Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupalı seyahat devi, yıllık öde gelen seyahat eğilimleri raporu “eDreams ODIGEO 2020 Seyahatte Bir Yıl” için 17 milyondan fazla müşterinin rezervasyon verilerini analiz etti.

Rapor, Avrupalı gezginler tarafından önümüzdeki yıl için en çok rezerve edilen destinasyonları ve ne kadar süre uzakta olmayı planladıklarını ortaya koyuyor.

EDreams’e göre, Avrupalıların şu anda 2021’de seyahat etmek için rezervasyon yaptırdıkları yerler ile COVID-19 aşısı duyurularından sonra en çok aranan yerler arasında bir değişim buldu.

EDreams ODIGEO’nun CEO’su Dana Dunne; “2020 seyahat dahil tüm sektörler için zor bir yıl olsa da, işimize ilişkin bu süre zarfında gelişmeye ve yenilik yapmaya devam ederek krizden daha güçlü çıkmamızı sağladı.

“Yaz aylarında seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında rezervasyonlarda hızlı bir artış gördük, bu da gelecek yıl daha iyi bir normallik duygusuna doğru ilerlerken neler bekleyebileceğimizin olumlu bir göstergesi.

“Pazarların yeniden açılmasını sağlayacak aşılarla ilgili haberler bizi heyecanlandırıyor ve 2021 yılı boyunca müşterileri tekrar hizmet vermeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.

“Esneklik ve çeviklik gelecek yıl kral olacak; Bunu tekliflerine ekleyemeyen işletmeler, alakalı kalmak için mücadele edecek.

“10.000 yetişkinin katıldığı yeni anketimize göre, yolcuların % 60’ının, seyahatlerinin COVID-19 nedeniyle iptal edilmesi durumunda, rezervasyon yaptırmadan önce seyahat ve konaklama için garantili geri iade talebi mevcut, bu da böyle bir ihtiyacı ortaya çıkardı” dedi.

Lizbon, 2021’de Avrupalılar için en çok rezervasyon yapılan destinasyon olarak listenin başında yer aldı ve onu İstanbul izledi.

Genel olarak, Avrupalılar gelecek yıl seyahatlerine karar verirken yakınlardaki destinasyonları tercih ettiler ve en çok rezerve edilen 10 yerin % 80’i Avrupa’da.

Sadece iki uzun mesafeli varış noktası olan Fort de France ve Bangkok, geçen yılki raporda 2020 için analiz edilen rezervasyonlarla büyük bir farkla bu yıl ilk 10 listesinde yer alıyor:

1.Lizbon, Portekiz
2. İstanbul, Türkiye
3. Fort de France, Martinik
4. Palma de Mallorca, İspanya
5. Tenerife, İspanya
6. Paris, Fransa
7. Porto, Portekiz
8. Bangkok, Tayland
9. Dublin, İrlanda
10. Alicante, İspanya

Geçen yıl, en çok rezerve edilen ilk 10 destinasyon arasında sadece bir şehir Avrupa’daydı ve Avustralya listelerin başında yer aldı.

Araştırma, tüketicilerin 2021 için iyimser olduğunu, ancak dikkatli rezervasyon yaptığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, aşı geliştirmeyle ilgili olumlu haberleri takiben aramalarda uzun mesafeli destinasyonların popülerliği, önceki modellere geri dönüşün bir işareti oldu.

Pfizer-BioNTech duyurusundan sonra arama verileri Malé, Cancun ve New York’u ilk 10 listesine dahil etti.

1.Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
2. New York, Amerika Birleşik Devletleri
3. Bangkok, Tayland
4. Tenerife, Kanarya Adaları / ispanya
5. İstanbul, Türkiye
6. Londra, İngiltere
7. Denpasar, Bali
8. Tokyo, Japonya
9. Malé, Maldiveler
10. Cancun, Meksika

2021 için rezervasyon yaptıran gezginlerin üçte birinden fazlası (% 35) iki hafta veya daha uzun süre uzakta olacak.

Bu, yaz döneminde bu süre boyunca seyahat eden tüketiciler % 22 oranında ve bu oran bir artışa işaret ediyor.

Tüketicilerin 2021’de seyahat edeceği en popüler süre 7-13 gün arası ve 2021 için yapılan rezervasyonların% 32’si bu dönem için onaylanmıştır.

EDream verileri, seyahat kısıtlamaları ve değişen koridorların insanları taahhüt vermekten alıkoyması nedeniyle bu yıl son dakika uçuş rezervasyonlarının tercih edildiğini gösteriyor.

Bu yaz, yolcuların % 33’ü uçuşlarını kalkıştan 0-5 gün önce rezerve etti; bu, en popüler rezervasyon aralığının +31 gün olduğu 2019’a göre büyük bir fark.

Bu eğilim otel rezervasyonlarına da yansıdı ve otel konaklamalarının% 33’ü, bir önceki yıl sadece % 17’ye kıyasla 2020’de 1-5 gün önceden rezerve edildi.

Çevrimiçi seyahat acentesi grubu ayrıca, rezervasyon yapılan tüm uçuşların geçen yılın aynı döneminde % 45 iken bu yıl % 57’sinin bir mobil cihazdan yapıldığını tespit etti.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz