Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Malezya, 1 Eylül tarihinden itibaren turizm vergileri toplamaya başladı. Söz konusu vergi, turistlere konaklama olanağı sunulan kayıtlı oteller ve misafirhaneler gibi her tür mülkten toplanacak. Oteller, gecelik 10 Malezya Ringiti olan vergi bedelini, kendi mülklerinde konaklayan yabancı turistlerden talep etmeye başladı.

Malezya Oteller Birliği’nin başkanı Sam Cheah Swee Hee, tüm otel operatörlerinin uygulama için hazırlıklarını tamamlamış durumda olmadığını, sistem hazır olana dek vergilerin elden toplanacağını söyledi.

Beş veya daha fazla odası bulunan tüm oteller, yıldız sayılarına bakılmaksızın vergi ödemekle yükümlü olacak.

MyKad sahibi olan Malezyalılar veya MyPR kartları bulunan kalıcı oturma izni sahibi kişiler, vergiden muaf olacak. Söz konusu vergi, rezervasyon bedeline dahil edilmeyecek, bunun yerine konaklama tesisleri tarafından tahsil edilecek.

Bu yıl yasalaşan turizm vergisinin, ilk aşamada 1 Ağustos’tan itibaren toplanmaya başlaması planlanıyordu ve vergilendirmenin, otellerde kalan Malezyalıları da kapsaması söz konusuydu.

Kamuoyundan gelen tepkilerden hemen sonra uygulama gözden geçirildi, ertelendi ve sadece yabancı turistlerden alınacak 10 Malezya Ringiti alınacak şekilde düzenlendi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz