Beşiktaş ve Beyoğlu İzlenimleri 0

Eskiden sanat fotoğrafı kalitesinde olmadığı zaman fotoğraflarımı paylaşmaz hatta silerdim. Dahası, gün gelirdi 1000 kare fotoğraf çekip de geriye kalan 5-6 kare olurdu. Sonra sonra fotoğraf çektiğim kareye acır oldum bu defa çekerken daha fazla özenip biraz da ‘eskiden film ile çekiyorduk’ diye aklıma gelip deklanşöre basarken biraz daha düşünür oldum.

Sonra başka bir bakış açım kuvvetlendi veya ağır bastı, her sanat özelliği olan fotoğrafı yaratma çabası tarihi belge özelliği olan fotoğrafı çöpe atmayı gerektirmemeli dedim. Bu sebeple artık, pek de çekmeyi düşünmediğim şeyleri çeker oldum. Beni en çok etkileyen ise 1994 yılında babamla annemle çektiğimiz videoyu izleyince, meraklı gözlerle ‘aaa burası ne olmuş, bu sokak açık mıymış eskiden’ gibi meraklarımın birçok insanın da bugün olmasa da yarın ki merakları olacaktır.

İstiklal Caddesi Ne Halde?

Mesela bu İstikla Caddesi fotoğrafını normalde çekmem. Ama insanlar belki merak edecektir, eskiden zeminler ne döşeliymiş diye. Çünkü ben İstiktal’in önce trafiğe açık halini, sonra ağaçlı halini biliyorum şimdi ise parke taşların sökülmüş asfalt kaplanmış halini gördüm. Ya bilmeyenler?

Taksim

Bina Girişleri Şimdi Daha mı Güzel?

Normal şartlarda bu bina girişini de çekmem çünkü ben bu bina girişini beğenmezdim, dim diyorum çünkü şuan gördüğüm ahır girişi gibi yapılan bina girişlerinden sonra bu bina girişi bile çok kibar ve ihtişamlı geliyor. Eskiden m² hesabı milimine yapılırdı ama çalmak için değil kullanmak için. Bu tip bina girişi olan yerlerde bulunan daireler ise acaba neden değerli diye düşünülüyor mu?

Beşiktaş

Dönemsel Yerel Siyasal Kavgalar

Normalde bu kareyi de çekmem ama bunun kavgası yapıldı, yemedi içmedi zabıtalar bu merdivenler gibi merdivenleri griye boyadı. Halk o kadar sıkılmıştı ki artık renk istiyordu ve boyadı. Bunu kayda almak belki gereklidir?

sokaklar

Dolmabahçe Camii

Şimdi bu kareyi çekebilirdim, ama çekmeyebilirdim de. Yarın bir bakmışsınız yanında hop bir bina. Bunlara ‘hadi canım’ diyemezsiniz artık. Olabilir. Bir bakmışsınız Dolmabahçe Çay Bahçesi yarın imara açılmışsınız. Belki de kamusal bina. Engelleyebilir misiniz, biraz zor. Onun için çektim ki bulunsun kenarda değil mi?

dolmabahce camii

Serencebey Beşiktaş Binaları

Şimdilerde, sitelerde yaşıyoruz ya. Eskiden beğenmediğiniz ‘aaa iç içe binalar ne biçim’ dediğiniz binaların kat yüksekliği şimdi yaşadığınız sitelere göre daha insaniydi. Belki yıllar sonra, ne kadar küçük binalar diyeceğiniz binalar. Ben hala çok mutluyum mahalle hayatında yaşamaktan. Sohbet edebildiğim bir manavım, bakkallarım, fotokopicim var.

serencebey

Kaynak: Phardon

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.