Latin Amerika’daki En Güzel 13 Yer

Yeni Dünya, Amerika kıtasının Latin dilleri konuşulan Orta ve Güney Kısmı ve Karayipler; yani Latin Amerika, doğal güzellikleri, kültürü ve sıcak kanlı insanlarıyla dünyanın her yerinden gezginin hayallerini süsleyen bir coğrafya.

Ülkemizden Latin Amerika’da sadece Buenos Aires ve Sao Paulo’ya direkt uçuş var. Güney Amerika içinde ise charter uçak firmaları bulunmadığından uçuşlar oldukça pahalı. Bu iki şehirden birinden başlayacağınız yolculuğunuzun devamını otobüsle yapmak, göreceğiniz güzellikler ve otobüsün spontane karar vermeye yatkınlığı sebebiyle tercih edilesi.

Bavul yerine sırt çantası ve öyle bir hafta değil belki de aylar sürecek, yeni yerler keşfedeceğiniz, arkadaşlar edineceğiniz bu maceranızda mutlaka görmeniz gereken 13 yer ise şöyle:

Machu Picchu

machu-picchu
Peru
Dünyanın 7 harikasından biri olan antik İnka şehrine otobüsle değil de birkaç gün süren Camino Inca yolundan yürüyerek ulaşmak, coğrafyayı ve doğal güzellikleri algılamak açısından eşsiz bir deneyim.

Salar de Uyuni

salar-de-uyuni
Bolivya
Dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan uçsuz bucaksız Salar de Uyuni ve çevresindeki doğal coğrafi güzellikler görülmeye değerdir. Özellikle gezginlerin beyaz fon ve perspektif sayesinde Pisa Kulesi devirme, güneş tutma tarzı şakalı fotoğraflar çekmesine olanak veren bir yapısı vardır.

İguazu Şelalesi

iguazu-selalesi
Arjantin – Brezilya Sınırı
Brezilya Arjantin sınırında bulunan büyüleyici İguazu şelalesi dünyanın 7 doğal harikasından biri.

Cartagena

cartagena
Kolombiya
Marquez’in en sevdiğim romanlarından Aşk Ve Öbür Cinler’e ev sahipliği yapan Kolombiya’nın masalsı ve tarihi Karayip limanı bugün ülkenin en önemli tatil merkezlerinden biri ve oldukça kaliteli bir gece hayatı var.

Cancun

cancun
Meksika
Bembeyaz kum, yemyeşil berrak bir deniz, palmiyeler, hindistan cevizi, mercan kayalıkları, kısaca dünya üzerinde bir cennet.

Chichen Itza

chichen-itza
Meksika
Yucatan Yarımadası’nda kolonyal dönem öncesi bulunmuş Maya tapınaklarından El Castillo dünyanın 7 harikasından biri.

Valparaiso

valparaiso
Şili
İspanyolca cennet vadi anlamına gelen, Şili’nin Büyük Okyanus’tan dünyaya açılan en önemli limanı; kendine has mimarisi ve rengarenk evleri, tepeleri, füniküleri ile Pablo Neruda ve Jules Verne’in eserlerine konu olmuş Valparaiso mutlaka görülmeli.

La Habana

la-habana
Küba
Bir ülkeye kapitalizm uğramaz, vatandaşları tüketim toplumu haline gelmezse ne olur gidip yerinde görmek lazım

Rio de Jenario

rio-de-jenario
Brezilya
Dünyanın 7 harikasından biri sayılan Kurtarıcı İsa heykeli, İpenama, Copacabana, Prainha, karnaval, ve hatta dünya kupası, daha bir şey söylemeye gerek yok, Rio de Jenario ölmeden mutlaka görülmeli.

El Calafate

el-calafate
Arjantin
Arjantin hep sıcak ülke izlenimi yaratsa da güney kutbuna çok yakın olan Patagonya bölgesindeki El Calafate, yaz kış erimeyen Perito Moreno buzulu, şirin mi şirin penguenleri, inanılmaz güzellikteki manzaralarıyla ülkenin en turistik yerlerinden.

El Nicho

el-nicho
Küba
Burası gerçek mi bilmiyorum gidip görmeden de inanmayacağım.

Atacama Çölü

atacama-colu
Şili
Şili’nin kuzeyinde yer alan dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atacama çevresinde hiç elektrik olmadığı için gece yıldızlar büyüleyici bir hal alıyor.

Galapagos Adası

galapagos-adasi
Ekvator
Galapagos Adası’nda dev kaplumbağalarla, marine kertenkeleleriyle, deniz aslanlarıyla ve daha bilumum tür hayvanla arkadaş olabilirsiniz. Ada özellikle soyu tükenen hayvan türleri bakımından önemli bir yere sahip.

Kaynak: Listelist

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!