Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Festival

Onlarca millet ve bayrak altında yaşayan bambaşka kültürler ve bu kültürlerin kendine özel gelenekleri var. Yüzyıllar boyunca korunarak devam eden kutlamalar, anmalar, festivaller her ülkenin, her bölgenin kendi hikayesini anlatıyor. Ocak ayında dünyada kutlanan ilginç festivallere bir göz atın.

Viking Ateş Festivali

Viking Ateş Festivali – İskoçya

1880’li yıllara kadar dayanan eski bir geleneğin izinden devam eden Ateş Festivali, her sene binlerce insanın katılımıyla renkli görüntülere sahne alıyor. Orijinal adı “Up-Helly-Aa”olan ve her sene ocak ayının son salı günü kutlanan Ateş Festivali, Vikinglerin tam 1000 yıl önce adaya ayak basışlarını kutluyor. Norveç mirasının kutlandığı festival, Viking savaşçılarının şefi olan “guizer”in  işaretiyle güneş tam battığı zaman başlar. Şefin işaretiyle ellerinde tuttukları meşaleleri yakan  binlerce kişi bir ışık gösterisi yaratır. Geleneği yaşatmak adına halk festivale, Viking miğferleri, koyun postları, baltalar ve kalkanlar ile katılır. Kalabalıklar arasında  davullar çalınırken, bir Viking gemisi de adanın sokaklarında gezer. Davullar susup,  geleneksel şarkılar söylendikten sonra, turunu tamamlayan Viking gemisi şehrin meydanından suya indirilip yanan meşalelerle tutuşturulur. Geminin batması ve bu sırada çıkan dumandan sonra havai fişek şovu ile festival sona erer.

Mardi Gras

Mardi Gras – ABD

Her yıl New Orleans’ta Ocak ayında kutlanan Mardi Gras festivali, herkesin katılabileceği oldukça büyük bir festival. Caddeler, sokak sanatçılarının gösterileri ve barların önünde veya balkonlarında eğlenen turistlerle dolu olur. Günün her saati eğlenmek için iyi bir alternatif olan Mardi Gras, sokaklara taşan müzikleriyle de hareketli bir gece hayatına sahiptir. Dev maskelerle gerçekleştirilen geçit törenleri ve giyilen rengarenk kostümler sayesinde Mardi Gras’ta eğlence hiç bitmiyor.

La Tamborrada

La Tamborrada – San Sebastián, İspanya

Bask dilinde Donostiako Danborrada olarak bilinen Tamborrada of Donostia Festivali her yıl 20 Ocak’ta Aziz Sebastian Bayramı’nda kutlanıyor. İspanya’nın  San Sebastián şehrinde kutlanan festival halk arasında Tamborrada ismiyle anılıyor. Festivalin kutlandığı gece yarısı, eski şehirde yer alan Konstituzio Plaza’da belediye başkanı San Sebastián’ı temsil eden bayrakları göndere çeker. Tam 1 gün süren festival boyunca şehrin her yerinde davul sesleri yankılanır. 18.yüzyıl sonlarından 2. Karlist Savaşı’na kadar askeri bir şehir olarak anılan San Sebastián, tarih boyunca askeri operasyonların gölgesinde kalmış. Şehrin duvarlarında, askeri karargahtaki askerlerin yürüyüşünü taklit eden çizimler olduğu söylenir.

Harbin

Harbin Buz ve Kar Festivali – Çin

Harbin, Çin’in Rusya sınırının en kuzeydoğu kesiminde yer alan büyük şehirlerinden biri. Uzun ve soğuk kış aylarında sıcaklığın -30 dereceye kadar düştüğü kentte 1985 den bu yana her yıl 5 Ocak’ta başlayan Buz ve Kar Festivali, üç ay boyunca sürüyor. Festival süresince kentin her yerinde muhteşem buz heykeller boy gösteriyor. Kayak ve snowboard yarışları, büyüleyici buz heykeller, lazer ve havai fişek gösterileri, Songhua Nehri’nde yüzme gibi etkinlikler Harbin Buz ve Kar Festivali’ni dünyanın en büyük uluslararası buz festivallerinden biri yapıyor. Bu dönemde, dünyanın her yanından yüz binlerce insan, kültürel, sportif, sanatsal ve turistik etkinlikler için Harbin’e akın ediyor.

Kaynak: Jabiroo

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz