Kasım Ayında Gidilmesi Gereken 8 Kutlama

Şenlik Ateşi Gecesi

4082271499_e9754f52fb_z

Tarih: 05 Kasım

Yer: Lewes, İngiltere

Bu etkinlik 1605 yılında Katoliklere yönelik gittikçe artan baskılara karşı Kral 1.James’i öldürmek ve Parlamento’yu havaya uçurmak için planlar yapan Guy Fawkes ve onun 12 yoldaşını anmak için yapılıyor. İngilizler her yıl 5 Kasım gecesi sokağa çıkıyorlar ve şenlik ateşleri yakıp havai fişekler patlatıyorlar. Otoriteye karşı hareketlerin ruhuna ve imgesine dönüşen Guy Fawkes ve temsil ettiklerini anmak için yapılan kutlamaların en büyüğü Lewes’da gerçekleşiyor. Lewes şehrinin farklı bölgelerinden gelen çizgili kazaklı, beyaz pantolonlu ve kırmızı ayakkabılı katılımcılar gece boyunca tüm şehri dolaşıyor.

Yi Peng ve Lo Krathong

Yi_peng_sky_lantern_festival_San_Sai_Thailand

Tarih: 07 Kasım

Yer: Chiang Mai, Tayland

Yi Peng ve Loy Krathong ışık festivallerinin kökleri Brahmanların geleneklerine dayansa da, daha sonra Budistler bu geleneği Buda’yı onurlandırmanın bir yolu olarak kullanmaya başlamışlar. Budistlere göre bu geleneğe katılmak düşünmek ve içlerindeki tüm kötülük ve negatif hislerden arınmaya yardımcı oluyor. Bu kutlamalar sırasında binlerce insan uçan fenerleri gökyüzüne, Krahtong adı verilen; yüzen, çiçekler, mumlar ve kokularla renklendirilen süsleri sulara bırakıyor. Bu muhteşem görselliğe bir de rahiplerin şarkıları ve yerel danslar eklenince ruhunuzu Chiang Mai’de bırakıp dönebilirsiniz.

 Niagara Şelaleri Işık Festivali

1487072348_579d9c1558_z

Tarih: 15 Kasım

Yer: Kanada

Kuzey Amerika kıtasının en popüler rotalarından biri hiç şüphesiz Niagara Şelaleleri. 1950 senesinden beri her yıl düzenlenen Niagara Işık Festivali ise, bu muhteşem doğal güzelliği ziyaret etmek için bize başka bir sebep daha sunuyor. Kasım ayından şubat ayına kadar devam eden festival süresince şelale gökkuşağı renkleriyle aydınlatılıyor.

Şükran Günü

2058526380_460f99ffdd_b

Tarih: 27 Kasım

Yer: New York, Amerika

Bir Amerikan dizisi izlediyseniz, herhangi bir Şükran Günü bölümüne denk gelmemiş olmanız imkânsız. Noel’le yarışır popülerlikte bir kutlama olan Şükran Günü’nün kökleri Amerika’da kolonileşme dönemlerine dayanıyor.  17. yüzyılda İngiliz yerleşimciler elde ettikleri ilk hasadı kutlamak ve yerlilere şükranlarını göstermek için bir ziyafet düzenlemişler. Tabi bu şükran duygusu daha sonra Kızılderililerle savaşa girmelerine engel olmamış. O gün bugündür, Kuzey Amerikalılar her kasımda hindi ve balkabaklı tatlılar yiyerek hayata ve çevrelerindekilere şükranlarını sunuyor. Bizi ilgilendiren kısım ise New York’ta gerçekleşen ve her yıl 2,5 Milyon izleyicinin katıldığı geçit töreni. 7. Cadde boyunca birbirinden ilginç balonların ve rengarenk kostümlü katılımcıların geçidine tanık olabilirsiniz.

Krampusnacht

11272195375_1b3f717030_z

Tarih: 24 Kasım

Yer: Klagenfurt, Avusturya

Noel’in habercisi olan Krampus, hediye dağıtsa da Noel Baba gibi sempatik olduğunu söyleyemeyiz. Festivalde eğlenirken birden karşınıza korkunç bir canavarın çıktığını düşünün… Krampus festivalinde bunu yaşayabilirsiniz çünkü etkinlik süresince canavar kostümlü bir kişi dolaşıp Krampus’u canlandırıyor. Avusturya’da 24 Kasımda gerçekleşen bu festival, sıradışı bir eğlenceyi deneyimlemek isteyenler için birebir. Bu sırada Avusturya’daki kadar büyük çaplı olmasa da aynı hafta içerisinde Romanya, Macaristan, Hırvatistan gibi Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin sokaklarında canavar kostümlü insanların Krampusnacht’ı kutladığını görebilirsiniz.

Guru Nanak Jayanti

1280px-Harmandir_Sahib_lit_up_on_Guru_Nanak_Jayanti

Tarih: 6 Kasım

Yer: Pencap, Hindistan

Bu etkinlik Sih’izmin kurucusu ve tüm guruların öğretmeni kabul edilen Guru Nanak’ın doğum gününü kutlama amacıyla yapılıyor. Hindistan’ın Pencap bölgesi, Amritsar şehrinde bulunan Altın Tapınak, etkinliğe ev sahibi oluyor. Muhteşem bir mimarısı olan tapınakta Sihlerin kutsal kitabının orijinali bulunuyor. Kutlama günü ise büyük bir ziyafet veriliyor.

Tori-no-Ichi

4098136466_9e7d2db53a_z

Tarih: 10-22 Kasım

Yer: Otori-jinja Tapınağı ve Diğer Tapınaklar

Horoz anlamına gelen Tori, Çin Astrolojisinde yer alan 12 hayvandan biri. Horoz yılı Japonlar tarafından kasım ayında her 12 günde 1 kutlanıyor. İyi şans tanrılarının kutsandığı bugünlerde, tapınaklarda açık pazar yerleri kuruluyor ve özel tırmıklar satılıyor. Tırmık deyip geçmeyin, bizim anladığımızdan biraz farklı; bambudan yapılma, kısa ve süslenmiş birer iyi şans muskası gibi. Bu tırmıklardan biri satıldığında, alıcı ve tırmık satıcısı birbiriyle uyum içinde, ritmik olarak el çırpmaya başlıyorlar. Asakusa’ya yakın Otori-jinja Tapınağı bu kutlamanın en cafcaflı olduğu yer de olsa, Tokyo’daki 30 farklı tapınakta da Tori-no-Ichi kutlanıyor, eğer kasım ayında Japonya’da iseniz bu kutlamaları kaçırmayın.

Budapeşte Noel Pazarı

1024px-Christmas_market,_Budapest

Tarih: 27 Kasım

Yer: Budapeşte, Macaristan

Her yıl kasım ayında başlayan ve bir ay süren Budapeşte Noel Fuarı, Budapeşte’nin en popüler meydanlarından Vörösmarty’de gerçekleşiyor. İki müzik sahnesinin kurulduğu ve yiyecekler, içecekler ve el yapımı yerel ürünlerinden oluşan pazarı ile fuar Noel’den daha fazlasını vaat ediyor. 50 yılı aşkın süredir gerçekleşen fuar, 1998 yılında Macaristan Turizm Bakanlığı tarafından, Macar kültürünü tanıtmak için kullanılıyor. Her yıl Macaristan’ın başka bir bölgesi öne çıkarılıyor. Örneğin 2013 yılında balkabağı yağı konusunda uzmanlaşan Örség bölgesi fuarın merkezindeydi.

Kaynak: Geziko

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!