Kiwi.com Genişleme için Çin’e Önem Veriyor, Yerel İçerik Geliştiriyor 0

Şangay’da düzenlenen ITB China sırasında ChinaTravel News’e konuşan Kiwi.com kurucusu ve CEO’su Oliver Dlouhy; “İş geliştirmemiz için küçük bir ekiple başlıyoruz, bu yılın sonuna kadar ise çalışan sayısını 10’a yükselteceğiz. Çin yerel içeriğimizi güçlendirmek için planlar üzerinde çalışıyoruz. Interline uçuşları uzun mesafeli uçuşlarla aynı şekilde planlıyoruz. Trenleri de eklemeyi umuyoruz” dedi.

Kendisi, Kiwi.com’un hali hazırda çeviri ve yerel ödeme seçenekleri (Alipay, UnionPay vb) alanında ilerlemesinden dolayı içerik eklenmesinin önemli bir odak olduğunu da ekledi.

“Web sitemizde Çince çeviriler var, ancak ağırlıklı olarak buradaki B2B modeline odaklandığımız için, bu bizim ana odak alanımız değil. Kiwi.com’un ortaklarımıza en iyi uçuş veya ulaşım içeriğini sağlaması gerekiyor” dedi.

Genişleme kararı, Çevrimiçi Seyahat Acentasının, 2016’da 800 çalışandan, Haziran 2018’in ortasına kadar 1900’e ulaşarak büyüdüğü bir aşamada gerçekleşti. Bunların 1220’ yakını müşteri destek bölümünde, 350-400 kadarı ise Bilişim ekibinde (35 kadarı da iş geliştirmede ve diğer birimlerde).
Şirketin kombinasyon algoritması, kullanıcıların işbirliği yapmayan havayollarından gelen uçuşları tek bir güzergahta birleştirebilmelerinie olanak sağlıyor. Kiwi.com geçen yıl Aralık ayında beş milyon rezervasyonla damgasını vurdu.

Kiwi.com’un Çin’de doğrudan varlığı yok. Ekip bu pazarda B2B ortakları ile çalışıyor. Öyleyse şirket Çin için ürünü nasıl geliştiriyor?

Dlouhy; “Bizim için oldukça zor. Biletleme süreci süresi büyük bir sorun. Çin’deki oyuncular TravelSky‘daki büyük bir Küresel Dağıtım Sistemi ile çalışıyorsa,o halde garantili bir biletleme süresi olma eğiliminden dolayı bu büyük bir sorun olmuyor. Ancak, 500’den fazla rezervasyon kanalıyla çalıştığımız için, daha fazla zaman alabiliyor. Ortaklar biletleme sürecinde daha açık olsalardı, bizim için çok daha kolay olurdu” dedi.

Çin ortakları iş getiriyor ve Kiwi.com’un icra ve müşteri desteği için farklı düzenlemeleri var. Dlouhy;“Örneğin, Qunar olması haline, çevrimiçi seyahat şirketi müşteri desteğini yönetiyor ve Kiwi.com arka planda çalışıyor. Herhangi bir iş modeline açığız” dedi.

Çevikliği Sürdürmek

Fakat genişledikçe sınırlarını korumayı nasıl planlıyor?

Dlouhy; “Sanal geçiş yönü ve uçuş rezervasyonlarını kolaylaştırmak ve daha kolay ve ucuz hale getirmek için teknolojiyi kullanmak en etkili nokta; yani uçuşlar üzerinde durmayı sürdürüyoruz. Beyaz etiket esasına göre ortaklar ile bağlantı kurarak yatırım yaparak, ürün çeşitlendirmelerine bakıyoruz. Hala temel yetkinliğimize bağlıyız ve bunu şirket içinde sürdürmeye devam ediyoruz.

“Gelişmenin doğası gereği daha fazla çalışan işe alıyoruz. Ürünümüz süper karmaşık ve bu asla bitmeyecek. Kiwi.com, her biri farklı bir web sitesi, API, rezervasyon sonrası hizmetleri ve yardımcı hizmetler vb. yönetmek için farklı süreçlere sahip 600 farklı taşıyıcı firma ile çalışmakta. Taşıyıcıların tüm bu gereksinimlerini karşılamak zorundayız. Yani, onları birbirine bağlasak bile, sonuçta müşterilerimiz için deneyim düzgün olacaktır. Geliştiricilerimizin yaklaşık % 60-65’i, paydaşların rezervasyon işlemlerini daha kolay bir hale getirmek için otomasyon ve dahili araçlar üzerinde çalışıyor” dedi.

Bu yaklaşım statükoya her zaman meydan okumaktır. Bu noktada “süper hızlı” büyüyoruz, ”diye ekliyor Dlouhy.
Takım hızla büyürken, hedef çevikliği kaybetmemek.

Dlouhy, sürekli bir öğrenme ve teşvik kültürünü teşvik etme ve adapte etme ile hızlı sonuç üretme felsefesine atıfta bulunuyor.

Yapılacak şeylerden biri de ürünün sürekli olarak rafine edilmesi, test edilmesi ve dönüşüm optimizasyonu üzerinde çalışmak ve büyüme ekibinin, insanları mühendislik, tasarım, ürün ve pazarlama ile uyumunu sağlaması. Çevik şirketlerin temel bir özelliği de bunları yapmayı hiç bırakmamalarıdır – hızlı kazançlardan kaçınırlar ve sadece artan kazanca bakmazlar.

Dlouhy, takım üyelerine aidiyet ve “kabileler” adı verilen bir yapılanma aracılığıyla olanak tanıma duygusu sunma hakkında konuşuyor. Şirket içindeki bu grup, ürünü başından sonuna kadar şekillendirmeye devam ediyor.

Kendisi, “Şirketimizde çok sayıda alt şirket var” dedi.

Yeni Özellikler

Kiwi.com, ana sayfada arama için sekmeler olarak “tarihler” ve “giriş ve çıkış” gibi bilgileri dolduracak bir özellik sunma niyetindeydi. Bunun yerine, bir web formu kullanıcıların ziyaret etmeyi planladıkları her şehirde kalmak istedikleri gün sayısını girmelerini sağlayacaktır.

Dlouhy; “İki hafta içinde yeni bir özellik sunmaya çok yakınız (nihai adına henüz karar verilmedi). Şöyle açıklayabiliriz; Çin’de bir kullanıcı bir ay süreyle Avrupa’yı ziyaret etmeyi planlıyor. Plan, çeşitli şehirlere gitmek – Milano, Prag, Berlin, Londra, Paris vb. Yolculuk, büyük şehirlerin her birinde bir kaç gün geçirme etrafında sürecek ve kullanıcı, sistemimizdeki tüm şehirleri ve tarihleri dolduruyor ve bir uçuş düzeni ekrana geliyor. Bu sayede müşterilerimiz paradan tasarruf ediyor. Yani, kullanıcılar önerilen uçuşlar arasından en ucuz uçuşları keşfedebilir.”

Sonuçlar, kullanıcılar ayrıntıları girdikten sonra, en iyi sonuçlar için“ milyarlarca uçuş kombinasyonunun test edileceği” bir algoritma fikrinden ileri geliyor.

Dlouhy; “Bu, Çinli gezginler için de kullanılabilir.”

Röportajın tamamı için:

Kaynak: Tnooz

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.