MSC Kruvaziyer, Çin’e Açılarak Büyüme Sinyali Veriyor

MSC Kruvaziyer Şirketi’nin bu yıl Çin’de 1 gemiyle satışa başlaması, hızla büyüyen pazarda daha büyük hırsları olduğuna işaret ediyor. Cenevre merkezli operatör, yakın zamanda Şangay’da bir ofis açtığını duyurmuştu ve bölgedeki işlerin denetimi amacıyla da bir başkan atamıştı.

Özel olarak hazırlanmış kruvaziyer hattı ile ilgili planlar henüz açıklanmazken, 1.984 yolcu kapasiteli Lirica isimli gemi seferlerine Mayıs ayında Şangay’dan başlayacak. CEO Gianni Onorato’nun açıklamalarına göre Çin “dikkatin kilit noktası” haline gelecek, kendisi “Çin’de en iyi gemilerimizle hizmet vermeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

MSC, 2017-2026 yıl aralığı için 11 yeni gemi siparişi verdi, filoya eklenecek bu yeni gemilerin bir kısmı Avrupa’ya giderken diğer bir kısmı ise Kuzey Amerika’ya gidecek. Çin ise büyük olasılıkla önemli bir büyüme alanı olacak.

Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin son çalışmasına göre; Çinli yolcuların sayısı geçen yıl %40 oranında büyüyerek 986,000’e yükseldi. Bu yıl ise Asya’da kapasite %51 oranında büyüdü, önümüzdeki yıl ise bölgede okyanus yolculuğuna uygun gemiler için yolcu kapasitesi 3.2 milyona yükselecek.

Fakat pek çok Kruvaziyer markası, Çin pazarına giriş yaptığı için fiyatlar düşmüş durumda, üstelik bazı durumlarda fiyatlar tahmin edilenin de daha altına gerilemiş durumda. Royal Carribbean, Şangay ve Tianjin’den hareket eden yeni gemiler gönderdi. Norwegian Cruises ise önümüzdeki yıl bir gemi göndererek bu çizgiyi takip etme planı yapıyor. Carnival Cruises ise 2018 ve 2019 yıllarında olmak üzere pazara gemi transferleri yapmayı planlıyor.

MSC, bu rekabetçi bölgeye bir avantajla giriş yapacağına inanıyor. Kruvaziyer hattı, Çin vatandaşlarına Akdeniz ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde seyahat etme imkanı sağlıyor ve bu anlamda MSC, Çin’de marka sadakatini yakalayacağını umuyor.

Hizmet verecek olan Kruvaziyer gemisi Lirica Şangay’a getirilmeden önce yenilendi ve operatör, gemi kadrosuna yolcuların kıyı rezervasyonları, akşam yemeği rezervasyonları ve yardıma ihtiyaç duyacakları diğer konular için Mandarin dili konuşan “Kruvaziyer elçileri” ekledi. MSC gemi içi lüks perakende seçeneklerini de tura eklerken, aynı zamanda Çinli ünlü bir şef ve yolculara hizmet verecek bir terziyi de kadrosuna ekledi.

MSC’nin Çin için yeni başkanı Helen Huang; operasyonel detayların yanı sıra seyahat acentaları ve diğer ortaklarla ilişkileri de denetleyecek. Kendisi Temmuz 2013 ve Aralık 2015 arasında rakip Costa Cruises Asya bölgesi için çalışmıştı, daha öncesinde ise MSC ve Şangay Uluslararası Limanı’nın ortak girişimi olan Mediterranean Cruise Seyahat Acentası’nın genel müdürlüğünü yapmıştı.

Onorato; “ Huang, bu son derece umut verici pazar için iddialı büyüme planımızın uygulamasında bize önderlik edecek” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!