Malta’da İngilizce Eğitim Almak için 9 Neden

Malta yalnızca tatil için değil, eski bir İngiliz sömürgesi ve ana dilinin İngilizce olması dolayısıyla İngilizce öğrenmek için oldukça ideal bir yerdir.  3 küçük adadan oluşan Malta; tarih, manzara, yemek ve kültürü ile Avrupa’dan bambaşka bir coğrafya olarak karşımıza çıkıyor.

7000 yıllık tarihi ile zengin bir müzeyi andıran ada ülkesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mdina ve başkent Valletta, görülmesi gereken yerler arasındadır.

Hal böyle iken Uzakrota ekibi olarak biz de yakın zamanda Malta’yı ziyaret ettik ve bu ülkedeki İngilizce eğitim potansiyelini inceledik.

İşte “Malta’da İngilizce Eğitim Almak için 9 Neden”

12 Ay Tatilin Olduğu Ülke

Malta yılın 12 ayı da ziyaret edebileceğiniz bir ülke. Diğer Avrupa ülkelerinin aksine düşük sezon denilen kış aylarında bile turist popülasyonunun fazla olduğu bir ülkedir. Yüksek sezon dışında otel ve uçak konusunda da oldukça uygun uçak bileti alınabilen Malta’ya Türkiye’den Türk Hava Yolları ya da Malta’nın resmi havayolu olan Air Malta üzerinden alacağınız bilet ile direk uçuş sağlayabilirsiniz.

Dil Eğitimi

ef-english

İngilizce’nin Malta’nın ikinci resmi dili, adanın her yerinde konuşuluyor ve Avrupa’da İngiltere haricinde İngilizce’nin resmi dil olduğu tek ülke. Bu yüzden adanın her yerinde dil okulları vardır. Malta’da bir yandan tatil yaparken bir yandan da İngilizce dil eğitimi almak için yıl boyunca birçok öğrenci buraya gelmektedir. Bu okullardan en popüleri EF Malta Dil Okulu‘dur. Her yaştan öğrenci için tüm yıl boyunca açtığı uzun ve kısa dönemli kurslar ile öğrencilerin mükemmel bir İngilizce ve unutulmaz anılarla evlerine dönmelerini sağlamaktadır.

Misafirperverlik

Malta, Avrupa’nın aksine kendine has bir misafirperverliği olan bir adadır. Maltalılar sizi evinizde hissettirmek için ellerinde geleni yapmanın yanı sıra yardım etmeyi, yedirmeyi ve içirmeyi de oldukça seviyorlar. Geçmişine sıkı sıkıya bağlı olan Malta’nın bu kültürü günümüzde de devam etmektedir.

Eğlenceli Gece Hayatı

Hava karardığında Malta için hayat başlıyor demektir. Ibiza’nın gece hayatını şekillendiren Tiesto, Paul van Dyk, Ferry Corsten ve Carl Cox gibi uluslararası üne sahip djleri Malta’daki açık hava kulüplerinde de benzersiz deneyimler sunuyorlar. Bu mekanlar genellikle  St. Julian’ın Paceville bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Tatil yerleri ve oteller de turistleri eğlendirmek için birçok etkinlik düzenliyor ve  partiler sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.

İklimi

Malta hava durumu yılın her ayı için elverişli bir tatil imkanı sağlıyor. Yılın 300 günü güneşli olan Malta’da ortalama hava sıcaklığı yıl boyunca 18-20 C derecelerde seyrediyor. Malta özellikle kış aylarında seyahat için oldukça ideal bir lokasyonda.

Plajlar

Malta, masmavi sahilleri ve altın renkli kumları ile tatil için ideal bir adadır. Mellieha Körfezi, Golden Bay ve Ghajn Tuffieha gibi popüler plajlara gidebilir ya da sessizlik arayanlardansanız kardeş adası Gozo’nun el değmemiş plajlarını keşfedebilirsiniz.

Ulaşım

Malta-Bus
Malta Bus

Malta’ya Türkiye’den Türk Hava Yolları ya da Malta’nın resmi havayolu olan Air Malta üzerinden alacağınız bilet ile direk uçuş sağlayabilirsiniz.

İtalya’dan Malta’ya sık sık feribot seferleri düzenleniyor. Sicilya’nın güneyinden ya da uluslararası bir liman şehri olan Catania’dan Malta’ya feribot ile gidebilirsiniz. Eğer deniz sakinse ve şiddetli bir rüzgar yoksa bu yolculuk genellikle 4 saat sürüyor. Eğer daha hızlı gitmek isterseniz Pozzallo’dan hızlı katamaranlarla Valletta’ya yaklaşık 90 dakikada ulaşabilirsiniz.

Malta içinde ise metro ve tren gibi ulaşım araçları malesef bulunmamakta, ada içerisinde ulaşım genellikle kendine özgü otobüslerle yapılmakta. Sliema, St. Julians ve Valletta gibi şehirlerde dolaşarak Malta’yı keşfedin.

Siesta

Malta adalarındaki yaşam tarzı Akdeniz kültürü diye adlandırdığımız İtalya, İspanya ve Yunanistan’a çok yakındır. Bu yüzden bu ülkelerdeki gibi Maltalılar da genellikle öğle arasından sonra dükkanlarını kapatıp işlerine bir ara verip dinlenmeyi tercih ederler.

Etkinlikler

Malta herkes için bir şeyler sunar; kültür, sergi, müzik, tiyatro, spor, sinema ve gece hayatı bu küçükcük adada her daim yanınızda olur.

Gozo’daki Azure Window’u, Valetta’daki parkları, Mdina’nın sokaklarındaki huzuru, Paceville’in canlı gece yaşamına, sualtındaki güzellikleri de katınca ortaya bambaşka bir ülke çıkmakta.

Tüm bunlar sizin için yetmediyse, Sicilya’ya feribotla geçmek belki yeterince ilginç gelebilir.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Yazının Malta’da İngilizce eğitimi almak ile hiçbir ilgisi yok ki. Tamamen gidin Malta’yı gezin turistik bir şehir insanları iyi bu yani özeti. 1. Eğitim ücreti ne kadar? 2. Eğitimin süresi ne kadar? 3. Eğitimin içine neler dahil? 4. Eğitim süresince sana sağlanan kolaylıklar neler? Bir insan eğitim almak istiyosa bunu merak eder. Banane Malta Adası’nda ki adamın siestasından Allah’ını seversen…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!