Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

COVID-19 salgını sizce turizm sektörünü nasıl etkiledi?

Tüm dünyaya yayılan COVID-19 salgınını yakından takip ediyoruz. Metglobal ailesi olarak küresel ekonomiyi olumsuz yönde etkileyen bu salgının şimdiki ve gelecekteki tüm etkilerine karşı gerekli önlemleri almak için en başından beri kararlı bir duruş sergiliyoruz.

Turizm sektörü COVID-19 salgınından olumsuz yönde etkilenen sektörler arasında ilk sıralarda geliyor. Özellikle getirilen seyahat yasakları birçok otel ve uçak rezervasyonunun iptaline ya da açığa alınmasına sebep oldu. Sektördeki çoğu şirket bu durumdan elbette etkilendi. Fakat Hotelspro, tatil.com ve otel.com markalarımızla birlikte Metglobal ailesi olarak faaliyetlerimizi aynı inanç ile sürdürüyor, hatta müşteri odaklı geliştirmeler yaparak bu kriz ortamından güçlü bir şekilde çıkmamızı sağlayacak adımları şimdiden atıyoruz. Sektöre, 20 seneyi aşkın sektör tecrübemize ve iş ortaklarımıza olan inancımızı muhafaza ediyoruz.

COVID-19’a karşı şirket olarak ne gibi önlemler aldınız?

COVID-19’a karşı aldığımız ilk önlem, çalışanlarımızın sağlığını düşünerek evden çalışma sistemine geçmek oldu. Bu önlemi alan ilk şirketlerden biriyiz. Bir kaç gün içerisinde sistem testlerimizi gerçekleştirerek evden çalışmaya geçişimizi hızlı bir şekilde tamamladık. Şu an tüm çalışanlarımız müşterilerimize evlerinden güvenli ve sağlıklı bir şekilde destek oluyorlar.

Metglobal olarak müşterilerimizin taleplerine en hızlı şekilde yanıt vermek bizim için önemli. Bu zor günlerde tabi ki müşteri talepleri oldukça arttı. Dolayısıyla talepleri cevaplama süremiz uzayabiliyordu. Biz de app.hotelspro.com portalımız üzerinde müşterilerimizin iptal taleplerine otomatik ve hızlı bir şekilde yanıt verebileceğimiz bir geliştirme yaptık. Yaptığımız bu geliştirme ile müşterilerimiz iptal talebinde bulunduğunda, iptal tutarı acente depozito bakiyesine anında ekleniyor. Böylelikle müşterilerimiz iptal sürecinde uzun süre beklemek zorunda kalmıyorlar.

Bu tip geliştirmelerimiz sürüyor. Bu dönemi, en olumsuz durumda dahi duyarlı fakat soğukkanlı bir şekilde yol haritasını çizdiğimiz, kaslarımızı güçlendirdiğimiz ve müşteri odağımızdan taviz vermediğimiz bir süreç olarak değerlendiriyoruz.

Bu zor süreçte müşterilerinize farklı destekleriniz de var mı?

Hem kendimizle hem sektörle hem de seyahat kısıtlarıyla alakalı olarak en güncel haberleri ve duyuruları çeşitli mecralar üzerinden müşterilerimize ulaştırdığımızdan emin oluyoruz. Bu dönemde müşterilerimizin bizi sadece alışveriş yaptıkları bir pazaryeri olarak değil, tam anlamıyla bir iş ortağı olarak görmeleri adına ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Ayrıca, COVID-19 ile ilgili yaptığımız tüm bu güncel haber ve araştırmaları blog.hotelspro.com blog sayfamızda da sektörün bilgisine sunuyoruz.

İleriye dönük olarak onları heyecanlandıracağımız, motive edeceğimiz yeni kampanya kurguları geliştirdik ve bunları kendileriyle paylaştık. Bu kadar zor bir dönem içerisinde dahi kampanyalarımıza duydukları güven ve olumlu geri dönüşler, bizim de inancımızı perçinlemiş durumda. Hep birlikte bu süreci başarıyla atlatacağımıza dair en ufak şüphemiz yok.

Sizce turizm sektörü ne kadar sürede toparlanır?

Çin’de yapılan bir araştırma bize son birkaç haftadaki hava yolu, konaklama (otel ve apartmanlar), şehir içi ulaşım (bisiklet, araba ve binek paylaşımı), tur ve faaliyet uygulamalarının indirilme eğilimleri üzerinden ileriye dönük bir projeksiyon sağlıyor ve bu projeksiyon oldukça umut verici.

Virüs şokunu ilk atlatan ülke olan Çin’deki bu rapora göre; Çin’de sokağa çıkma yasağının ve seyahat engellerinin rahatlatılması ile beraber insanlar tekrar seyahat etmeye hazır duruma geldiler. Kategoriye bağlı olarak indirme oranları değişiklik gösterse de grafikler, bize ortalama sektör iyileşme süresinin 42 gün olduğunu gösteriyor. Bu da inancımızı güçlendiriyor.

Bu araştırmanın detaylarını iş ortaklarımız ile e-posta yolu ile paylaştık. Bu detaylara ayrıca blog sayfamız üzerinden de ulaşılabiliyor: http://blog.hotelspro.com/how-long-will-it-take-for-the-tourism-industry-to-recover-after-covid-19/

Sektöre bir mesajınız var mı?

Şu an ne yazık ki tüm benzer dönemlerde olduğu gibi bir bilgi kirliliği mevcut. Bu, insanlara korku ve paranoya aşılamaktan öteye gitmiyor. Tedbirlerimizi alıp inancımızı yüksek tutmamız gereken bir süreçteyiz. Bu nedenle de haber kaynağının ve paylaşılan içeriğin güvenirliğinden emin olmadan, spekülasyonlara itibar etmeden, sadece güvenilir ağızlardan bilgi alıp, inancımızı koruyarak bu süreci geçirmek en doğrusu.

Metglobal olarak, bu olağanüstü günlerde mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için çok çalışıyoruz ve bu mücadele sona erdiğinde ortaklığımızın daha da güçlü olacağından eminiz. Dayanışma içinde olarak bu süreci en az kayıp ile atlatacağımıza dair inancımız tam. Ve tabi ki herşeyden önemlisi sağlık. Tehlike geçene kadar herkesin tedbirlere uymasını ve sağlıkla kalmasını temenni ediyoruz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan ilyas çetin
    Posted 30 Aralık 2020 17:54 0Likes

    30 Ocak 2019 tarihinde Tatil.com üzerinden Kamelya Collection Selin Otel için 12-19 Temmuz 2019 tarihli yapmış olduğum XI-TJ-53304005 Met Global takip kodlu 8803 Türk lirası tutarındaki rezervasyonum pandemi dolayısıyla otel kapalı olduğundan iptal olmuştur. Bunun üzerine rezervasyonumun iptalini ve ücretin de tarafıma iadesini istedim ve ilgili firma ücretin kartıma en geç Aralık ayının 3. haftası içerisinde yatırılacağını/geri ödeneceğini belirtmesine ve defalarca telefon ile firmaya ulaşıp talebimi yinelememe rağmen ücret hala daha tarafıma ödenmemiştir. Tekrar aradığımda “otellerin kendilerine ücretlerin iadesini yapmadıklarını belirtip” bu kez de paramın iadesini 20210 Şubat ayı sonunda yapacaklarını belirttiler. Oteli aradığımda ise otel kendilerinde hiçbir firmanın ücretinin kalmadığını ve tüm ücretlerin ilgili firmalara ödendiğini belirtmekteler. Aynı şekilde sikayetvar.com’da da bu şirketle ilgili birçok şikayet bulunmaktadır ama maalesef herhangi bir muhattap da bulunmamaktadır. Vatandaşı sürekli oyalayan ve parasını yaklaşık 1 yıldır kullanan bir firmanın CEO’suna da her ne hikmetse araştırmama rağmen hiçbir kanaldan ulaşılamamaktadır. Belki buradan görürler de sırtından para kazanıp ekmek yedikleri vatandaşları mağdur etmekten vaz geçerler…

Yorum Yaz