Koltuğunuzdan Keyfini Çıkarabileceğiniz 36 Sanal Müze Turu

COVID-19 hakkındaki haberler dolayısıyla seyahat planlarınızı askıya aldıysanız, yine de dünyanın dört bir yanından en ikonik sergilerin ve sanat eserlerinin tadını kendi evinizin rahatlığında çıkarabilirsiniz.

Bu doğru, çünkü Mona Lisa tablosu öncesi kalabalıkta kendinize yol açmasanız da, diğer müze müdavimlerinin omuzlarının üstünden ve iPhone ekranlarından tablonun tadını çıkaramasanız da, bu, onu hiç takdir edemeyeceğiniz anlamına gelmez!

Kültür için düşündüğünüzden daha fazla yol var, bunlardan biri de sanal müze turları. New York’taki Guggenheim’dan Paris’teki Louvre’a kadar 36 inanılmaz sanal müze turunu keşfetmek için okumaya devam edin.

İlk olarak, sanal müze turları ne anlama geliyor?

Basitçe söylemek gerekirse, sanal müze turları, video ve görüntülerin bir kombinasyonunu kullanarak bir müzenin fiziksel alanının simülasyonlarını sunar. Bu, ziyaretçilerin bir müzeye ve koleksiyonuna hemen hemen her yerden telefon veya masaüstü bilgisayarlarından göz atabilecekleri anlamına gelir – tek ihtiyaçları olan bir internet bağlantısıdır.

“Sanal müze turu” terimi müzeler tarafından farklı yorumlanmıştır. Bazı müzeler koleksiyonlarınj sürükleyici 3D sanal turlarla sunmaktadır. 3D sanal tur, müzenin tesislerinin 360 ° manzarasını sunarak müzenin koridorlarını ve odalarını tıklamanızın yanı sıra sergilenen sanat eserlerini görüntülemenizi sağlar. Google Arts & Culture, Google sokak görünümü teknolojisi ile bu turların çoğunu hayata geçirdi – teşekkürler Google!

Diğer müzeler, koleksiyonlarındaki sanat eserlerinin sadece görüntülerini sağlar, bunları odaya veya döneme göre kategorize eder ve tıpkı müzede olduğu gibi görsellere bağlam sunmak için açıklayıcı metinler sunar.

Nasıl sanal turist olunur?

Artık hepiniz sanal müze turları konseptine ilişkin bilgilendiğinize göre, sanal turist olma zamanı! Gerçekten ihtiyacınız olan şey: telefonunuz veya masaüstü ekranınız (daha büyük, daha sürükleyici), sağlam bir internet bağlantısı ve kulaklıklar (esas olarak gerçek ortamınızın ve çizgi film izleyen küçük kardeşinizin sesini engellemenize yardımcı olmak için).

Koltuğunuzda rahat olun, bir fincan çay alın, kulaklığınızı takın ve dünyanın en ikonik müzelerinden bazılarına tıklamaya başlayın. Mutlu sanal turlar!

En İyi 36 Sanal Müze Turu

1. British Museum

İnsanlık tarihine, sanatına ve kültürüne adanmış British Museum, 2015’ten bu yana sanal turlara ilişkin denemeler yapıyor. Google Arts & Culture yardımıyla, tüm British Museum için 3D sanal turuna katılabilirsiniz.

2017 yılında British Museum, Mısır galerileri turu ve heykel turu gibi daha fazla VR (sanal gerçeklik) turu sunmaya başladı. Bu turların keyfini Facebook üzerinden veya bir Samsung VR kulaklık yardımıyla çıkarabilirsiniz.

2. Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi (Washington DC)

Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi de bir değil, birkaç sanal müze turu sunuyor! Kalıcı, mevcut veya geçmiş sergilerine göz atın ve zaman ve tarih boyunca bu sanal yolculuğa gerçekten yatırım yaptıysanız, devam edin ve destek merkezlerini ve araştırma istasyonlarını kontrol edin. Ayrıca sizi mutlu etmek için birkaç tur daha var. Bunun için bir fincan çaya ihtiyacınız olacak.

3. Louvre (Paris)

Louvre’un çarpıcı Mona Lisa VR deneyiminden daha önce bahsetmiştik, ancak daha fazlası var. Louvre ayrıca Mısır Eski Eserler koleksiyonuna ilişkin sanal tur sunuyor; başlangıçta Kral Philippe Auguste tarafından inşa edilen bir kale olan Louvre’un muhtemelen ortaçağda nasıl göründüğüne bir bakış; ve 1661’de yok edilen ve daha sonra Le Vau tarafından yeniden inşa edilen Galerie d’Apollon turu.
En iyi ipucu: Bu sanal turları deneyimlemek için Flash Player’ın kurulu olduğundan emin olun.

4. Metropolitan Sanat Müzesi (New York)

Hepimiz New York’ta yaşayamayız ve gezegendeki en hayranlık uyandıran müze koleksiyonlarından birine çok yakın olamayabiliriz. Ancak, başka bir başarılı Google Arts & Culture ortaklığı sayesinde, Met’e sanal olarak göz atabiliriz. New York Metropolitan Sanat Müzesi’nin sanal müze turunda 6 koleksiyon, 2 farklı 3D sanal tur ve 200.000’den fazla sanat eserinin tadını çıkarın!
Öne çıkanlar: ‘Vermeer’e Yeni Bir Bakış’ ve Christian Dior: Balo Kıyafetleri.

5. Saray Müzesi (Pekin)

Birbirini izleyen iki hanedan Ming ve Qing’in imparatorluk sarayı Pekin Sarayı Müzesi, hem çarpıcı hem de etkileyici. Üstelik, hayret uyandırıcı koleksiyonunun bir kısmını takdir etmek için Pekin’e gitmenin bir yolunu bulmak zorunda değilsiniz. 15 serginin sanal turları ile Saray Müzesi gerçekten sadece bir tık ötede. Sanal turiste dünüşün ve keşfetmeye başlayın!

6. Guggenheim (New York)

New York’un Guggenheim Müzesi ile ilgili en muhteşem şeylerden biri binanın kendisidir. 1943 yılında Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan ve ilk kez 1959’da halka açılan bu eksantrik bina, son derece eşsiz. Google Arts & Culture sayesinde, Guggenheim’ın geniş koleksiyonunu ve ikonik spiral temalı iç mekanını keşfedebilirsiniz.

7. Uffizi Galerisi (Floransa)

İtalyan Rönesans hayranları, bu sizin için. Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu ve Leonardo da Vinci’nin Müjdesi’ne ev sahipliği yapan Floransa’nın Uffizi Galerisi koleksiyonunun 3D sanal turunu sunmak için Google Arts & Culture ile güçlerini birleştirdi. Uffizi’nin kutsal salonlarını tıklayın ve pijamalarınızdayken varolan en büyük İtalyan heykellerini ve sanat eserlerini yakından inceleyin ve kişiselleştirin!

8. Rijksmuseum (Amsterdam)

Amsterdam’ın bu en büyük müzesi 4 kata, 30.000 metrekareye ve 80 galeriye yayılmıştır. Bu nedenle, Google Arts & Culture’ın genişleyen Rijksmuseum için sadece bir değil, 8 sürükleyici 3D sanal turu yapması mantıklı. Sanat fanatikleri ve amatör uygulayıcılar bu sanal deneyimin tadını çıkaracaklardır – aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sergi ve tıklanacak katlar var.

Öne çıkan özellikler arasında şunlar yer alıyor: Rembrandt’ın Gece Devriye’sine derinlemesine bakış ve Rijksmuseum’da başka neler göreceğinizle ilgili bir yazı, müzenin sanal turunda gezinmenize de yardımcı olabilir.

9. J. Paul Getty Müzesi (Los Angeles)

Los Angeles’a gitmeden Getty Center’ı ziyaret etmek ister misiniz? Google Arts & Culture, Getty Center’daki J. Paul Getty Müzesi’nin 3D sanal turuyla bir kez daha gözünüz oldu. 1953 yılında kurulan Getty Müzesi, Neolitik ve Geç Antik Çağlardan 20. yüzyılın başlarında yaratılan sanat eserlerine kadar uzanan zaman ve stili olan etkileyici bir koleksiyona sahiptir. Müzenin 15.000’den fazla sanat eserini burada görebilirsiniz.

10. Van Gogh Müzesi (Amsterdam)

Van Gogh Müzesi’nin bu 360 ° sanal turu, Vincent van Gogh’un sanat eserlerini deneyimlemek için harika bir yoldur. Müze, 200 resim, 400 çizim ve 700 mektup ile Van Gogh eserlerinin en büyük koleksiyonuna sahiptir. 360 ° Hikayeler yardımıyla Van Gogh Müzesi tam ekranınızda hayat buluyor.

En iyi ipucu: Lobiden başlangıç yaptığınızda, Van Gogh’un en ünlü eserlerine göz atmak için merdivenlerden yukarı birinci kata çıkın.

11. National Gallery Museum (Londra)

İtalya, Hollanda ve Almanya’dan gelen Rönesans eserleri ve Titian, Veronese ve Holbein’den sanat eserleri – Londra’nın Ulusal Galerisi gözler için bir şölen. Google & Culture sayesinde, dışarıda cesurca dolaşmadan keyif alabileceğiniz bir ziyafet.

Bu yüzden, son zamanlarda izlediğiniz her şeyin 10. sezonunun son bölümünü atlayın ve bunun yerine Ulusal Galeri’nin bu 3D sanal turunu keşfedin. Kültür deneyimini yaşamak için evinizden ayrılmanız gerektiğini kim söyledi?

12. NASA (Greenbelt)

NASA, Hubble Uzay Teleskop Merkezi için 360 ° turlar oluşturmak üzere YouTube ile ortaklık kurdu. Bu yaptıkları için mutlu değil misiniz?

İster bir astronot olma hayaliyle büyüdüğünüzde (ya da hala bir astronot olmayı hayal ediyor olun), NASA’nın işleri nasıl yaptığını anlamak için bir öğleden, sonrayı bu fırsatı değerlendirerek geçirmek eğlenceli bir yol. Mission Operations Room ve Operations Support Room’un iç görünümlerinin tadını çıkarın ve gerçekte uzayda yer alan donanım sergilerini görün.

13. Vatikan Müzeleri (Roma)

Vatikan Müzeleri dünyanın en popüler turistik yerlerinden, bu nedenle de en yoğun olanlarından biridir. Kalabalıkları atlayın, ancak Vatikan müzelerinin bu 360 ° sanal turları ile dünyanın en büyük ve en eski heykel ve sanat eserlerini görme deneyimini yaşayın, ve evet bu turlardan biri de Sistine Şapeli ve Michelangelo’nun ünlü tavanı.

En iyi ipucu: Vatikan Müzeleri’ni çevrimiçi veya yürüyerek fethetmek kolay bir iş değildir. Bu kılavuzla işleri kendiniz için biraz daha kolay hale getirin.

14. Dalí Tiyatro Müzesi (Figueres)

İyi haber: Bu ünlü sanatçı ve onun tuhaf sanat eserleri hakkında bilgi edinmek için Salvador Dalí’nin doğduğu Katalonya’daki Figueres kasabasına doğru yol almanıza gerek yok. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, Dalí Tiyatro Müzesi de tesislerinin 3D sanal turlarını sunuyor – ama her şeyi değil, bu yüzden fiziksel olarak ziyaret etmek için de ölmeden önce yapılacaklar listenizde tutmanız gerekecek.

15. Ulusal Kadın Tarih Müzesi (Alexandria, Virginia)

Geleneksel sanal turların aksine farklı bir bakış açısıyla, Ulusal Kadın Tarih Müzesi daha etkileşimli ve konuya özgü bir yaklaşım seçti. Kadın sporcuları, NASA’daki kadınları, spordaki kadınları ve siyasetteki kadınları vurgulayan bir dizi çevrimiçi sergiyi tıklayın.

Her sergi, bilgi ve ilham verici unsurların ideal birleşimidir ve keyfini çıkaracağınız yaklaşık 30 çevrimiçi sergiyle, sevdiğiniz bir şey bulacağınızdan veya öğleden sonrayı kadınlar ve Amerikan tarihindeki rolleri hakkında bilgi edinmek için harcayacağınızdan emin olabilirsiniz.

16. Doğa Bilimleri Müzesi (Houston)

Dinozorlardan antik Mısır’a ve hayvanlar alemine kadar, Houston Doğa Bilimleri Müzesi, içinde bulunduğumuz dünya hakkında göz alıcı sergiler ve vahşice gerçekler ile donatıldı. Google Arts & Culture tarafından oluşturulan müzenin 3D sanal turu çocuklar ve yetişkinler için harika bir tıklama.

En iyi ipucu: Bu müzenin çevrimiçi sergilerinden öğrenilecek çok fazla bilgi var. Elbette sanal turunuzu bitirdikten sonra bunları da tıkladığınızdan emin olun.

17. Etnoloji Müzesi ve Popüler Sanat Müzesi (Lizbon)

Etnoloji ile ilgilenen herkes (kültürleri inceleyen bir antropoloji dalı ve insanların kendi kültürleriyle olan ilişkileri) Lizbon Etnoloji Müzesi ve Popüler Sanat Müzesi tarafından büyülenecektir. 80 ülke ve 4 kıtada 380’den fazla kültürü temsil eden 40.000 nesne ile müze, etnografik bir altın madeni. Bu 3D sanal tur ile müzeyi çevrimiçi olarak keşfedebilirsiniz.

18. MoMA (New York)

Bu liste, aramızdaki modern sanatseverler için bir şey olmadan tamamlanmayacaktı. Google Arts & Culture’a bir kez daha teşekkür ederek, yalnızca bir düğmeye dokunarak MoMA’nın kıskanılacak koleksiyonuna göz atabilirsiniz. Koleksiyonun en ünlü eserlerinden bazılarına bakın ve Sophie Taeuber-Arp’ın çalışmalarıyla tanışın. Ne yazık ki, bu pakette yer alan bir gezinti turu yok, ama gerçek hayattaki ziyaretiniz için listenize kaydetmeniz gerekiyor!

Fiziksel ziyaretiniz en iyi ipucu: Altı kattan oluşan MoMA’yı ziyaret oldukça göz korkutucu olabilir. Bu muazzam müzede gezinmenize yardımcı olacak içeriden bir rehbere ne dersiniz?

19. Thyssen-Bornemisza Müzesi (Madrid)

13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar sanat eserlerine sahip olan Madrid’deki Thyssen-Bornemisza Müzesi, Madrid ziyaretçileri için en iyi duraktır. Ancak sunulan bir Google Arts & Culture sanal turuyla, koleksiyonun bazılarını görmek için Madrid’e gitmenize gerek yok. Madrid seyahat programınız bu müzeyi ziyaret etmek için çok dolu olsa da veya evde sıkışıp kalmış olsanız da, bu Müzenin koleksiyonuna göz atmak ve koridorlarında sanal bir gezinti gerçekleştirmek sahici bir deneyim.

20. Ulusal Bilgi İşlem Müzesi (Londra)

Modern teknoloji sayesinde, oraya gitmek zorunda kalmadan muhteşem yerleri ziyaret etme yeteneğine sahibiz. “Bu ne sihir?” diye düşünenler için, Ulusal Bilgi İşlem Müzesi’ne (sanal) bir ziyaret gerekebilir. Dünyanın en eski çalışan bilgisayarını ve diğer ilginç eserleri görün. Bu sanal tur, müzenin tamamına erişmenizi sağlamaz, ancak keşfedilecek iki oda sergisi ile meşgul olacaksınız.

21. George Washington’un Vernon Dağı (Vernon Dağı)

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanının kökenlerini hiç merak ettiniz mi? İster merak edin veya etmeyin, bu inanılmaz sanal tur George Washington’un yaşamına ve ünlü evine, Vernon Dağı plantasyonu için benzersiz bir görünüm sunuyor. Etkileyici mülkünün odalarında gezinin ve kendisi hakkında biraz daha fazla bilgi edinin!

22. Casa Batlló (Barselona)

Gaudí hayranları, meşhur Casa Batlló’yu sanal olarak gezebileceklerini bilmekten memnuniyet duyacaklar. İlk olarak 1877’de Emilio Sala Cortés tarafından inşa edilen Casa Batlló, 1904’te Gaudí tarafından yıkılmaktan ve yeniden tasarlamaktan kurtarıldı. Muhteşem cephe ve çarpıcı iç mekan, Barselona’daki turistler arasında favori. Kendiniz için görün !

23. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi (New York City)

Müzede Bir Gece filmini izlediyseniz ve o zamandan beri büyük dinozor iskeletlerine ve ünlü tarihi karakterlere daha yakından bakmak için sabırsızlanıyorsanız, New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesi için sanal tur sizin için mükemmel olacaktır. Müzeyi, YouTube kanalları aracılığıyla veya Google Arts & Culture turu aracılığıyla ziyaret edin. Müze ayrıca Salı ve Perşembe günleri Facebook Live üzerinden koleksiyonları için kayıtlı turlar paylaşıyor.

24. Royal Ontario Müzesi (Ontario)

Denizi özlüyor musunuz? Royal Ontario Müzesi’nin Kanada’daki Okyanuslar ve YOU Sergisini ve okyanus temalı bir dizi sergiyi sanal olarak gezebilirsiniz.

25. La Boverie (Liège)

Bu müzenin hiperrealizm heykel sergisine sanal bir ziyaretin tadını çıkarın. Önde gelen sanatçıların sergilediği 44 hiperrealist heykel var ve bunların hepsini bir 3D sanal tur ile görebilirsiniz.

26. Bastogne Savaş Müzesi (Bastogne)

Tarih hayranları, bu sizin için. Hiç, Ardenler Şavaşı hakkında daha fazla bilgi edinmek istediniz mi? O halde Bastogne Savaş Müzesi’nde sanal bir tura çıkın!

27. Tallinn Eski Şehir ve Tallinn Keşfi

Tallinn seyahati iptal mi edildi? Bir sanal gerçeklik gözlüğü ve Tallinn City’nin Old Town sanal yürüyüş turunu indirin.

28. Akropolis (Atina)

Atina’daki görkemli ve tarihi Akropolis sadece bir tık uzaklıkta. Bir parmaktan daha fazla kaldırmadan bu muhteşem yapının sanal turunun tadını çıkarın.

29. EPIC İrlanda Göç Müzesi (Dublin)

İyi haber: Dublin’deki EPIC İrlanda Göç Müzesi’ni fiziksel olarak ziyaret edemeseniz bile destansı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu sanal deneyime katılmak için acele edin!

30. House of Waterford Ziyaretçi Merkezi (Waterford)

Kristallerin nasıl yapıldığını bilmekle ilgilenen House of Waterford Ziyaretçi Merkezi turu ile süreçte ilk elden (sanal) bir göz atın.
Roma’da sanal müze turları (keyfini çıkarmak için Flashplayer’a ihtiyacınız olacak)

32. Capitoline Müzeleri

Capitoline Tepesi’ndeki sanat ve arkeoloji müzeleri koleksiyonu olan Roma Capitoline Müzeleri’nde sanal bir gezintiye çıkın.

33. Trajan Pazarı

Trajan Pazarı çevresinde sanal bir turla Roma’nın kalıntılarını keşfedin.

34. Ara Pacis Müzesi

Bu sanal turla Augustus’un Ara Pacis’inin antik anıtını ziyaret edin.

35. Napolyon Müzesi

Napoleon hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu sanal müze turu sizin için biçilmiş kaftan!

36. Villa Torlonia

Bu çarpıcı tarihi villanın ve aynı derecede muhteşem bahçelerine sanal bir tur, oda sıcaklığı ile savaşmak ve İtalya’da olduğunuzu iddia etmek için ihtiyacınız olan şey.

Bir Sonraki Seviye Sanal Müze Turları: VR turları

Telefonunuzdaki veya masaüstünüzdeki müzeleri tıklamanıza izin veren sanal turlara ek olarak, tamamen sürükleyici bir deneyim sunan Sanal Gerçeklik (VR) cihazıyla yapabileceğiniz sanal turlar da mevcut.

VR araçları, müzelerde genellikle bağlam sunarak veya bir konuya derinlemesine bir bakış sunarak mevcut sergileri tamamlamak için kullanılır. Buna en güzel örneklerden biri Louvre ‘Mona Lisa: Camın Ötesinde’. Bu VR deneyimi, sanal bir alanda kalabalıklar olmadan tabloyu incelemelerine izin vererek ziyaretçilere daha kişisel bir Mona Lisa karşılaşması sağladı ve bu da tabloya çok daha yakın olmalarını sağladı – O kadar yakın ki Mona Lisa tablosunun dokusunu görebiliyorsunuz. (Heyecanlananlarınız için, bu VR deneyimini VIVEPORT aracılığıyla indirebilirsiniz.)

Eğer gerçekten bu fikir içindeyseniz, bir VR cihaz değerli bir yatırımdır. Tüm sanal müze turları bir VR cihaz gerektirmez, ancak bazı müze turları onlarla uyumludur. Bu seçeneği keşfetmek için Web VR özellikli bir internet tarayıcısına da ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Kendi VR cihazınızı almak ve Web VR özellikli bir tarayıcı kullandığınızdan emin olmak biraz teknik gibi görünüyor, ancak Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde dolaşmak ve oturma odanızda gerçek boyutlu bir fil görmek için buna değebilir.

Hala bir sonraki kültürel deneyiminiz için dışarıya çıkmayı mı planlıyorsunuz?

Kültürü deneyimlemek için hala evden çıkmaya hevesliyseniz, durumun değişmesi durumunda planlarınızı esnek tutabilirsiniz. Tiqets’te rezervasyon yapın ve ziyaretinizden 24 saat öncesine kadar ücretsiz iptal etmek için iptal seçeneğini seçin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!