Kril Alfabesinin Doğduğu Yer, Ohrid 0

Ohrid yaklaşık 42.000 kişilik nüfusu ile Makedonya’nın en büyük sekizinci kentidir. İçinde bulunduğu eş isimli belediyenin idari koltuğudur ve ülkenin güneybatısında, Ohrid Gölü’nün kenarında, Arnavutluk sınırına gayet yakın bir konumda bulunmaktadır.

Ohri, yaklaşık 220.000 kişilik nüfustan oluşan Güneybatı Bölgesi’nin iktisadi, kültürel ve dinî merkezi ve Ohri Gölü’ndeki en büyük yerleşimdir. Kent yakınlarında Makedonya’nın iki uluslararası havalimanlarından biri olan Ohri Havalimanı bulunmaktadır.

Ohrid şehri Osmanlı döneminden kalma eserleri, kiliseleri, Safranbolu evlerini andıran yöreye özgü kentsel mimarisi ve şüphesiz göl manzarasıyla gelirinin büyük bir kısmını turuzimden elde etmekte. Kiril alfabesinin doğduğu yer olarak bilinen kent özellikle Slavlar için de oldukça önemli olmakla beraber tarihinde bölgenin en eski kabilesi olan İliryalılara da ev sahipliği yapmış. Antik dönemde Fenike prensi Cadmus burada sürgün hayatı yaşamış, Ares ve Afrodit’in  kızı Harmonia ile evlendikten sonra burada İlirya kabilelerinden Enchelei ‘lerle Lychnidos kentini kurmuş ve bölgeye bugünkü adını yine buradaki Lucas Lychnitis gölünden esinlenerek vermiştir.

Antik çağdan günümüze kadar tarihi dokusunu korumayı başaran kent hakkında Evliya Çelebi; burada yılın her günü için  bir şapel olduğunu yazar. Erken Hristiyanlık döneminin St.Erazmo Bazilikası, Antik Tiyatrosu, Ayasofya ve Aziz Clement Kiliseleri,  St. Naum Manastırı, Slav Yazılı Kültür Müzesi, Plaosnik mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Temmuz, Ağustos aylarında yolunuz düşerse; Ohrid Yaz Festivali ve Ohrid Koro Festivali, folklorik müzikleri, dansları, etnik müzisyenleriyle yaşamınız boyunca unutamayacağınız renkli hatıralar bırakacaktır sizlerde.

Ucuz uçak bileti bulduğunuzda kaçırmayın ve Üsküp ile zaman kaybetmeyin derim. Birbirinden güzel restoranlarında yemek, meze ve şarap 7 Euro. Konaklamak mı? Sadece 5-10 Euro arasında.

Makedonya’nın TC vatandaşlarından vize istemediğini de düşünürsek, hafta sonu buraya kaçabilirsiniz. Uçakla, İstanbul’dan sadece 1 saat uzaklıkta.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe