Estonya E-Vatandaşlığı Nedir? Nasıl Alınır? 3

Estonya özellikle son yıllarda çıkardığı internet girişimleriyle adından sıkça söz ettirmeye başladı. Bunlardan ilk akla gelen bugünlerde Microsoft’a ait olan Skype ve iki genç girişimcinin 2010 yılında kurduğu TransferWise , ama Estonya gerek eğitim sistemi gerekse de son zamanlarda dijitalleşmeyi bir devlet politikası haline getirmeleriyle, az nüfusuna rağmen gelecekte yüksek büyümeyi ve verimliliği hedefliyor.

Bu çerçevede 2010 yılında Avrupa’nın en önemli kuluçka merkezlerinden Garage48 ‘i kuran Estonya, bugünlerde bu merkezi Kuzey Avrupa ve Afrika’ya doğru genişletti.

1991’de Sovyet’lerden ayrıldıktan kısa süre sonra, geleceği bilişimde gören ve dijital dönüşüm için yola çıkan Estonya, bugün dünyanın en başarılı e-devlet projelerinin hayata geçirildiği ülkelerden birisi. Avrupa’nın bu küçük ülkesinde bugün online vergi beyannamesinden elektronik park etme sistemine, elektronik bankacılıktan ülkedeki tüm öğrenci ve öğretmenlerin kullandığı elektronik okul altyapısına kadar her alanda birçok e-devlet projesi hayata geçirilmiş durumda. İlk defa 2005 yılında tanıtılan ve geçen zaman zarfında 5 farklı seçimde kullanılan elektronik oylama sistemi ile 2011 yılında gerçekleşen son seçimlerinde tam 140.846 oy, internet üzerinden kullanılmış ve bu oylar, toplam verilen oyların yüzde 24.3’üne denk geliyor. Kısacası Estonya’da her 4 kişiden 1’i, oyunu internet üzerinden kullanmış durumda.

Bugün Estonya’da vergi ve gümrük işlemlerinin yüzde 92’si, bankacılık işlemlerinin yüzde 97’si internetten yapılıyor. E-sağlık kapsamında 8 milyondan fazla işlem yapılmış. Sadece öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik geliştirilen e-okul hizmetinin yaygınlık oranı yüzde 100’e erişmiş durumda. Tüm hanelerin yüzde 50’sinde genişband internet bağlantısı var.

Estonya, geçtiğimiz yıl e-vatandaşlık ve e-ikamet ile 10 milyon Estonyalı projesini başlatmıştı. Bu Türkiye’den globale uzanmak isteyen turizm girişimleri için bulunmaz bir nimet olarak gözükmekte.

Eğer dijital bir iş yapıyorsanız, Estonya E-vatandaşlığını mutlaka incelemelisiniz.

E-Estonia

Estonya, lokasyondan bağımsız şirket kurmak isteyen girişimcilere büyük destek sağlıyor. Başvurunuz sonrası alacağınız Digital Identity Card ile dijital bir imzaya kavuşuyorsunuz. Bu imza ise size Avrupa Birliği regülasyonlarına tabi Estonya’da şirket kurabilmenize imkan sağlıyor. Bu kart ile ayrıca dökümanları imzalayabilir, bankacılık işlemleri yapabilir ya da Türkiye’den ulaşamayacağınız bazı ödeme sistemlerine ulaşabilirsiniz.

Peki Avrupa Birliği’ne gitmeden Türkiye’den nasıl şirket kurulur?

Başvuru Süreci*

E-Estonia başvurunuzu 100 Euro karşılığında bu linkten yapabilirsiniz. Başvuruda sizden yapacağınız işle ilgili kısa bir metin yazmanız, temel bilgileriniz ve fotoğrafınız isteniyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra kartınızı Ankara’daki Estonya Büyükelçiliğinden almanız gerekiyor. Ankara’da parmak izleriniz alındıktan sonra E-Residency kartınızı teslim alabiliyorsunuz. Başvurunuzdan yaklaşık 6–8 hafta içerisinde kartınız Ankara’ya gelmiş oluyor. Kartla beraber size bir zarf içersinde PIN kodunuz ve Card Reader’ınız teslim ediliyor. Card Reader’a kartınızı takıp bilgisayara taktığınız anda bilgilerinizi görebilir ve ikinci aşama şirket kurma sürecine başlayabilirsiniz.

Şirket Kurma Süreci*

Estonya’da şirket kurmak sadece birkaç dakika sürüyor. Şirket kurmak için bir adres göstermeniz yeterli. Bu adresi temin edebilmek için de farklı şirketler var. Bunlar zaten e-residency’nin kendi sitesinde listelenmişLeapIN ise bu şirketlerden bir tanesi. Sitelerine bakarak verdikleri farklı hizmetleri görebilirsiniz.

Banka Hesabı*

Bir de banka hesabınız olması gerekiyor. Bunun için ise 3 bankadan birini seçmeniz gerekiyor. LHV, Swedbank, ve SEB bankalarından biri ile çalışabilirsiniz. Şu an banka hesabı açmak için yüzyüze bir görüşme yapılması isteniyor fakat yakın bir süreçte bunu da Skype üzerinden gerçekleşebileceksiniz.

Faydaları*

  • Online şirket kurabilme
  • Düşük kurulum maliyetleri
  • Uzaktan şirket yönetebilme olanağı
  • Sıfıra yakın bürokrasi
  • Sadece gelir vergisi
  • Avrupa Birliği şartlarında yasal bir şirket

Vergi Avantajı*

Bu kartın en büyük avantajlarından biri ise vergilendirme şartları. Estonya’nın vergi sistemi şu anda dünyadaki en iyi vergi sistemlerinden biri. Ülkedeki tek vergi yükümlülüğü şirketin kasasından para çıkartırken oluyor. Sadece şirket hesabından para çıkarırken %20 gelir vergisi ödemek durumundasınız. Bunun dışında herhangi bir vergi ödemeniz beklenmiyor.

AB’ye Gelmeyin Ama Vergi Ödeyin.

Estonya e-ikamet sahiplerine herhangi bir vize kolaylığı veya oturum hakkı vermiyor ama küreselleşen dünyada malların ve paranın daha da kolay dolaşabilir hale gelmesini sağlıyor.

Siz de e-Estonya vatandaşı olmak isterseniz, detaylı bilgiyi Estonya’nın açtığı e-Estonya web sitesinden alabilirsiniz.

*Kaynak: Engin Bodur | Medium

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

3 Yorum

  1. Şu 100 de 20 vergi tam olarak nedir? Diyelim banka hesabıma aylık 1000 euro girdi ve ben bunu çekiyorum bankadan. 100de 20 kesiyormu bu 1000 den? Teşekkürler.

  2. Oradaki paramı türkiyedeki bankaya aktarırken, hem estonyaya %20 vergi vermek hem de türkiyede o aktardığım para için vergi vermek gibi bir durum var mı ?? örneğin internet üzerinden türkiyede ürettiğim birşeyi ebay ile dünyaya satıyorum diyelim, bunun parasını türkiyedeki bankama aktarırken de vergi verecekmiyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.