Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hollandalı havayolu şirketi KLM, pasaport kontrolü yerine uygulanması düşünülen yüz tanıma sistemini test ediyor.

Uçağa geçmek için uzun bir sıra beklemeyip sadece yüzünüz sayesinde uçağa binmeye ne dersiniz? İşte Hollandalı havayolu şirketi KLM bu soruya cevap olarak geleneksel pasaport kontrolü ve biniş kartıyla yer değiştirecek deneysel yepyeni bir konsept olan yüz tanıma sistemini test ediyor.

Kalkıştan önce özel olarak tasarlanmış bir kioska kendi bilgilerini kaydeden yolcular, kapıda kendilerini pasaportlarıyla eşleştiren bir yüz tanıma sistemi aracılığıyla tanınacaklar. KLM, kayıt kioskunda bulunan bilgilerin de on saat sonra silinmesiyle birlikte, binişin ardından tüm kişisel bilgilerin sistemden silineceğini taahhüt ediyor.

KLM bu yenilikçi fikri şu anda Hollanda Schiphol Havaalanı’nda test ediyor. Bu yeni teknoloji, sistemin hızı, güvenirliği ve kullanıcı dostu oluşu kontrol edildiği için şu anda yalnızca tek bir biniş kapısında kullanılıyor. Yapılan testler ise en az üç ay süreyle devam edecek.

Biyometrik kontrol ile kalkış, 2018’de dünyanın en önde gelen dijital havayolu olmayı uman Schiphol Havaalanı‘nın denemekte olduğu yenilikçi konseptlerden yalnızca bir tanesi. Havaalanında buna ek olarak yolcuların dizüstü bilgisayarlarını ve yanlarındaki sıvıları da çantalarında taşıyabilmeleri için denemeler yürütülüyor. Schiphol Havaalanı, eğer başarılı olursa bu teknolojilerin ilerleyen yıllarda daha büyük ölçülerde uygulanabileceğini belirtiyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz