Kübalılar da Bedava Wi-Fi İmkanına Kavuştu

Açık internet alanında adımlar atmaya başlaya Küba, başkent Havana’da kamuya açık ilk Wi-Fi ağına kavuştu. Bedava internet hizmetinin öncüsü bir kültür merkezi oldu.

 Cuba-internet

Okul ve işyerleri için kısıtlı internet erişimi sunan Küba devleti, kamuya bedava internet sunulması konusunda ilk önemli adımı attı. Havana’da devlete yakınlığıyla bilinen Kcho adlı sanatçının sahibi olduğu kültür merkezi, halka açık ilk bedava internet ağını sunmaya başladı.

Başkentteki ilk bedava kablosuz internet erişimi, Kcho‘nun devlet tarafından izin verilen kişisel internet hesabından sağlanıyor. İlk bedava internetin hızı ise 2 Mbps olarak belirtildi. Dünya ortalaması ise 3.9 Mbps civarında.

2Mbps hızıyla servis yavaş da olsa, Kübalılar’ın normal koşullarda para ödeyerek erişebildikleri e-posta servislerini kullanmak ya da Facebook’a girmek gibi “temel ihtiyaçları”nı karşılamalarını sağlıyor. Bağlantıya eklenen kişi sayısı arttıkça hız da yavaşlıyor ve daha hızlı servis almak isteyen insanlar, Merkez’e gece geç saatlerde bile gelebiliyor.

Devlete bağlı telekomünikasyon hizmeti sağlayıcısı ETECSA, geçtiğimiz ay ülkenin en büyük ikinci kenti Santiago de Cuba’da Wi-Fi hizmeti sunacağını açıklamıştı.

Aylık ortalama maaşın 20 dolar olduğu Küba’da, aynı bant genişliğinde bir ADSL servisinin ücreti aylık 900 dolar. Alternatif olarak saatlik ücreti yaklaşık 4 dolar yüzlerce internet kafe olsa da burada sağlanan “ulusal internet” servisi ciddi sınırlamalarla geliyor. Kübalılar’ın yüzde 25’inin erişebildiği söylenen bu servis, yine hükümet tarafından sağlanan bir e-posta servisini kullanmayı ve internette sınırlı bir gezinti yapmayı sağlıyor.

Kaynak: Sputnik

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!