Plusfly Kurucusu Murat Oğrak Röportajı 0

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Teşekkür ederim. İsmim Murat OĞRAK, 31 yaşında Sivas doğumluyum. Anadolu üniversitesi kamu yönetimi ve Cumhuriyet üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunuyum. Boş zamanlarımı tenis oynayarak değerlendiriyorum. Kendi projelerimi geliştirmenin yanında bir çok firmaya Dijital pazarlama ve girişimcilik konularında sahip olduğum Know-how paylaşımlarım ile danışmanlık hizmeti sağlamaktayım.

Bize biraz Plusfly hakkında bilgi verebilir misiniz?

Plusfly.com‘dan önce kolaybilethatti.com olarak çalıştığımız yazılım firmaları ile yaşadığımız problemlerden dolayı projemiz biraz gecikti. plusFLY.com sayfasını oluştururken alanında en iyi yazılım ekibi ile çalışarak yoğun bir çalışma içerisine girdik. Sonuç olarak özverili çalışmalar neticesinde oldukça hızlı, uygun fiyatlarla tüm hava yolu firmalarının 2 adımda uçak bileti satın alınabilen bir sistem oluşturduk. Sistemimize yeni özellikler eklemek için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Ayrıca plusFLY.com olarak Json yazılım firması ekibi ile başta uçak bileti olmak üzere bir çok yazılımsal alt yapıda geliştirmeye devam ediyoruz

Plusfly’ın olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Son verilerimize göre plusfly aylık yaklaşık 250.000 ziyaretçi alıyor. Ülkemizde bilet sektöründeki rekabet oldukça yükselmiş durumda artık önemli yerlere gelmek için en iyinin de iyisini sunmak gerekiyor. Biz de ekibimiz ile birlikte bunun için çalışıyoruz. 2017 yılında tüm geliştirmemizi tamamlayarak 2018 yılında Türkiye’de sektörün zirvesini zorlamak hedefindeyiz. Bununla birlikte diğer bir hedefimiz de 2018 yılında yurtdışı pazarına açılmak olacaktır.

Kolaybilethatti.com iken isim değişikliğine gidip Plusfly’ı tercih ettiniz, süreci anlatabilir misiniz?

Kolaybilethatti.com olarak önemli ilerlemeler sağlamıştık fakat sektördeki başarımız sektöre yeni giren firmaların isimlerinde kolay ibaresini geçirmesi ve bu firmaların sayısının çoğalması ile birlikte markalaşma faaliyetlerimizin sekteye uğradığını fark ederek bize özel bir marka yaratmayı hedefledik. Marka değişikliğine gitmemizin diğer bir sebebi ise İngilizce bir marka seçerek yurtdışına açılma hedeflerimizin temelini oluşturmak olmuştur.

Plusfly.com üzerinden rezervasyon yapan kişiler en çok hangi bölgelere ilgi gösteriyorlar? 

plusFLY.com üzerinden uçak bileti satın alan yolcularımız en fazla İstanbul – İzmir destinasyonunda gerçekleşiyor. İkinci sırada ise İstanbul Antalya destinasyonu yer alıyor. Bu destinasyonları İstanbul-Trabzon  İstanbul-Diyarbakır gibi destinasyonlar takip ediyor.

Son zamanlarda Türkler’in yurt dışına olan seyahatleri oldukça arttı. Türk seyahat severlerin Avrupa ve dünyada en çok ziyaret ettikleri şehirler hangileri?

Bazı ülkelere vizenin kalkması ve yurtiçi turistlerin otel tatilinden sıkılmalarına bağlı olarak yurtdışına eğilim oldukça artmış durumda. Türk turistler otellere yüksek bedeller ödemek yerine paket turlar satın alarak farklı yerleri keşfetmeyi tercih etmekte. Türk seyahat severler genelde uçuş alternatiflerinin fazlalığından dolayı Almanya’ya seyahat ediyor ve oradanda Avrupa’da yakın olan tüm noktalara seyahat ediyorlar. Ayrıca ülkelere girişin kolaylığından dolayı Gürcistan ve Ukrayna’da seyahat edilen noktalar arasında yer alıyor.

Türk turistlerin internet üzerinden bilet satışına olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

10 yıl öncesinde Türkler genellikle acentelerden bilet almayı tercih ediyorlardı. Fakat internet kullanımının artması İnternetten uçak bileti sağlayan sistemlerin kullanıcı deneyimi açısından kendilerini fazlasıyla geliştirmeleri ve fiyat olarak acentelerden daha uygun olması gibi sebeplerden dolayı bilet satın alma eğilimleri internet ortamına yönlenmiş durumda

Sizce, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde gelecekte seyahat sektörü teknolojinin etkisinde kalacak mı?

Seyahat sektörü günümüzde hızla teknolojinin etkisi altına girmeye devam ediyor insanlar seyahat ihtiyaçlarını en iyi teknolojiyi veren web sayfalarından gidermeyi tercih ediyor. Artan teknolojiler farklı projeler ile gelecekte de devam ederek seyahat sektörünün büyük bir payı teknolojiye entegre şekilde ilerleyeceğini ön görüyorum.

Yaklaşan Ramazan Bayramı tatili için önerileriniz var mıdır?

Kısa ve dinlendirici bir tatil için Dalaman Dalyan’ı önerebilirim. Henüz çok fazla keşfedilmemiş destinasyonun bir çok özelliği ile öne çıkmakta. Küçük ve sakin bir yer olan dalyan huzur tatili arayanlar için doğru adres. Teknelerle keyifli bir yolculukla tamamı kum olan iztuzu plajına ulaşıyorsunuz. Bu yolculukta size caretta lar eşlik ediyor. Ayrıca Dalyan’da bolca mavi yengeç yiyerek tatilinizin keyfinizi çıkarabilirsiniz. Otel tatilinden sıkılan herkese bu destinasyonu keşfetmelerini önerebilirim.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Turizm sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılardan bir önce kurtularak geçmiş günlere dönmesini umuyorum. Bunun içinde herkesin üstüne düşeni yapmasını ve daha fazla efor sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Başarılı çalışmalarınız ve sektöre verdiğiniz destek için Uzakrota’ya teşekkür ederim. Uzakrota travel summit zirvesinde görüşmek dileğiyle..

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.