Lyft Kurumsal, Büyük Kazanımlar Elde Etmeye Çalışıyor 0

Yakın zamanda, yüzlerce seyahat yöneticisi ve tedarikçi “kurumsal seyahat yöneticileri” için Dallas’ta düzenlenen bir konferansa katıldı, paylaşımlı yolculuk şirketi Lyft ise; konferans öncesinde katılımcılara birer e-posta göndererek havaalanından ücretsiz transfer teklifinde bulundu.

Lyft, Kurumsal Seyahat Yöneticileri Birliği’nin düzenlediği etkinliğin sponsorluğunu üstlendi ve şirket logosu olan pembe bıyıklarla süslediği bir stant açtı, şirketin satış müdürü paylaşımlı ekonomi ile ilgili olarak panele katıldı ve yüzlerce katılımcıya hitap etti.

Lyft etkinlikte geniş bir katılımla temsil edildi, bu da gösterdi ki; daha fazla büyüme çabalarıyla ilgili olarak şirket kurumsal seyahate odaklanıyor. Diğer katılımcılar ise, iş seyahatlerine yönelik şirketler satın alan ya da yönetenlerden oluşuyordu.

Lyft Satış Müdürü David Baga geçen haftaki Kurumsal Seyahat Yöneticileri etkinliğinde yapmış olduğu bir röportajda; “bizler çok açık bir şekilde birliğin birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu düşünüyoruz ve bu da aslında insanlarla bir araya gelebilmek, gereksinimlerini anlayabilmek ve de gelen geri bildirimlerle müşteri odaklı bir yol haritası ortaya koyabilmek için bir fırsat.” dedi.

Lyft geçen hafta uygulamasında, tüketicilere uygulama içinde kişisel ve ticari profillere geçiş seçeneği sundu. İş profili, iş e-postasına verileri gönderiyor, tercih edilen bir kredi kartına bağlanabiliyor ve raporlama amaçlı olarak not alabilmek için boşluk ta bırakabiliyor, bu seçenek yılın başında uygulamaya katılan bütün kurumsal müşterilere sunuldu.

Lyf, Concur’un masraf raporlama yazılımı ile entegre hale de geldi ve diğer gider sistemleri ve de seyahat yönetim şirketleri ile de görüşmelerini sürdürüyor. Baga; “şirketin ayrıca iş seyahatleri için sadakat programları ile ilgili olarak araştırmalarını sürdürdüğünü” söyledi.

Müşteri yöneticilerinin müşteri programları yaratmak için şirketlerin ihtiyaç ve hacimlerine yönelik olarak şirketlerle çalışması ile ilgili olarak Lyft iş gören transferini de doğrudan teşvik ediyor.

Baga; gerçek anlamda bu tür etkinliklerin parçası olmaya başladığımız geçen yılın ortalarından günümüze kadar kurumsal seyahat topluluğunda oldukça büyük değişiklikler olduğunu görüyoruz. İnsanların artık çok daha açık sohbetler başlattıklarını gözlemliyorum, doğal olarak insanların paylaşımlı yolculuklar için bazı endişeleri var ve sigorta, özgeçmiş kontrolleri, güvenlik standartları ile ilgili olarak ta çok fazla soruları var. Bunlar insanların ne yaptığımızı anlayabilmeleri açısından çok fazla görünür durumda değil.” dedi

Bu anlamda, şirket teminat amacıyla seyahat yöneticilerine milyon dolarlık otomobil sigorta poliçelerini, sürücülerin özgeçmişlerini, otomobil muayenelerini ve diğer güvenlik içeriklerini sunmaya başladı.

Baga; “büyük kurumsal müşterilere yönelik olarak hukuki, sigorta, güvenlik gibi farklı engeller var ve bunun sonucu olarak bizler onlara müşteri çözümleri oluşturmak ve standartlarını karşılamak amacıyla ortaklıklar kuruyoruz.” dedi.

Bu çabalar 2014’te tanıtılan ve şirketlerin çalışanları için araç alımlarına olanak sağlayan “İş için Lyft”in devamı niteliğinde. Baga; kesin bir sayı telaffuz etmemekle birlikte, “Fortune 500’den dünyanın en tanınmış markalarının da dahil olduğu binlerce kurumsal müşterilerinin” olduğundan bahsetti.

200 markette faaliyet gösteren ve aylık 11 milyon araç sağlayan Lyft, kurumsal pazara şirket olarak giriyor. Bu bütün kullanıcılar için de büyük bir genişleme. Bu hafta şirketin ilk reklamı ulusal kanallarda dönmeye başladı. Ocak ayında şirket yapmış olduğu açıklamada 1 milyon dolara yakın finansman sağlandığını bunun yarısının da reklam gelirlerinden sağlandığını açıkladı.

Lyft tabiî ki baş rakibi Uber’den sonra aralarındaki büyük farkla ikinci, Uber, “50.000 işletmenin, işletme hizmetleri için Uber’e kayıtlı olduğunu ve bu sayının takip eden yılda 2 katına çıkmasını beklediklerini” açıklamıştı.

Gider yönetimi yazılım tedarikçisi Certify’ın bir raporuna göre; Uber, müşteri tabanlı tüm kara taşımacılığı işlemlerinin %43’ünden fazlasını gerçekleştirmiştir.

Ancak rapor gösterdi ki; Lyft ile, geçen yıldan 2016’ın ilk çeyreğine kadar olan sürede için iş için yolculuk yapan kullanıcıların sayısında %44’lük bir artış var. Şirket Uber’den sonra 2016’ın ilk çeyreğinde tüm kara taşımacılığı işlemlerinin %2.5’luk bir kısmını temsil etti. Kiralık arabalar %40, taksiler ise %14’lük bir payla temsil edildi.

Raportör “Lyft’in iş seyahati pazarında daha büyük bir oyuncu haline geleceğini tahmin ettiğini de” belirtti.

https://www.youtube.com/watch?v=P0GFUN3GrHY

Kapak Görseli: Bull Fax

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.