Nasa’nın Seyahat Posterleri Harika, Ancak Bütçe Zorluyor 0

Nasa, Mars’a insanlı görev hazırlığı fonu için 19 milyar dolarlık bütçe isteği ile aynı sıralarda evrenin en cezbedici yerleri ile ilgili bir grup reklam posteri yayınladı. ABD Kongresi’nin, insanlı Mars görevine karşı yükselen şüpheleriyle, Europa’da buzun altında yaşamı keşfedin veya Venus’den ‘Clud 9’ u seyredin sloganlarını gerçekleştirmek bir yana, Nasa mevcut durumunu korumak için de artan zorluklar ile yüzleşiyor.

nasa_8

Visions of the Future‘ (geleceğin vizyonu) posterleri, 2015 yılında yayınlanan ‘Exoplanet Travel Bureau’ (Güneş Sistemi Dışında ki Gezegenlere Seyahat Bürosu) serisinin uzantısı niteliğinde. Posterler, insanların veya -daha gerçekçi olmak gerekirse- robotların bir gün ziyaret etme ihtimali olduğu gezegenleri ve ayları resmediyor. Bu yeni posterler, Ceres, Jupiter, Titan ve Saturn gezegenlerine uzay seyahatine teşvik ediyor. Gerçekte bu gezegenlerin yüzeyi insanlı keşif için mümkün olmasa da, Nasa’nın amacı bunun başladığı imajını çizmek.

mars grandtour europa

Nasa’nın şu an iki adet robotu kırmızı gezegen Mars’ın üzerinde bilgi topluyor ancak retro tarzda düzenlenen posterlerde yer alan görseller, uzay seyahati şirketlerinin daha fazlasını umduğunu gösteriyor. Bunun gerçekleşmesi için gereken kaynağın sağlanması ABD başkanı ve ABD Kongresi’ne bağlı. Sunulan ilk teklif üzerine pek çok tartışma yaşanması ve kongrenin teklif üzerinde pek çok değişiklik yapmasına rağmen teklif maddi kaynakların arttırılması ile sonlandı.

Jupiter’in ayı olan Europa’yı araştırmak uzaylı yaşamı olmasından şüphelenmeleri sebebiyle bilim adamları için yüksek öncelikte ve ABD Kongresi buna katılıyor. 2016 Nasa bütçesi son haliyle, ek para ve Europa’nın buzlu yüzeyinin altında okyanus keşfine robotlu görev düzenlemek için gereken yasal prosedürü içeriyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.