasında ise Bocari, Irish Pub ve City Hall gibi yerler ilk akla gelenler.

Sırpça öğren

serbian-language

Şehirde özellikle tarihi ve turistik alanlar ve otellerde çalışanlar genellikle İngilizce biliyor. Ancak yine de günlük yaşamda rahat etmek ve yerel halkla daha kolay anlaşmak için birkaç Sırpça kelime öğrenmek fazlasıyla işinize yarayacak.

Festivallere katıl

Podgorica sadece tarihi yerler ve alışverişten ibaret değil. Şehirde genel olarak yaz aylarında ağırlık kazanan eğlenceli festivaller ve kültürel etkinlikler de var. Her yıl haziran ayında kutlanan Podgorica Kültürel Yaz Festivali kapsamında şehir çok renkli görüntülere sahne oluyor. Üstelik sıcak yaz dönemi hem kenti hem de çevresini keşfetmek için ideal.

Denizlere açıl

Podgorica her ne kadar ülkenin iç kesimlerinde yer alan bir kent olsa da kıyıya fazla uzak değil. Şehirden binebileceğiniz otobüslerle veya araç kiralayarak birkaç saat içinde sahilde olabilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında hareketlenen bu yerlerde yazın en sıcak günlerinde denize girebileceğiniz harika koylar ve plajlar da var. Ülke kıyılarının en güzel kentlerinden biri olan Budva’da hem tarihi yapıları ve sokakları gezebilir hem de Adriyatik Denizi’nin birbirinden güzel koylarında yüzebilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.