Otizm Dostu Tatiller 0

Aileler için tatil planlaması stresli bir deneyim olabilir ancak aile bireylerinden biri otistikse bu deneyim planlama ve hassaslıktan fazlasını gerektirir.

Bir seyahat acentesini kullanmak ise uzaman tavsiyesi güvencesi sunarken stresin hafifletilmesine yardımcı olur. Birleşik Krallıkta her yüz insandan birinin otistik spektrumu var, bu da acenteler için önemli ve karlı bir pazar sunuyor.

Bu yazıda otizm dostu bir aile seyahati için ipuçları veriyoruz.

Bütün Aileyi Dâhil Edin

GoCruise’den Christina Astill, engelli ve sağlık sorunu olan ailelere tatil yardımı sağlayan Devon merkezli yardım kuruluşu Dream A-way’le olan işi sayesinde Otizm Dostu Tatil konusunda çok deneyimli.

“Otistik müşteriler için ayda iki ya da üç tatil rezerve ediyorum. Bu işin gerçekten çok karlı bir parçası” diyor.

“Ofis ortamı ürkütücü ve stresli olabilir. Aile, başkalarını duyacağı bir ofiste detayları tartışmak istemeyebilir. Müşterilerim genelde bir şeyleri telefonda ya da evde bizzat konuşmayı tercih ediyor.”

Astill, endişeyi elimine etmek için müşterileri olabildiğince planlama sürecine dahil etmenin çok önemli olduğunu vurguluyor.

“Bir aile var ve 12 yaşındaki çocukları otistik. Lapland gezisi için otel seçiminde büyük bir rol oynadı ve havuzlu bir otel olmasını çok istedi. Bana sorular soran e-mailler gönderiyor ve dâhil edildiğini hissetmek çok iyi oluyor. Bu şekilde gerçekten güzel bir deneyim oluyor, aksi takdirde tatile gitme fikri korkutucu olabilir.”

Broşürlerin otel ve destinasyonların detaylarını sergileyen görsel araçlar olarak çok işe yaradığını belirten Astill “Dokunsal elementler özellikle çocuklarda çok işe yarıyor” diyor.

Haven ve Hoseasons yurtdışına çıkma konusunda endişeli aileler için iyi bir seçenek, gezginlere adapte edilmiş karavan ve tatil evleri sunuyor.

Astill’in tatil kontrol listesinde yurtdışına seyahat eden müşteriler için havaalanı yardımı düzenlenmesi, havaalanında bir bekleme salonu ayarlanması, ailenin bir arada oturabilmesi için koltuğun önceden rezerve edilmesi gerekiyor.

Otel kalışları için transfer zamanlarını mümkün olduğunca kısa tutmayı, zemin katta yer alan sessiz geniş odalı ve küçük oteller seçmeyi tavsiye ediyor.

Seyahat Öncesinde Uçak Fotoğrafları Sunun

Şirketin İngiltere’deki direktörü Jill Carter otizm gibi engelleri bulunan müşteriler için Tui’nin yol gösterdiğini söylüyor.

Carter “Ek ihtiyaçları olan müşterilerimiz için, uçağın hangi yeri onlar için daha uygunsa oturma yerlerini ücretsiz olarak ayarlayabiliriz. Hareket kısıtlılığı olan müşterilerimiz uçağa ilk önce binebilir” diye belirtiyor.

Tui aynı zamanda uçuş öncesinde seyahat etmeden varış noktalarına aşina olmalarına yardımcı olmak için müşterilerine uçak fotoğrafları ve bilgisi paylaşıyor.

Altogether Travel’ın yönetici müdürü Stephen Chalmers otistik müşterilere mümkün olduğunca çok bilgi sunulmasını ve onlarla iletişim kurarken dilin açık ve jargonsuz olmasını öneriyor. Bazı havaalanlarında seyahatin bu yönü yıldırıcı olacağı için tüm adımları açıklayan mükemmel otizm kılavuzlarının bulunduğunu da sözlerine ekliyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe