Lime “Ulaşım Kapsülleri” Kentsel Ulaşım için En Yeni Araç Olabilir 0

Yeni bir şirket olan Lime, birkaç aydır şehirlerdeki trafik sıkışıklığına karşı uygun bir çözüm sunmayı amaçlıyor.

Şirket, kilit şehirlere binlerce scooter bırakarak, insanların bir uygulama aracılığıyla küçük bir ücret karşılığında şehir genelinde scooter kullanmasını sağladı.

Bununla birlikte, şirket “transit kapsüller” geliştirdiğini duyurduğundan, scooterların A noktasından B noktasına ulaşım için sadece bir başlangıç olduğu görülüyor. Bu teknoloji henüz başlangıç aşamasında ve somut bir şey söylemek için erken. Lime, bir ya da iki kişinin binebileceği bir araba ya da golf arabası benzeyen kapalı, elektrikli bir araç geliştirmeyi planladığı bildirildi; ancak bu araçlar özerk olacak.

Lime’nin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Brad Bao’ya göre, ulaşım kapsülleri normal trafiği 70 km / s’lik bir hızla geçecek.

Bao, iki ila üç kapsülün tek bir park yerine sığabileceğini ekledi. Scooterlar gibi, kullanıcılar şirketin uygulamasında bulunan bir paylaşım servisi aracılığıyla kapsüllere erişecek ve kilidini açacak.

Yetenekler

Özerk ulaşım kapsülleri, özellikle ilk testlerinin yapıldığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde yeni bir şey değil. Proje, Next Future Transportation ile işbirliği yapılarak Yollar ve Ulaştırma Otoritesi tarafından geliştirildi.

Özerk transit kapsülleri kısa ve orta mesafeler için tasarlandı. Bisikletler gibi özel şeritlerde gidecekler. Hareket halindeyken aktive edilebilen bağlantı ve bağlantı kesme işlemleri gerçekleştirmek üzere güvenlik ve elektromekanik teknolojiler için bir kamera ile güçlendirildi.

Her kapsül yaklaşık 3m uzunluğunda ve 2,8m yüksekliğinde; 1.500kg ağırlığında ve on yolcu kapasiteli altı koltuklu ve dört ayakta yolcu kapasitesine sahipler. Özerk kapsül, üç saat çalışmayı destekleyen bir pil ile donatılmıştır ve altı saat içinde tam olarak şarj edilebilir. Ortalama hızı 20kph’dir.

Eğer, Lime transit kapsülleri geliştirilmeyi sürdürecekse, araçların park edilmesi konusuna dikkat etmesi gerekiyor. Ne yazık ki, herkes kaldırımlara park edilen scooter düşüncesinden memnuniyet duymuyor. Honolulu, şehirin sokaklarına dağılmış scooterları toplattı.

“Önde gelen çoklu yönlü bir şirket”

Geleneksel araçlara aşırı yüklenilmesinden dolayı şehirler, A noktasından B noktasına ihtiyaç duyulan süreler içinde gitmek için toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duyuyor. Tek bir kişi için çoğu seyahat üç mil veya daha az bir mesafeden oluşuyor. Şehirlerde yaşayan çoğu insan tek veya iki kişi olarak seyahat ediyor. Otomobiller artık ideal değil, ancak ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün de yok.

Lime’nin kurucu ortağı ve CEO’su Toby Sun; “Hedefimiz, önde gelen çok yönlü bir şirket olmak” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.