Obilet Pazarlama Direktörü Aygül Yılmaz “Ayda 120bin Biletleme Yapıyoruz.”

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Merhaba, ben Aygül Yılmaz. Altı aydır oBilet.com’un pazarlama departmanında görev almaktayım.

Bize biraz Obilet hakkında bilgi verebilir misiniz?

oBilet, Türkiye’nin online otobüs bileti gişesidir. Sistemimiz, bilet satış hakkına sahip olduğumuz otobüs firmalarının tüm seferlerini tek platformda topluyor. Bu da kullanıcıların mevcut seferleri zaman, fiyat ve daha birçok açıdan rahatça karşılaştırabilmelerine olanak sağlıyor. Herhangi bir ek ücret ödemeksizin tek butonla da kendilerine en uygun bileti satın alabiliyorlar.

Şu an sisteminde 126 otobüs firmasının biletinin satılabildiği oBilet; aynı zamanda uçak bileti, otel rezervasyonu ve araç kiralama hizmetleri de vermektedir. Şirketimiz Nisan 2012’de Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak tarafından kurulmuş olup yalnızca geçen yıl içerisinde 1 milyon bilet satmıştır.

Türkiye’deki otobüs kullanımı konusunda bilgi verebilir misiniz?

Her ilimizde havalimanı olmaması ve uçak bileti fiyatlarının yüksek oluşu Türkiye’yi otobüs yolculuğuna yöneltiyor. Bir suyun bile ücretli olduğu uçaklar yerine her türlü sınırsız ikram, telefonunuzu açık tutamadığınız yolculuktansa her koltukta priz bulunan yolculuk gibi kriterler de otobüs yolculuğunu çekici kılan bir diğer sebeplerden. Türkiye’de yılda 200 milyon otobüs bileti satılıyor bu da sektörün 10 milyar TL’lik bir bilet hacmine sahip olduğunu gösteriyor. Her yıl tek haneli rakamlarla büyümesini sürdüren otobüs bileti sektörünün online potansiyelinin de hayli yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Türk kullanıcısı Obilet’i sevdi mi?

oBilet’in aylık 3 milyonun üzerinde ziyaretçisi bulunmakta ve bunların büyük bir çoğunluğu Türkiye’den. Ayda 120 binin üzerinde bilet satışı gerçekleştirdiğimiz sitemizde özellikle tatil zamanları ve bayram dönemleri büyük bir yoğunluk yaşınıyor. MasterCard tarafından bu yıl Avrupa’nın ve Türkiye’nin en iyi ulaşım uygulaması seçilen oBilet’in iOS ve Android platfromlarda toplam 950 binin üzerinde indirilme sayısı bulunuyor. Tüm bunların yanında, girişimcilik denince akla gelen iki kurum olan E-Tohum ve Webrazzi gibi platformlarda geçtiğimiz yıllarda elde ettiğimiz başarılar ise bize bu soruyu olumlu yanıtlayabilmemiz adına bir diğer güzel örnekler.

Obilet’e gelecekte yeni özellikler eklenecek mi?

Elbette. Her zaman yeniliğe açık bir şirketiz. Örneğin, geçtiğimiz bayram döneminde ‘O Koltuk Senin’ isimli bir uygulamayı devreye soktuk. Bu uygulama sayesinde oBilet.com’da seyahat etmek istediğiniz gün ve saatte boş yer yoksa bilgilerinizi bırakabiliyorsunuz. Sistem, herhangi bir rezervasyon iptal olduğunda size hemen bilgi veriyor ve biletinizi alabiliyorsunuz. Aynı zamanda internet sitemize ve mobil uygulamamıza ‘Canlı Destek’ bölümleri koyduk. İlgili departmanımız kullanıcılara bilet alım öncesinde destek ve seyahat sırasında karşılaştığı bir sorun olduğu takdirde hemen yardım sağlıyor. İlerleyen zamanlarda yine kullanıcılarımıza kolaylık sağlayacak özellikleri sistemimize dahil etmeyi düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

uzakrota.com ekibine bu keyifli röportaj için teşekkür ediyorum.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Severek kullandığımız bir site oluşturduğunuz için teşekkürler. Eskiden site site dolaşıp boş yer aramakla uğraşır saatlerimizi harcardık. Şimdi hem sitenizde hem uygulamanızda hemen boş yer buluyorum. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!